Liana Ruokytė-Jonsson   |   2011-03-08

Osle - Čiurlionio kvarteto ir A.Krikčiūnaitės koncertas

  
Osle - Čiurlionio kvarteto ir A.Krikčiūnaitės koncertas
© Čiurlionio kvarteto archyvas
Į Osle rengiamą iškilmingą Čiurlionio kvarteto koncertą susirinks apie 200 kviestųjų svečių.

Ketvirtadienį, kovo 10 dieną, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos 21-ųjų metinių, Lietuvos-Norvegijos diplomatinių santykių atkūrimo 20-mečio ir M. K. Čiurlionio 100-ųjų mirties metinių minėjimo progomis Osle, Norvegijos Vyriausybės reprezentacinės Akershuso tvirtovės bažnyčioje „Akershus Slottskirke“ koncertuos Čiurlionio styginių kvartetas ir dainininkė Asta Krikščiūnaitė.

="text-align: left">Akershuso architektūrinis ansamblis, kur vyks koncertas, – tai vienas gražiausių ir seniausių kultūros paveldo statinių ansamblių Norvegijoje. Jį sudaro vertingi architektūros požiūriu pastatai (pilis, įvairių istorinių epochų salės, pilies bažnyčia), atsiradę per 700 metų laikotarpį. Tvirtovė turi nacionalinio simbolio statusą, nes ji ištisus šimtmečius tarnavo kaip karaliaus ir valstybės valdžios centras, ir yra svarbių dramatiškų Norvegijos istorijos įvykių liudininkė. Akershuso pilis yra svarbiausia Norvegijos Vyriausybės reprezentacinė vieta, kurioje yra ir Karališkasis mauzoliejus.
 
Į Osle rengiamą iškilmingą Čiurlionio kvarteto koncertą susirinks apie 200 kviestųjų svečių; tarp jų Norvegijos valstybės pareigūnai, žymūs politikos veikėjai, kultūros, švietimo, verslo ir žiniasklaidos atstovai, šioje šalyje akredituoti užsienio valstybių diplomatai, Lietuvos ir Norvegijos regioninio bendradarbiavimo asociacijų atstovai, Lietuvos garbės konsulai Norvegijoje, Norvegijos lietuvių bendrijos atstovai.

Kovo 10 dieną vyksiančiame kamerinės muzikos koncerte skambės L. van Bethoveno, V. A. Mocarto, M. K. Čiurlionio, E. Grygo, F. Latėno, G. Verdžio, P. Mascagni kūriniai.
 
Čiurlionio kvartetas susikūrė 1968 metais. Vėliau jo muzikantai tobulino meistriškumą pas Borodino, Tanejevo, Tatrai kvartetų narius. Šis muzikinis kolektyvas yra surengęs per 3700 koncertų Lietuvoje, Austrijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, Suomijoje, Rusijoje, Belgijoje, Jungtinėje Karalystėje, Bulgarijoje, Švedijoje, kitose Europos bei Azijos šalyse, dalyvavęs prestižiniuose muzikos festivaliuose, grojęs Leipcigo „Gewandhaus“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Bonos „Beethovenhaus“, Berlyno „Schauspielhaus“, Paryžiaus „Musee d'Orsay“, Varšuvos, Briuselio filharmonijų salėse.

1990 metais Čiurlionio kvartetui pirmajam iš Lietuvos menininkų būrio buvo suteiktas aukščiausias Lietuvos kultūros ir meno apdovanojimas – Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija. 2004 metais tarptautiniame kamerinės muzikos konkurse Šveinfurte (Vokietijoje) kolektyvas laimėjo II-ją premiją. Tų pačių metų lapkričio mėnesį kvartetas už pastarųjų metų veiklą buvo apdovanotas Lietuvos muzikų sąjungos „Auksinio disko“ nominacija. Čiurlionio kvarteto griežimas pasižymi ansambliškumu, dvasiniu artumu, pulsuojančia energija, kolektyvo profesine branda, išmintimi, stipriu mąstymo polėkiu.

Dabartinė kvarteto sudėtis: Jonas Tankevičius (I smuikas), Darius Dikšaitis (II smuikas), Gediminas Dačinskas (altas) ir Saulius Lipčius (violončelė). Menininkai griežia unikaliais XVIII a italų meistrų darbo instrumentais.

A.Krikščiūnaitė labai vertinama kaip kamerinė dainininkė, viena ryškiausių šio meno puoselėtojų Lietuvoje. Su nuolatiniais koncertų partneriais – pianiste Audrone Kisieliūte ir Čiurlionio styginių kvartetu – yra surengusi rečitalių ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje užsienio šalių (Vokietijoje, Lenkijoje, Švedijoje, JAV, Estijoje ir kt.). Viena svarbiausių Astos Krikščiūnaitės repertuaro ypatybių yra jos rengiamos teminės koncertų programos, koncertiniai ciklai – austrų, vokiečių, prancūzų, italų, ispanų, amerikiečių, Skandinavijos kraštų dainos. A.Krikščiūnaitė dainuoja daugelį dainų bei ciklų, sukurtų balsui ir fortepijonui ar styginių kvartetui, ir nuolatiniais partneriais čia tampa Čiurlionio kvartetas ir A. Kisieliūtė. Šitaip jos koncertų puošmena tapo F.Šuberto „Salve Regina“, G. Faure 9 dainų ciklas P. Verlaine'o tekstais „La bonne chanson“, M. Ravelio „Trys Stephaneo Mallarme poemos“, F. Poulenco „Juodoji rapsodija“, G. Kancheli ciklas „Exil“ ir kiti. 2005 metais solistė tapo Lietuvos muzikų sąjungos „Auksinio disko“ laureate. 2004 metais už nuopelnus Estijos kultūrai dainininkė apdovanota Baltosios žvaigždės ordinu. A. Krikščiūnaitės ir Čiurlionio kvarteto atliekamų kūrinių yra nemažai įrašęs Lietuvos radijas; išleistos trys kompaktinės plokštelės; dainininkės ir kvarteto nuostabiu ansambliu žavisi daugelio šalių muzikos gurmanai.

Čiurlionio kvarteto ir dainininkės A.Krikščiūnaitės koncertas Kopenhagoje rengiamas, bendradarbiaujant Lietuvos ambasadai ir LR kultūros atašė Norvegijos Karalystėje, o renginį parėmė LR Užsienio reikalų ministerija, LR Kultūros ministerija ir Norvegijos telekompanija „Lebara“.
  

Komentarai

Naujausi straipsniai