Tiesa.com   |   2010-10-08

Londone - lietuviškų piešinių paroda

  
Londone - lietuviškų piešinių paroda Linas Jablonskis. „Be pavadinimo“, 2000-2010 m., 29,7 ×42 cm, pieštukas, akvarelė

Lietuvos ambasada Londone spalio mėnesio „Frieze“ mugės metu pristato naują parodą „Piešinys. Lietuva“, kurioje bus eksponuojama daugiau nei 30 įvairių žinomų Lietuvos menininkų piešinių. Parodos atidarymas – spalio 14 dieną, nuo 18 iki 20 val.

Norinčius dalyvauti ambasada kviečia registruotis elektroniniu paštu: culture@lithuanianembassy.co.uk.
„Socialiniai ir politiniai lūžiai – dėkingas laikas menininkams. Kita vertus, geografinės ribos nieko neįpareigoja: atviras visas pasaulis. Lietuviško piešinio parodoje galima pastebėti kritinių tautinės simbolikos interpretacijų, žaidimo stereotipiniais įvaizdžiais ir identiteto paieškų. Bet vis tik viską nurungia begalinė realybė, kuri nepripažįsta kultūrinių barjerų. Greta „nacionalinio paveldo“ ar lietuviškos heraldikos tyso ir Paryžiaus benamis, spindi tarptautinės žiniasklaidos atstovai ir kino žvaigždės,“ – apie parodą kalba jos kuratorė Birutė Pankūnaitė.

Kažkada į Baltijos kopas įbridęs Jean Paul Sartre’as (citata iš lietuvių fotoklasiko Antano Sutkaus nuotraukos) susitinka su liguistu meno teroristu iš Lietuvos, atakavusiu Rembrandto „Danają“. Skirtingi pasauliai egzistuoja nuolatinėse akistatose, tik niekada neiššaukia agresijos: kultūra ir degradacija, skirtingos ekonomikos ir valiutos, moteris ir vyras, simboliniai gyvūnai ir civilizacija. Gyvenimas teka plačia neįrėminta vaga ir palieka savo purslus.
 
Visi parodos dalyviai – Ray Bartkus, Aušra Barzdukaitė-Vaitkūnienė, Arūnas Gudaitis, Linas Jablonskis, Dainius Liškevičius ir Gintaras Makarevičius – yra Vilniaus dailės akademijos auklėtiniai, studijavę grafiką (Ray Bartkus), skulptūrą (Arūnas Gudaitis ir Dainius Liškevičius), tapybą (Aušra Barzdukaitė-Vaitkūnienė ir Gintaras Makarevičius), meno istoriją ir teoriją (Linas Jablonskis). Vieni tebetapo plačiaformačius ekspresionistinius paveikslus, kiti kuria video ar konceptualųjį meną, fotografiją, treti kuria scenografijas teatro spektakliams. Bet visi jie kartkartėmis piešia. Išimtį sudarytų menotyrininkas Linas Jablonskis, kuris piešia nuolat ir tik piešia.
 
Piešinys, itin trapi ir imli meninė forma, demokratiškai sugerianti visus menininkų fantazijos vingius. Jis dehierarchizuotas ir nepasiduoda žanrinei klasifikacijai. Todėl begėdiškai atskleidžia net ir tai, ką bevelytum nuslėpti. Ir todėl nevalia jo skirstyti į „lietuvišką“ ar kitokį. Nes piešinys atviras ir nebaigtinis, jam negalioja migracijos ar politikos dėsniai, nes galioja kiti – fantazija, intuicija, nuojauta, skonis, stilius. Turima omenyje ne klasikinė piešinio kaip pagalbinės priemonės samprata, o piešinys kaip savarankiška išraiškos erdvė, kartais besiribojanti su tapyba ar grafika.
 
Matysime, kad čia esama kai kurių „paišinėjimo“ užuominų, bet nerasime, tarkim, siurrealistų automatizmo. Parodoje eksponuojami darbai nėra abstraktūs: visad išlieka vaizdo realumas ir saitai su tikrove. Makabriška, angažuota, ekspresyvia. Todėl piešiniuose galime atsekti gyvenimo Lietuvoje be ribų pėdsakus.
 
Paroda parengta bendradarbiaujant su VšĮ „Meno avilys“, LR ambasada Londone, parodą remia LR Kultūros ir sporto rėmimo fondas.

Paroda veiks iki gruodžio 17 dienos. Aplankyti parodą galima kiekvieną darbo dieną nuo 10 iki 17 val. Įėjimas nemokamas.

Spalio 14 d., 18 val. LR ambasada Londone, 84 Gloucester Place, W1U 6AU. Norinčius dalyvauti parodos atidaryme kviečia registruotis culture@lithuanianembassy.co.uk.
  

Komentarai

Naujausi straipsniai