Evelina Kvartunaite   |   2011-11-17

LTart.NL užkulisiai: Sonata Lepaitė

  
LTart.NL užkulisiai: Sonata Lepaitė Sonata Olandijoje gyvena jau beveik dešimtmetį.

Su Sonata Lepaite susitinkam kalbėti apie jos ypatingą ir originalią kūrybą. Bet kaip viskas prasidėjo? Moteris gimė ir užaugo Telšiuose, Žemaitijoje. Šiaulių Universitete ji studijavo pradinių klasiu ir darbų ugdymo pedagogiką. Vėliau Utrechte baigė Utrechto menu akademiją (The Utrecht School of the Arts (HKU)), kur studijavo vaizduojamąjį meną.

Savo kūrybą (popieriaus skulptura: www.sculpturepods.com) ji derina su meno edukacijos projektais vaikams bei pedagoginiu kurybiniu darbu vaikų užimtumo centre Amsterdame.
Sonata Olandijoje jau beveik dešimtmetis: “Anuomet stipriai jaučiau mane apėmusį poreikį išsiveržti iš aplinkos, kurioje gimiau ir užaugau. Asmeninės aplinkybės suteikė stiprų impulsą praturtinti save gyvenimiškai, kultūriškai bei naujomis, atsivėrusiomis galimybėmis, giliau ir geriau toliau pažinti bei realizuoti save.” Nepaisant to, Lietuva menininkei yra ir liks asmeniškai svarbia bei ypatinga jos paauglystės metais, prieš porą dešimtmečių reikšmingu istoriniu, politiniu ir kultūrinių pokyčių paliesta šalis.
 
Sonatos kūryba tikrai ypatinga ir įdomi: “Viena iš svarbiausių mano skulpturų sudėtinių medžiagų yra perdirbto popieriaus masė. Kūrybinio proceso pradžioje ši masė tarp pirštų jaučiama tarsi drėgmės prisotinta, molinga žemė”.
 
Smalsu, kaip ta masė gaminama? “Be senų laikraščių dar naudoju spalvų pigmentus, aliejus bei kitas “rišamasias” priemones, kuriomis transformuoju ir stabilizuoju mano popierių. Kartą, su šia modeliavimui pasiduodančia medžiaga skulpturinių ieškojimų metu manyje pabudo stiprūs atsiminimai bei išryškėjo asociacijos su Lietuvos agrarine aplinka, kurios apsupta užaugau”, - pasakojo Sonata.
 
Ji ikvėpimo semiasi iš ankščių, kiautų, lukštų, kriauklių, kokonų skirtingų formų. Šie apvalkalai apsaugo turinį, kai tuo pačiu metu jie patys dažniausiai yra trapūs ir pažeidžiami: “Jie man sukelia praeinamumo bei laikiną saugumo jausmą. Apsauginiai gaubtai yra esminė būtinybė visoms naujo gyvenimo formoms. Mano skulptūros kaip ir minėtieji apvalkalai – tai metafora giliai žmonėse įsišaknijusiam troškimui būti apsaugotiems, branginamiems, priglaustiems, apkabintiems.”
Sonata filosofiškai mąsto ne tik apie savo kūrybą, bet ir apie gyvenimą: “Nei praeitis, nei ateitis yra mano galioje. Aš gyvenu dabar. Tai, ką darau dabartyje, siekiu daryti kuo geriausiai. Gerai klausytis aplinkos ir savęs pačios ir atsižvelgiant į tai priimti sprendimus. Gyvenimas man – tai kelionė. Ir taip, kaip ir mano kūryboje, svarbiausias yra ne užsifiksuotas planas, bet pats procesas, atviras įžvalgoms, įkvėpimams, galimybėms, pataisoms bei posūkiams.”
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai