Paulius Valatkevičius   |   2011-11-18

Apie atrastą svajonių šalį - Kanadą

  
Apie atrastą svajonių šalį - Kanadą
© Asmeninio archyvo nuotr.
D.Špakauskui įsitvirtinti Kanadoje padėjo jo profesija.

Gavęs darbo pasiūlymą muzikantas Darijus Špakauskas su žmona prieš keletą metų paliko gyvenimą Amerikoje ir persikėlė į nepažįstamą kraštą šiaurėje. Muzikos paslapčių mokantis vyras taip pat aktyviai dalyvauja ir Toronto lietuvių bendruomenės gyvenime.

- Darijau, gyvenote JAV daugiau kaip dešimtmetį, bet persikėlėte į Kanadą. Kodėl?
- Kanadoje, Toronte, esu neseniai – treji metai. Su žmona Vilija atvažiavome iš Cincinnati, Ohajo valstijos. Ten jau buvau praleidęs 11 metų, studijuodamas fortepijoną ir kompoziciją. Jau prieš paskutinių studijų pabaigą pradėjau ieškotis darbo Šiaures Amerikoje. Iš esmės, ieškojau bet kur, bet kazkodel užkliuvo Kanada, nes jie pasiulė gerą darbą. Padavėme dokumentus Kanados nuolatiniams gyventojams, nes tada jiems truko muzikantu. Na, ir gavome.
 
- Kaip suprasti “jiems trūko muzikantų”?
 
- Kanada taip įsileidžia žmones. Jie priima tų specialybių žmones, kurių jiems trūksta. Prieš trejus metus jiems trūko muzikantų, dabar jų nebereikia. Dabar reikia langų statytojų, plytelių klojėjų.
 
- Pastaruoju metu vis dažniau tenka išgirsti apie iš kitų šalių į Kanadą vykstančius lietuvius. Kuo ta šalis taip traukia?
- Čia viskas puikiai sutvarkyta. Miestai, pavyzdžiui, Torontas ir Vankuveris, pripažįstami vienais geriausių pasaulį. Viešasis transportas, švietimas, medicina...viskas fantastiškai sutvarkyta!
 
- O Kanadoje lengva pritapti atvykėliui?
 
- Kanada – imigrantų šalis, todėl iš vienos pusės pritapti nėra sunku, nes čia daugybė atvykėlių. Jei indams lengva –lietuviams ne sunkiau.
 
- Statistiniais duomenimis Kanadoje gyvena daugiau kaip 30 tūkst. lietuviškų šaknų turinčių žmonių, kurių daugiausia atvyko per ir po Antrojo pasaulinio karo. Ar šalyje veikia lietuvių bendruomenės?
- Žinoma, tačiau aš galiu kalbėti tik apie Torontą, kuriame gyvenu. Bet lietuviai akyvūs ne tik šiame mieste. Šiaip aktyvių lietuvių labai daug, tik ne jaunesnieji, kurie atvažiavę neseniai. Pastarieji pasirodo renginiuose gal du kartus per metus. Ir tai būna koncertai ir šokiai, kai atvažiuoja atlikėjai iš Lietuvos.
 
- Toronto krepšinio klube “Raptors” žaidžia Linas Kleiza. Kitais metais prie šios ekipos prisijungs Jonas Valančiūnas. Per NBA rungtynes Toronto arenoje nuolat galima matyti ir lietuviškų ženklų. Kanados lietuviai mėgsta krepšinį?
 
- Labai! Visi žiurėjome Europos čempionatą. Specialiai nusipirkome transliacijas ir žiūrėjome per didelius ekranus!
 
- Kanadoje labai populiarus ledo ritulys, ar lietuviai supranta kanadiečių aistrą šiam sportui?
 
- Kanadiečiai dėl ledo ritulio pamišę taip pat, kaip mes dėl krepšinio. Na, kadangi lietuvių komandos per žiemos olimpines žaidynes nebuvo, tai sirgome už Kanadą. Ir laimėjome!
- Kaip Kanadai sekasi atlaikyti pastarųjų trejų metų ekonomines negandas?
 
- Nieko baisaus neįvyko tiems, kurie dirbo Kanados įmonėse. Nukentėjo Amerikos kompanijos ir jos darbuotojai. Taip nutiko tiek Amerikoje, tiek Kanadoje. Mes, muzikantai, irgi praradome keletą mokinių, nes jų tėvai dirbo Amerikos kompanijose, bet iš esmės kanadiečiai laiku pastebėjo iš Amerikos ateinančią krizę, pradėjo kurti naujas darbo vietas ir smūgis buvo beveik nežymus.
 
- Iš pirmo žvilgsnio Kanada atrodo užgožta didžiosios kaimynės Amerikos. Ar kanadiečiai nesijaučia gyvenantys JAV šešėlyje?
 
- Jokiu būdu. Aš ir taip maniau, kol čia neatvažiavau. Dabar matau, kad įvaizdis buvo neteisingas. Kanada labai rūpinasi savo žmonėmis ir per daug karštai nesikiša į tarptautinius reikalus ir skandalus, skirtingai nei Amerika. Šiuo atžvilgiu Kanadoa politika stabilesnė.
 
- Kokius galite išskirti kanadiečių bruožus?
 
- Mes juokaujame: kanadiečių mažai Kanadoje – visi emigrantai! Tai beveik teisybė. Mes turime tik gal 10 procentų pažįstamų šeimų kanadiečių, o visi kiti – lietuviai, indai, kinai, pakistaniečiai, irakiečiai, afganistaniečiai, rusai, lenkai, latviai ir taip toliau…Taip kad bruožai labai mišrūs.
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai