Tiesa.com   |   2010-10-19

Baltarusijos ir Lietuvos pasienio gyventojams bus lengviau

  
Baltarusijos ir Lietuvos pasienio gyventojams bus lengviau
© VSAT
Su vietinio eismo leidimais galės būti kitos valstybės 50 km pločio pasienio teritorijoje.

Užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis Lietuvos Prezidentės Dalios Grybauskaitės vadovaujamos delegacijos sudėtyje spalio 20 dieną vyksta į Baltarusiją. Jis Minske tą pačią dieną pasirašys Lietuvos ir Baltarusijos susitarimą dėl pasienio gyventojų kelionių tvarkos.

ES išorės sieną kaimyninės šalies gyventojams atveriantį dokumentą buvo tikimasi pasirašyti dar pernai rugsėjį, tačiau Baltarusija paprašė pasirašymą atidėti, motyvuodama nebaigta tarpinstitucinio derinimo Baltarusijoje procedūra. Praėjus septyniems mėnesiams Minskas dėl suderinto susitarimo teksto pateikė naujų pastabų. 
Sudaromas susitarimas leis tam tikroms pasienio gyventojų grupėms kirsti valstybės sieną be vizų ir su specialiais vietinio eismo leidimais būti kitos valstybės 50 km pločio pasienio teritorijoje iki 90 dienų per pusę metų.
 
Iki penkerių metų galiosiantys vietinio eismo leidimai būtų išduodami nuolatiniams pasienio teritorijų gyventojams, kurie dėl giminystės ryšių, pagrįstų ekonominių, prekybinių, kultūrinių ir kitų svarbių priežasčių planuoja lankytis kitos valstybės pasienio teritorijoje. Šie leidimai nesuteiks teisės dirbti.
 
Tikimasi, kad numatomas pasirašyti susitarimas sudarys palankesnes sąlygas pasienio gyventojų tarpusavio ryšiams palaikyti, paskatins prekybinius, kultūrinius ir turistinius mainus, Lietuvos ir Baltarusijos regionų bendradarbiavimą.
 
Įsigaliojus sutarčiai nebus panaikinta pasienio ir muitinės kontrolė, sienos saugumo lygis nepakis. Lietuvos užsienio reikalų ministerija pasiūlė Vyriausybei pavesti kompetentingoms Lietuvos institucijoms pasirengti susitarimo įgyvendinimui.
 
Lietuvos ir Baltarusijos susitarimas dėl pasienio gyventojų kelionių tvarkos sudaromas remiantis 2006 metų gruodžio 20 dienos Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu, kuris buvo priimtas siekiant sukurti veiksmingą vietinio eismo per sieną sistemą, nes 2004 metais išsiplėtus ES prireikė užtikrinti, kad sienos su kaimyninėmis šalimis nesudarytų kliūčių prekybai, socialiniams ir kultūriniams mainams bei regioniniam bendradarbiavimui.
 
Lietuvai 2007 metais tapus Šengeno erdvės dalimi, mokestis už vienkartinės Šengeno vizos į Lietuvą išdavimą Baltarusijos piliečiams išaugo nuo 5 iki 60 eurų. Siekdama, kad tai kuo mažiau paveiktų tradicinius žmonių ryšius, Lietuva peržiūrėjo laikinąjį dvišalį susitarimą dėl abiejų šalių piliečių kelionių, Baltarusijos piliečių kelionių palengvinimo klausimą nuolat kėlė ES institucijose, siekė įtraukti Baltarusiją ir vizų režimo klausimus į Rytų partnerystės iniciatyvą.
  

Komentarai

Naujausi straipsniai