Marius Vainauskas, Peterborough’o lietuvių bendruomenės narys   |   2018-05-03

Laikas veikti

  
Laikas veikti
© PxHere nuotr.
Gegužės 1-oji yra svarbi data Lietuvai ir jos piliečiams – šalis paskelbta ES nare.
Norėtųsi, kad žmonės bent pabandytų būti pilietiškesni, be baimės reikštų savo nuomones, diskutuotų, nebelinksėtų galvomis su viskuo sutikdami

Lietuva, kartu ir mes – vis dar jos piliečiai, žengiame per dar vieną slenkstį: gegužės 1-oji mums yra ne tik Tarptautinė darbo diena, bet diena, kai prieš 14 metų tapo visateise Europos Sąjungos (ES) nare, tikra Europos dalimi.

2004 m. būtent gegužės 1-ąją Lietuva paskelbta ES nare. Praėjo tik keturiolika metų ir tik nedaugelis prisimena euforiją, vyravusią tomis dienomis, – žmonės sunkiai tramdė džiaugsmą lyg po sėkmingų „Žalgirio“ rungtynių.
Jie iš kišenių ir stalčių traukė anuomet dar žalios spalvos pasus ir žiūrėjo į juos, lyg matydami pirmą kartą, taip bandydami įsivaizduoti galią ir laisvę, kurią jie gavo kartu su šiuo dokumentu, rodėsi, negalėjo į juos atsižiūrėti.
 
Stabilumas, garantijos, per palyginti trumpą laiką įpratome prie ramaus, sotaus ir beveik nebekintančio gyvenimo taip, kad užmirštame net pagalvoti apie savo ir savo vaikų net artimiausią ateitį.
 
Bet artima ateitis, ateinantys metai nežada būti tokie ramūs ir vienodai nuobodūs – mano nuomone, net ir politika nesidomintys žmonės bus priversti vis dažniau gaudyti žinias.
Šalis, kurioje gyvename, palieka tą pačią bendriją, prie kurios prisijungę mes taip džiaugėmės, didžiavomės ir vis dar didžiuojamės.
 
Taigi, kol dalis britų lyg laidotuvių ceremonija slenka „Brexit“ durų link, mums, lietuviams, kaip niekad yra svarbus dvigubos pilietybės klausimas.
Mes vis dar turime ir turėsime europietiškus pasus, dėl kurių Europa mums liks atvira, ir Anglija nebandys atsikratyti sunkiai, sąžiningai ir daug dirbančių žmonių. Jau sutarta, kad ES piliečiai turės teisę ir galimybę likti Jungtinėje Karalystėje, tereikės susitvarkyti keletą papildomų dokumentų, tačiau visiškai neaišku, kas nutiks Britanijos pilietybę ir pasą turintiems gyventojams, tarp kurių – jau britiškus pasus turintys mūsų vaikai. Ar jie galės su mumis ramiai važiuoti atostogų į Lietuvą, lankyti ten senti paliktų senelių, ar vis dar galėsime ramiai mėgautis ir dalytis su savo vaikais Kanarų salų, Graikijos saule? Kol kas dar neaišku.
 
Gal mums šiek tiek pasisekė, rodos, lyg specialiai suderinta, artėja ir Lietuvos prezidento rinkimai, kurie neabejotinai atneš agitacijos ir diskusijų vajų ir iki mūsų, Britanijoje gyvenančių lietuvių. Dabar kaip niekad aišku, kodėl būtina dalyvauti būsimose diskusijose ir kokį pirmą klausimą kelti, ko prašyti ir reikalauti iš politikų. Dvigubos pilietybės savo vaikams klausimas turėtų tapti pirmu, bet jokiu būdu ne vieninteliu. Buvome paskutiniai pagonys Europoje ir kažkodėl tuo didžiuojamės.
 
Ar būsime ir paskutiniai, įteisinę dvigubą pilietybę?
 
Šiandien 20 iš 28 ES šalių vienokiu ar kitokiu būdu yra įteisinusios dvigubą pilietybę, tokiose šalyse kaip Prancūzija, Vokietija ar net Anglija gyvena daugiau nei po penkis milijonus žmonių, turinčių du pasus, o Lietuva kol kas užsispyrusi tuo klausimu, laikosi lyg prieš krikštą atnešusį mokslą, raštą...
Neabejotinai reikia vienytis, telktis į neformalius būrelius, bendruomenes ir visiškai nesvarbu, kokias, miesto, hobio, sporto bendruomenes, organizuoti diskusijas ir dalyvauti jose, kelti ne tik dvigubos pilietybės, bet ir kitus mums rūpimus klausimus, reikalauti ne tik iš Lietuvos politikų, bet ir Anglijos, gal net patiems tapti jais.
 
Kiekvienas juk turime teisę ne tik būti atstovaujamas, bet ir būti tuo atstovu. Užtenka būti it teršiančiais miesto karveliais, besirūpinančiais tik skrandžio prikišimu ir...
 
Labai norėtųsi, kad tokia mums, lietuviams, svarbi data, gegužės 1-oji, taptų atspirties tašku – tarsi naujieji metai, gimtadieniai. Juk dažniausiai būtent tada ryžtamės keisti gyvenimus, atsikratyti žalingų įpročių, sveikai maitintis ar sportuoti.
 
Norėtųsi, kad ir gegužės 1-oji taptų tuo atspirties tašku ir nuo tada žmonės bent pabandytų būti pilietiškesni, aktyvesni savo kiemo, rajono, savo vaikų mokyklų gyvenime, be baimės reikštų savo nuomones, diskutuotų, nebelinksėtų galvomis su viskuo sutikdami.
 
Norėtųsi, kad žmonės pradėtų veikti, o puikiausia treniruote ir repeticija galėtų tapti šiandien vykstantys vietos rinkimai.
Tai yra „Tiesos“ skaitytojo nuomonė, kuri nebūtinai sutampa su redakcijos nuomone.
  

Žymos: Europos Sąjunga, Anglijos lietuviai, gegužės 1, Lietuva, marius vainauskas

Komentarai

Naujausi straipsniai