Valdas Pryšmantas   |   2017-09-08

Naujasis ambasadorius norėtų matyti susitelkusius JK lietuvius

  
Naujasis ambasadorius norėtų matyti susitelkusius JK lietuvius
© URM nuotr.
Prieš paskyrimą į Jungtinę Karalystę R. Norkus sukaupė nemažą diplomatinio darbo patirtį.
Tolesnė Lietuvos diplomatinių atstovybių tinklo plėtra reikalauja didelių papildomų finansinių ir žmogiškųjų išteklių ir turi būti planuojama realistiškai

Pirmąsias darbo savaites Londone skaičiuojantis naujasis Lietuvos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Renatas Norkus nesijaučia naujokas šioje šalyje ir nujaučia, kokia klausimai kyla čionykščių lietuvių bendruomenėms. Tačiau nuojautos diplomatui neužtenka – jis artimiausiu metu su tautiečiais susitiks akis į akį.

Nors ambasadoriaus darbų spektras yra labai platus, atrodo, kad R. Norkaus vadovaujama ambasada daug dėmesio skirs santykiui su JK gyvenančiais Lietuvos piliečiais, į kuriuos ambassadorius jau kreipėsi viešu laišku.
Rugpjūčio 18-ąją darbą Londone pradėjęs ir artimiausius penkerius metus jį tęsiantis Lietuvos pasiuntinys su „Tiesa“ pasidalijo mintimis bei įžvalgomis apie Jungtinę Karalystę ir čia gyvenančius tautiečius.
 
– Kaip apibūdintumėte savo ligšiolinį santykį su Jungtine Karalyste?
 
– Nors Jungtinėje Karalystėje neteko gyventi ar dirbti, kiekvienas apsilankymas šioje šalyje palikdavo pozityvų įspūdį. Labai vertinu galimybę giliau ir esmingiau pažinti JK kultūrą, istoriją ir jos žmones artimiausiais savo buvimo šioje šalyje metais.
 
– Kokie pirmieji įspūdžiai/pastebėjimai pradėjus darbą naujojoje atstovybėje? Ar Jums užtektinai žinoma Lietuvos ir Jungtinės Karalystės diplomatinių santykių istorija, ar prireiks laiko analizei?
– Iš tikro, kiekvieno naujo paskyrimo pradžioje šiek tiek užtrunka įsigilini į visas detales. Tai normalu, ambasadoriaus darbas šiuo atžvilgiu nelabai skiriasi nuo bet kurio kito – pradžioje reikia laiko „įsivažiuoti”. Kita vertus, diplomatinėje tarnyboje esu nuo pat Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, sukaupiau nemažai patirties, todėl, tikiu, jog „adaptacinis laikotarpis” netruks prabėgti. Esu pasiruošęs kibti į darbus.
 
Jungtinės Karalystės ir Lietuvos diplomatinių santykių raida man žinoma neblogai. Per savo diplomatinio darbo metus, teko ne kartą lankytis Londone. Dalyvavau dvišaliuose ir daugiašaliuose susitikimuose su JK kolegomis, ypač saugumo politikos srityje. Tad bendra situacija man tikrai žinoma, nesu joje naujokas.
 
– Kokie laukia pirmieji darbai? Ar įžvelgiate iki šiol neišnaudotą potencialą dvišalio santykiuose?
 
– Kaip ambasadoriaus darbo praktikoje įprasta, patys pirmieji darbai – protokoliniai susitikimai su JK pareigūnais, taip pat kolegomis ambasadoriais reziduojančiais Londone.
Kalbant apie dvišalius JK-Lietuvos santykius, norėčiau pasidžiaugti, kad jie išlieka itin glaudūs.
 
Pavyzdžiui, vien gynybos srityje pastaraisiais metais pavyko nuveikti svarbių darbų. 2017 m. Lietuva prisijungė prie JK vadovaujamų NATO itin greito reagavimo pajėgų budėjimo VJTEF17. Lietuva taip pat aktyviai dalyvauja JK kuriamose Jungtinėse ekspedicinėse pajėgose. Jungtinė Karalystė svariai prisideda prie Baltijos regiono saugumo dalyvaudama NATO oro policijos misijoje, nuolat siunčia karo laivus į pratybas Baltijos jūroje. JK batalionas yra dislokuotas NATO sustiprintų priešakinių pajėgų gretose Baltijos regione.
 
Esame iš ties artimi sąjungininkai, atrandami nauji verslo ryšiai, ateinančiais 2018-aisias metais tikimės tam tikro proveržio ir kultūrinėje plotmėje. Minėsime atkurtos Lietuvos valstybės šimtmetį, kartu su britų partneriais ambasada yra numačius daug bendrų projektų. Tikimės, kad Lietuvos žinomumas JK toliau augs, pavyks plėtoti kultūrinius mainus, didės ir britų turistų į Lietuvą skaičius.
R. Norkus su naująja diplomatų komanda ambasadoje Londone. R. Norkus su naująja diplomatų komanda ambasadoje Londone.
– Kada planuojate susitikti su Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenių atstovais? Kiek Jums svarbios jų įžvalgos siekiant susidaryti bendrą padėties vaizdą?
 
– Artimiausiomis savaitėmis tikiuosi susitikti ir su JK lietuvių bendruomeninių organizacijų vadovais, pakviesiu aptarti svarbiausių bendruomenei rūpimų klausimų. Kokie tai klausimai, dalinai nujaučiu, tačiau visuomet svarbu apie juos išgirsti iš „pirmų lūpų”.
 
– Jungtinėje Karalystėje gyvenantys lietuviai neretai išreiškia idėją, kad šioje šalyje reikia daugiau nuolat veikiančių konsulinių įstaigų-Lietuvos atstovybių. Pavyzdžiui, ambasados padalinys mieste, kuriame susitelkusi didelė lietuvių bendruomenė. Kaip vertinate tokią mintį?
– Suprantame, kad dalis JK gyvenančių tautiečių vykdami į Londoną patiria nemenkas laiko ir finansines sąnaudas. Todėl artimiausiu laikotarpiu toliau vykdysime ir plėsime ambasados konsulines misijas į tuos JK miestus ir regionus, kuriuose gyvena didžiausios lietuvių bendruomenės. Tolesnė Lietuvos diplomatinių atstovybių tinklo plėtra reikalauja didelių papildomų finansinių ir žmogiškųjų išteklių ir turi būti planuojama realistiškai, atsakingai įvertinant Lietuvos mokesčių mokėtojams tenkančią naštą.
 
– Kokį ambasados santykį su Lietuvos piliečiais (neskaitant įprastų konsulinių paslaugų) įsivaizduojate? Kokią žinią siųstumėt diasporai?
 
– Matyčiau ambasadą kaip atvirą visoms JK lietuvių organizacijoms erdvę, kurioje vyktų intensyvus kultūrinis - bendruomeninis gyvenimas. Susitikęs su JK lietuvių bendruomenės atstovais, ruošiuosi aptarti konkrečius projektus, kuriuos bendruomenė ir ambasada galėtų inicijuoti ir plėtoti kartu.
 
– „Brexit“: ar tai didžiulis iššūkis Lietuvai? Ar pavyks lygiagrečiai išlaikyti gerus santykius su Jungtine Karalyste ir Europos Sąjunga?
 
– „ Brexit“ – didelis iššūkis visai Europai, taip pat ir Lietuvai, bet turbūt pats didžiausias jis pačiai Jungtinei Karalystei. Pasibaigus šiuo metu vykstančioms JK ir ES deryboms turėsime kiek pasikeitusią padėtį Europoje. Kiek pakis JK ir ES santykis deryboms pasibaigus dar sunku pasakyti, tačiau, bet kokiu atveju, Lietuvos ir Jungtinės Karalystės dvišaliai santykiai išliks glaudus. Esame artimi sąjungininkai, tokiais liksime ir ateityje.
 
– Ko palinkėtumėte Jungtinės Karalystės lietuviams artimiausiais metais?
 
– Palinkėčiau vienybės ir susitelkimo atstovaujant lietuvių bendruomenės interesus JK. Būdama skaitlinga JK lietuvių bendruomenė gali pasiekti, kad jos balsas būtų girdimas, o interesai atliepiami.
 
Tam reikalingas visų organizacijų susitelkimas. To ir linkėčiau. Ambasada – buvo ir bus patikimas partneris ir ramstis kiekviena lietuviui gyvenančiam, dirbančiam ar studijuojančiam Jungtinėje Karalystėje.

 

Renato Norkaus dosjė

 

Renatas Norkus (g. 1967 m. rugpjūčio 7 d. Plungėje) – lietuvių diplomatas, Lietuvos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje (nuo 2017 m. rugpjūčio mėn.).

1992 m. baigė Vilniaus Universiteto Teisės fakultetą. 1991 m. pradėjo dirbti Užsienio reikalų ministerijoje – buvo trečiuoju sekretoriumi URM Vidurio ir Rytų Europos skyriuje, antruoju sekretoriumi Europos ir Saugumo Bendradarbiavimo skyriuje.

1993-1994 m. mokėsi Tarptautinės saugumo politikos kursuose Ženevos Tarptautinių studijų institute Šveicarijoje, dirbo Romos Tarptautinių reikalų institute Italijoje.

Nuo 1994 m. iki 1997 m. vadovavo Krašto apsaugos ministerijos Politikos planavimo departamentui.

1998–1999 m. buvo URM Politikos departamento Amerikos šalių skyriaus vadovas, vėliau 2 metus dirbo Lietuvos misijoje prie NATO misijos vadovo pavaduotoju.

Nuo 2001 m. iki 2004 m. rugpjūčio dirbo Lietuvos ambasadoje Vašingtone ambasados vadovo pavaduotoju. 2004 m. rugpjūčio-lapkričio mėn. dirbo URM Saugumo politikos departamento direktoriaus pavaduotoju.

2004 – 2008 m. dirbo Krašto apsaugos ministerijos sekretoriumi gynybos politikai ir tarptautiniams ryšiams.

2008 m. rugpjūčio mėn. paskirtas nepaprastuoju ir įgaliotuoju ambasadoriumi prie Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO), Tarptautinės atominės energijos agentūros, Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo organizacijos, Jungtinių Tautų pramonės vystymo organizacijos ir Jungtinių Tautų skyriaus Vienoje.

2012 m. sausio mėn. - 2014 m. gruodžio mėn. - Lietuvos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Rusijos Federacijoje.

2015 - 2017 m. vadovavo URM Transatlantinio bendradarbiavimo ir saugumo politikos departamentui.

Nuo 2017 m. rugpjūčio 18 d. - Lietuvos ambasadorius Jungtinėje Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos karalystėje bei Omano Sultonatui.

Moka anglų, rusų, italų bei prancūzų kalbas.

2003 m. R. Norkus apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai" Riterio kryžiumi. Turi nepaprastojo ir įgaliotojo ambasadoriaus diplomatinį rangą. 

 

  

Žymos: Lietuvos Ambasada Londone, Lietuvos ambasadorius, Renatas Norkus

Komentarai

Naujausi straipsniai