Audrone Sidaudgenė   |   2011-01-05

Čikagos lituanistinės bibliotekai - daugiau nei 5000 knygų

  
Čikagos lituanistinės bibliotekai - daugiau nei 5000 knygų Bibliotekos darbuotojos ir jaunasis jų talkininkas.

Šiais technologijų laikais vis daugiau žmonių pamiršta seną, primargintą įvairių iliustracijų ir mielą širdžiai draugą - knygą. Su ja malonu pasėdėti šaltais žiemos vakarais prie židinio, ji dažnai praverčia prieš miegą vietoj migdomųjų, o kur dar visam gyvenimui įstrigęs puslapių šnarėjimas ir mielas mamos, močiutės balsas skaitant puslapį po puslapio savo mažiesiems.

Turbūt kiekvienoje šeimoje, kurioje auga vaikai, yra knygų lentyna. Kiek joje stovi perskaitytų knygų - čia jau kitas klausimas, kaip ir tai, ar tos knygos įdomios šiuolaikiniam skaitytojui. Ne vienus metus dirbau Čikagos lituanistinėje mokykloje ir mačiau, kad dažnai vaikai nenori skaityti knygų, nes neranda tos vienintelės, kuri „užkabintų".
Dovilė Rusciti ir Reda Jurgaitienė - nuoširdžios bei labai darbščios bibliotekos darbuotojos, iškilojusios šimtus knygų Čikagos lituanistinės mokyklos bibliotekoje, peržiūrėjusios visą turimą archyvą ir sutvarkiusios biblioteką taip, kad būtų malonu į ją užsukti. Jos visada pasiruošusios patarti bei surasti tą vienintelę knygą, kuri neleis jos paleisti iš rankų nuo viršelio lig viršelio.
 
Dovilės, kuri bibliotekai vadovauja dvejus metus, pasakojimu, čia yra virš 5000 knygų - enciklopediniai leidiniai, žodynai, pratybos, vadovėliai, lietuvių klasikų kūriniai ir daug daug šiuolaikinės grožinės literatūros vaikams bei suaugusiesiems. Tvarkant bibliotekos archyvus rasta daug ypač senų ir retų knygų. Moterų planuose - organizuoti šių knygų parodą mokykloje, kad visi galėtų jas pamatyti, o norintys ir paskaityti.
 
Bibliotekoje gausu ir pačių naujausių leidinių, kai kurie jų - lietuvių rašytojų, bet daug ir verstinių autorių. Čia taip pat galima rasti žurnalų vaikams - nuo mano vaikystėje skaitytų „Geniuko" ir „Žvaigždutės" iki šių dienų „Magijos" bei kitų. Paklausus Dovilės, kaip naujausios knygos atkeliauja iš Lietuvos, nes žinome, koks brangus jų persiuntimas, bibliotekininkė pasidžiaugė, jog dauguma jų atkeliavo Čikagos lituanistinės mokyklos mokytojų, darbuotojų kelioniniuose krepšiuose, parvykstant iš atostogų Lietuvoje.
 
Kadangi knyga visais laikais buvo didelis turtas, tai ir dabar labai prašoma, kad jos būtų saugomos, kad vaikai prižiūrėtų savo vadovėlius, kad po jų jais galėtų naudotis dar daug kitų mokinukų. Neseniai nenaudojamomis knygomis pasidalyta su naujai įsikūrusia lituanistine mokykla Milwaukyje. Bibliotekininkė Reda priminė, kad labai apsidžiaugtų, jei tėveliai ar šiaip lietuviškoji visuomenė padovanotų patiems nebereikalingas knygas, kurios būtų įdomios mokyklos lankytojams.
Čikagos lituanistinę mokyklą dažnai lanko svečiai iš Lietuvos ir labai dažnai lauktuvių atveža savo kūrybos, dovanoja DVD, CD. Tad bibliotekoje rasite ir knygų apie dailę, meną, taip pat įvairių video - nuo dokumentinių iki vaidybinių filmų, vaikiškų žaidimų, mokomosios medžiagos. Naujausiomis technologijomis kartkartėmis pasinaudoja ir mokytojos pamokų metu. Biblioteka turi ir televizorių, ir vaizdo grotuvus, padeda mokytojoms pasiruošti pamokoms naudojant šias vaizdines priemones. Bibliotekoje kaupiama ir mokyklos istorija - metraščiai, įvairių renginių vaizdo medžiaga.
 
Jau tapo tradicija, kad sugrįžus į mokyklą po kalėdinių atostogų prasideda skaitymo konkursas, kuris tęsiasi iki pavasarį vykstančios Lietuviško žodžio šventės, kurios metu apdovanojami daugiausia knygų perskaitę vaikai. Tad jei planuojate atostogauti namuose ir norite kitokių pramogų nei televizorius, kompiuteris ir videožaidimai, o gal vyksite į šiltus kraštus ir kelionėje turėsite marias laiko - užsukite į biblioteką ir pasirinkite knygų pagal savo skonį. Sugrįžę į mokyklą sausio mėnesį, būsite pirmieji, kurie atsiskaitysite skaitymo konkurso organizatoriams. Dovilė priminė, kad visada šio konkurso metu bibliotekai reikia pagalbininkų. Tad mielai priimami aukštesniųjų klasių moksleiviai savanoriai. Jiems ši veikla bus užskaityta kaip visuomeninė (community service), ko reikalauja amerikietiškos mokyklos. Tad jeigu jūs 11 ar 12 klasėje ir norite padėti, Dovilę ir Redą rasite bibliotekoje šeštadieniais. Dabar čia talkina Rapolas Markevičius. Kviečiame ir mamytes įsijungti į konkurso pagalbininkių gretas, bus įdomu ir naudinga ne tik joms, bet ir vaikučiams.
 
Esame labai dėkingi bibliotekininkėms Dovilei ir Redai už ilgas valandas savaitgaliais, vasarą tvarkant ir biblioteką. Smagu, kad tokių darbščių ir energingų moterų dėka čia galima atrasti daug įdomių knygų, kad mokinukai ir tėveliai nuoširdžiai laukiami šioje knygų karalystėje. Tad dar kartą įsiklausykime į lietuvių klasiko Martyno Mažvydo kvietimą: „Broliai seserys, imkit mane ir skaitykit. Ir tatai skaitydami permanykit" ir užsukime į Čikagos lituanistinės mokyklos biblioteką.

  

Komentarai

Naujausi straipsniai