Tiesa.com   |   psichika.eu   |   2017-11-09

Lietuviai užsienyje padarė tai, ko nesugebėjo padaryti likusieji Lietuvoje

  
Lietuviai užsienyje padarė tai, ko nesugebėjo padaryti likusieji Lietuvoje
© Facebook/Crawley lietuviai nuotr.
Lietuviai užsienyje sukūrė puikias bendruomenes.
Tai fenomenas. Tai reikalinga šalies mastu

Nusivylimas šalimi nėra tolygus pajamų dydžiui – emigruoti dažnai pasiryžta dar nė vieno atlyginimo neužsidirbę moksleiviai, akcentuoja psichologas psichoterapeutas Gintaras Chomentauskas.

mocinis nusivylimas vieta, kurioje esi. Emigracija yra balsavimas kojomis už savo emocinį išsigelbėjimą“, – tvirtina G. Chomentauskas.
Jis taip pat tvirtina, kad būtina kalbėti ne apie ekonomines priežastis, o apie laimę. Kitaip tariant, apie žmonių psichologinę būklę, nuotaikas.
 
„Iš mūsų tyrimų akivaizdu, kad Lietuvoje žmonės nesijaučia reikalingi. Jie nesijaučia priklausantys valstybei. Jie mano – jeigu iškiltų reikmė, neatsirastų žmonių, kurie jiems padės. Nusivylimas šalimi nėra lygus pajamų dydžiui. Tai emocinis nusivylimas vieta, kurioje esi. Emigracija yra balsavimas kojomis už savo emocinį išsigelbėjimą“, – tikina G. Chomentauskas.
 
Jo aiškinimu, emigracija koreliuoja tik su tų žmonių emigracija, kurių pajamos yra 400 eurų vienam namų ūkio asmeniui. Kitose pajamų grupėse emigracijos ir pajamų ryšio nepastebima. Psichologo įsitikinimu, tai yra ženklas, kad problemos priežasčių būtina ieškoti kitur.
 
„Į klausimą „ar ketini emigruoti tinkamai susiklosčius aplinkybėms“ visumoje teigiamai atsako apie 50 proc. Bet paklauskite to abiturientų. Tai tie, kurie pakeis dabar emigruojančius. Ten skaičius bus daugiau kaip 70 proc. Tai žmonės, kurie dar neatėjo į darbo rinką. Žmonės, kurie neparagavo nei algos, nei atlyginimo. Nesugebame įteigti savo žmonėms, kad šioje šalyje jų laukia šviesesnė perspektyva, kad jie čia gali kažko pasiekti, kad tai yra šalis, dėl kurios verta stengtis“, – tvirtina G. Chomentauskas.
Neseniai paskelbti uždaros 9–12 klasių moksleivių apklausos apie emigraciją duomenys rodo, kad į klausimą „ar galvojate apie emigraciją“ teigiamai atsakė 82 proc. Savo ateities gimtinėje nemato trečdalis.
 
G. Chomentauskas įsitikinimu, įtakos turi ir kitokia atmosfera šalyse, į kurias lietuviai emigruoja. Ten, psichologo teigimu, žmonės sukūrė bendruomenes, lietuvių laikraščiuose, socialinių tinklų grupėse jie siūlo vieni kitiems pagalbą, dalijasi patarimais.
 
„Atrodytų, kad lietuvių bendruomenės ten sukūrė tai, ko nesugebame sukurti čia. Jie siūlosi pagelbėti vieni kitiems. Tai fenomenas. Tai reikalinga šalies mastu. Galvoju apie tas ekonomines idėjas, kai kuriamas vienoks ar kitoks modelis. Tai sukurti dalykai. Daugeliu atveju žmonėms nereikia trukdyti. Manau, kad pastaruosius metus daugiau darbo vietų sukūrė „Uber“ ir „Taxify“ nei visi kiti kartu sudėjus, nes jie tiesiog padarė darbą laisvai prieinamą su sąžiningu atlyginimu, dėl kurio derėtis nereikia“, – sako G. Chomentauskas.

Šaltinis: psichika.eu
 
  

Žymos: Užsienio lietuviai, Emigracija, Emigrantai

Komentarai

Naujausi straipsniai