Goda Jakubauskaitė, Tiesa.com žurnalistė Airijoje   |   2010-09-27

Airijos lietuviai ragins aukoti paminklui

  
Airijos lietuviai ragins aukoti paminklui
© G.Jakubauskaitė
Šventė apjungė dvi tautas ir įtraukė vietos gyventojus.

Airijoje įsikūrę lietuviai jau ketvirtus metus iš eilės rinkosi Balinrobo miestelyje rengiamame sąskrydyje. Ši vieta ir data susibūrimui pasirinkta neatsitiktinai – čia prieš 75-erius metus taip ir nepasiekęs Kauno savo skrydį per Atlantą baigė žymus lakūnas Feliksas Vaitkus.

Sutapimas – šiandien šiose Airijos apylinkėse gyvena daug lietuvių. Neoficialiais duomenimis, šiuo metu Airijoje iš viso gali būti apie 100 tūkst. tautiečių. 
Sulaukia airių pagalbos
 
Praėjusį savaitgalį vykusiame sąskrydyje dalyvavo daugiau kaip trys šimtai tautiečių iš įvairių Airijos vietovių. Renginiuose taip pat buvo galima sutikti daugybę airių. Jeigu paklausite, ar žino, kas yra Lietuva, vietinis airis nė nemirktelėjęs išpyškins lietuvio lakūno F. Vaitkaus pavardę.
 
Airiai noriai prisijungė organizuojant šventinius renginius, o vietinės valdžios atstovai džiaugėsi abipusiškai naudingu bendradarbiavimu.
 
Per tris sąskrydžio dienas lietuviai ir airiai galėjo dalyvauti daugybėje renginių. Balinrobo miestelio gatvėmis žygiavo moksleivių paradas, vaikai padarė lėktuvo „Lituanica II“ kopiją ir imitavo F. Vaitkaus skrydį. Nors žymusis lakūnas ir nepasiekė Kauno, Airijoje įsikūrę lietuviai pasitiko išradinguosius vaikus ir „Lituanica II“ su plakatais „Welcome to Kaunas“.
 
Apdovanojo atminimo medaliais
 
Sąskrydžio dalyvius sveikino Mėjo apskrities tarybos pirmininkas Michaelis Burke, Lietuvos ambasadorius Airijoje Vidmantas Purlys, iš Lietuvos atvykęs Užsienio reikalų ministerijos Užsienio lietuvių departamento direktorius Arvydas Daunoravičius.
Airijoje įsikūrusiems lietuviams sveikinimo laiškus atsiuntė Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Seimo Pirmininkė Irena Degutienė, užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.
 
Airijos Mėjo apskrities atstovams už tarpusavio santykių plėtojimą, o Airijos lietuvių bendruomenės aktyvistams už lietuvybės puoselėjimą Užsienio lietuvių departamento direktorius A. Daunoravičius įteikė padėkos raštus ir atminimo medalius.
 
Be oficialių sveikinimų, sąskrydžio dalyvių taip pat laukė lietuviška mugė, koncertavo Jungėnų kapela iš Lietuvos, grupė „Aisva“ iš Jonavos rajono ir Airijos lietuvių folklorinė grupė „Dobilas“. Vakaronės metu visi galėjo nemokamai vaišintis lietuviškomis gėrybėmis.
 
Neskuba statyti paminklo
 
Sąskrydžio dalyviai ir svečiai aplankė ir F. Vaitkaus skrydžiui atminti pastatytą laikiną žymeklį. Jį prieš ketverius metus į Balinrobo miestelį atgabeno Kauno savivaldybės atstovai.
Nors Lietuvos ir Airijos valdžios atstovai džiaugiasi tarpusavio bendradarbiavimu, o F. Vaitkaus skrydį mini kaip itin svarbų tarpusavio santykių plėtrai, nei vieni, nei kiti neskuba deramai įamžinti jo atminimo.
 
Tikėtasi, kad prieš ketverius metus pastatytą laikiną žymeklį netrukus pakeis nuolatinis paminklas, tačiau jo kaip nėra, taip nėra.
 
Ragins aukoti pasaulio lietuvius
 
Kaip sakė Airijos lietuvių bendruomenės administracijos direktorius A. Teišerskis, užklupus ekonominiam sunkmečiui, duoti pažadai pastatyti paminklą buvo tiesiog pamiršti. Todėl jau kitą mėnesį Airijos lietuvių bendruomenė pradės lėšų rinkimo kampaniją – organizuos įvairius renginius, skelbs sąskaitos numerį ir ragins pasaulio lietuvius aukoti žymaus lakūno paminklui.
 
Kol kas neaišku, kiek lėšų reikės paminklo statyboms, tačiau tikimasi, jog pavyks surinkti visą reikalingą sumą.
„Nusprendėme, kad neverta laukti. Neabejojame, kad ne tik Airijoje, bet ir visame pasaulyje atsiras lietuvių, kurie parems šią gražią iniciatyvą“, – kalbėjo A. Teišerskis ir vylėsi, kad kitąmet minint F. Vaitkaus skrydžio atminimą Balinrobe jau stovės paminklas.
 
Skaičiai ir faktai
 
* Feliksas Vaitkus, vienas iš žymių lietuvių kilmės lakūnų, gimė 1907 m. lietuvių išeivių šeimoje Čikagoje.
 
* 1935 m. priėmė Amerikos lietuvių Trans-Atlantinio skridimo sąjungos pasiūlymą pakartoti legendinį S. Dariaus ir S. Girėno skrydį per Atlantą.
 
* 1935 m. rugsėjo 21-osios rytą F. Vaitkus lėktuvu „Lituanica II“ pakilo iš Niujorko.
 
* Tačiau Kauno lakūnas nepasiekė – išnaudojęs per daug kuro ir pastebėjęs smulkių gedimų nutarė leistis Airijoje, netoli Balinrobo miestelio.
 
* Nusileidimas buvo nesėkmingas – lūžo dešinysis lėktuvo sparnas, važiuoklė, buvo apgadintas propeleris. Pats lakūnas nenukentėjo, tačiau kelionę teko nutraukti.
 
* Kauną F. Vaitkus pasiekė kitomis transporto priemonėmis. Jo garbei čia buvo surengtas iškilmingas sutikimas, lakūnas apdovanotas Vytauto Didžiojo III laipsnio ordinu.
  

Komentarai

Naujausi straipsniai