Goda AMBRAZAS   |   2010-04-08

Lietuvos ambasadai Londone – prestižinio leidinio įvertinimas

  
Lietuvos ambasadai Londone – prestižinio leidinio įvertinimas

Turime kuo didžiuotis – Lietuvos ambasada, bene vienintelė Londone, yra įtraukta į prestižinį meno parodų gidą „New exhibitions“ kaip meno galerija.

="line-height: 150%">Parodos ambasadose – gana įprastas dalykas. Tačiau nė viena kitos šalies ambasada negali pasigirti tuo, kad jos patalpose rengiamos meno parodos būtų patekusios į solidžius leidinius, informuojančius visuomenę apie vykstančias parodas. O štai Lietuvos ambasada Londone gali drąsiai sakyti, kad į mus atkreiptas dėmesys, kaip į ypatingą vietą menui.
 
Ambasada nėra tikra galerija
 
Lietuvos ambasados Londone kultūros atašė Daiva Parulskienė pripažįsta, kad parodos ambasadoje – svarbus reprezentacinis dalykas. „Tačiau ambasada jokiu būdu nėra galerija“, – ant suliepsnojusio pasididžiavimo lauželio šalto vandens kaušą šliūkšteli D. Parulskienė.
Ambasados, turinčios geras, reprezentacines patalpas, neretai eksponuoja savo šalies menininkų darbus. Tačiau šios parodos dažniausiai atlieka pažintinį, edukacinį vaidmenį. Jos skirtos pristatyti ambasados lankytojams šalį, jos kultūrą, kūrybą, istorinius faktus, kad besilankantys žmonės galėtų gauti platesnį kontekstą.
 
„Tikrų galerijų funkcija visai kita, – aiškina Lietuvos kultūros atašė. – Jos reprezentuoja menininką, prižiūri jo kūrybinę karjerą. Menininkai rengia parodas tam, kad jas pamatytų kuo platesnis publikos bei profesionalų ratas. Galų gale jų darbai turi būti parduodami. Taigi ambasada nėra tikra galerija, nes visais šitais dalykais neužsiima.“
 
Keturios parodos per metus
 
Lietuvos ambasada Londone įsikūrusi labai jaukioje ir simpatiškoje erdvėje, kuri čia rengiamoms parodoms puikiai tinka. Siekiama keturis kartus per metus surengti nedideles parodas ambasados patalpose, kad jos šiek tiek keistųsi ir per ilgą laiką nenusibostų nei lankytojams, nei čia dirbantiems žmonėms.
 
Taip jau susiklostė, kad didžioji dalis Lietuvos ambasadoje Londone surengtų parodų buvo fotografijos darbų parodos. „Nuotraukas lengviau atsigabenti, ir mums netenka prisiimti tokios didžiulės atsakomybės, kaip už tapybos ar kitų meno sričių darbus, jei jiems netyčia kas nors atsitiktų“, – paaiškino Daiva.
 
Pradžia – jaunos fotografės darbai
 
Tačiau smalsu – kaip mūsų ambasada pakliuvo į Londono parodų gido „New Exhibitions“ puslapius? „Per vieną Viktorijos ir Alberto muziejaus Londone kuratorių susipažinau su Londone užaugusia ir mokslus baigusia lietuvaite fotografe Indre Šerpytyte – jis man rekomendavo pažiūrėti Indrės magistro darbą, kurį ji padarė, kai pernai baigė Londono „Royal Colledge of Arts“. Indrės darbai paliko gerą įspūdį – tai rimtai dirbanti profesionali fotografė“, – prisiminė mūsų ambasados kultūros atašė. Su I. Šerpytyte buvo sutarta, kad ambasados patalpose ji eksponuos savo bakalauro ir magistro darbus.
 
Rengdama parodas D. Parulskienė apie „gresiantį“ įvykį visada informuoja ne tik lietuvišką žiniasklaidą, bet ir daugelio Anglijoje leidžiamų parodų katalogų, gidų rengėjus. „Profesionalioji žiniasklaida retai kada domisi renginiais ambasadose. Tačiau po I. Šerpytytės parodos pristatymo pajutome jų realų susidomėjimą ambasados kultūrine veikla“, – pripažino D. Parulskienė.
 
Sudomino ir tarpukario menas
 
Kai mūsų paroda buvo įtraukta į gidą, po truputį į Lietuvos ambasadą ėmė užeidinėti žmonės, besidomintys kultūriniu Londono gyvenimu. „Tada nutarėme išlaikyti šį statusą ir rengiamų parodų ritmą“, – šypteli Lietuvos ambasados kultūros atašė.
 
Po I. Šerpytytės darbų Lietuvos ambasados Londone sienas papuošė tarpukario Lietuvos fotografo Mečio Brazaičio senosios spalvotos fotografijos paroda.
„Buvo įdomu, kaip sureaguos Londono kultūros ir meno gidai – įsidės informaciją apie šią parodą ar ignoruos? Gal jiems įdomi tik Londone jau pripažinta fotomenininkė I. Šerpytytė?“, – juokiasi iš tuometinio savo bandymo D. Parulskienė.
 
„New Exhibiotion“ sudomino ne tik „vietinė“ fotomenininkė, bet ir tarpukario Lietuvos fotografas. Nuo tada naujų parodų katalogas į savo puslapius vis įtraukia Lietuvos ambasadoje rengiamas parodas, o šį leidinį galima surasti visose didžiausiose galerijose, parodose, renginiuose.
 
Šiuo metu mūsų ambasadoje vyksta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 20-mečiui skirta paroda „Pabudimas: 1989–1991 metų plakatai“. Kita paroda – žymaus Lietuvos šiuolaikinio fotografo Vytauto Balčyčio paroda „Lietuvos miesteliai“.
 
Lietuvos ambasadoje surengtos parodos:
  • „Pabudimas: 1989–1991 metų plakatai“
  • Mečys Brazaitis: ankstyvoji spalvotoji fotografija
  • Indrė Šerpytytė: „Tylos būvis / 1944–1991 m.“
  • Jano Bułhako: Vilniaus architektūrinio peizažo ekspozicija
  • „Portretai. Londonas“ – jaunųjų menininkų paroda Lietuvos ambasadoje Londone
  • „Cloth & Culture Now“ – Lithuania (LT tekstilė)
  • Vidas Biveinis: „Vandens vaikai“
  • Antano Sutkaus fotografija
  • Artūras Valiauga: „Lietuva – mano Europa“
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai