Barbora Grigaliūnaitė   |   2016-07-21

Theresa May – Didžiosios Britanijos gelbėtoja?

  
Theresa May – Didžiosios Britanijos gelbėtoja? „Geležine ledi“ vadinama politikė spinduliuoja kantrybę, bauginančią ramybę ir aštrų protą.

Po pasaulį sudrebinusio „Brexit“ šalyje siautėja galingi uraganai. Iš postų kaip rudeniniai lapai pradėjo kristi Jungtinės Karalystės (JK) pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES) kampanijai vadovavę politikai, svaras pasiekė rekordines žemumas, o tolimesnė šalies ateitis vis dar atrodo ypač miglotai.

Tačiau visoje šioje sumaištyje netikėtai iškilo viena figūra – „geležine ledi“ vadinama politikė, kuri tiesiog spinduliuoja kantrybę, kai kuriuos bauginančią ramybę ir aštrų protą. Theresa May, pasitraukus dviem kandidatams į Premjerus, praėjusį trečiadienį oficialiai tapo naująja šalies vadove.
Greitas T. May kelias į šalies vadovų postus gana netikėtas ne tik politikos analitikams, bet ir pačiai Ministrei Pirmininkei. Tačiau viskas, kas nutiko po birželio 23 d. įvykusio referendumo, buvo neplanuota ir netikėta: politikai teigė, kad šalis tikrai liks ES – tačiau neliko; Davidas Cameronas premjero poste planavo būti dar devynias savaites – tačiau palaimingai atsistatydino; pati T. May kūrė savo rinkiminę kampaniją – tačiau per 48 val. turėjo surinkti naują valstybei vadovausiantį kabinetą.
 
Taigi, kokia yra naujosios D. Britanijos Ministrės Pirmininkės istorija, ir ar ši vadovė sugebės šalį „ištraukti“ iš gresiančios dar vienos krizės?
 
Šią savaitę „Tiesoje“ – esminiai faktai, kuriuos reikia žinoti kalbant apie naująją šalies vadovę Theresą May: nuo politinių pažiūrų iki meilės aukštakulniams.
T. May oficialiai tapo 13-uoju asmeniu, užimančiu JK premjero postą valdant karalienei Elžbietai II. T. May oficialiai tapo 13-uoju asmeniu, užimančiu JK premjero postą valdant karalienei Elžbietai II.
 
Politinė karjera – stabili
Buvusi vidaus reikalų sekretorė T. May – viena iš labiausiai patyrusių politikų dabartiniame parlamente. Šioje sudėtingoje pozicijoje ji dirbo rekordiškai ilgai – net šešerius metus.
 
Karjerą politikė pradėjo Anglijos banke. Čia ji dirbo Europos reikalų skyriaus vadove mokėjimų kliringo paslaugų asociacijoje (angl. Association for Payment Clearing Services, APACS) ir Vyriausiąja patarėja Tarptautinių reikalų skyriuje.
 
Pirmą kartą į politiką T. May pateko dar 1986-aisiais, kai buvo išrinkta į Martono rajono tarybą Maidenheade. Į parlamentą politikė buvo išrinkta tik 1997-aisiais po kelių bandymų tapti parlamentare.
 
T. May buvo greitai pastebėta ir paskirta į šešėlinį Williamo Hague’o kabinetą 2002-aisiais. Ji tapo pirmąja moterimi pirmininke konservatorių partijos istorijoje.
T. May oficialiai tapo 13-uoju asmeniu, užimančiu JK premjero postą valdant karalienei Elžbietai II.
Ministrė Pirmininkė yra tvirtai pasiruošusi vesti savo šalį iššūkių kupiname atsiskyrimo nuo ES kelyje, sumažinti imigraciją ir suvienyti šalį. Ministrė Pirmininkė yra tvirtai pasiruošusi vesti savo šalį iššūkių kupiname atsiskyrimo nuo ES kelyje, sumažinti imigraciją ir suvienyti šalį.
 
Dabartinė politinė pozicija – be užuolankų
 
Nors kampanijoje dėl JK narystės ES politikė palaikė šalies pasilikimą Sąjungoje, jos pozicija dėl referendumo viešumoje buvo pristatyta menkai. Kai kurių politikos ekspertų teigimu, politikė narystę ES palaikė tik norėdama būti kolegos D. Camerono pusėje.
 
Dabartinė T. May nuomonė yra tvirta ir be užuolankų. „Brexit“ reiškia „Brexit“, – pirmuoju rinkiminės kampanijos moto sakydama kalbą pasidalijo T. May. Ši moteris yra tvirtai pasiruošusi vesti savo šalį iššūkių pilname atsiskyrimo nuo ES kelyje, sumažinti imigracijos mastus ir suvienyti šalį.
 
Politikės teigimu, ji yra tas žmogus, kuris ir vėl suvienys tautą ir ves ją į priekį: „Aš esu Theresa May ir manau, kad esu tinkamiausia tapti Ministre Pirmininke“, – be užuolankų dėstė moteris.
Buvusi vidaus reikalų sekretorė Theresa May – viena iš labiausiai patyrusių politikų dabartiniame parlamente. Buvusi vidaus reikalų sekretorė Theresa May – viena iš labiausiai patyrusių politikų dabartiniame parlamente.
Pateikdama savo kandidatūrą T. May sakė, kad skirtingai nei kandidatūros atsisakęs Borisas Johnsonas, kuris netrukus jos pačios buvo paskirtas užsienio reikalų ministru, ji yra rimta politikė: „Aš nesiekiu dėmesio. Nekeliauju per televizijos laidas. Neskleidžiu apkalbų per pietų pertraukas. Negeriu Parlamento baruose. Tiesiog dirbu man paskirtą darbą.“
 
Theresos May vyras
 
Theresa ir Philipas Johnas May susituokę jau 36 metus, tačiau vaikų neturi. Pora susipažino būsimai politikei studijuojant geografiją Oxfordo universitete. Theresa ir Philipas susitiko konservatorių partijos diskotekoje 1976-aisiais, o susituokė 1980 metais.
 
Su buvusia JK Premjere Margaret Thatcher lyginama ne tik Theresa May. Britų spauda jau spėjo Philipą May palyginti su Denisu Thatcheriu teigdami, kad Premjerės vyras prisiims tylaus ir viešumos vengiančio pirmojo šalies pono vaidmenį, tačiau išliks svarbus Ministrės Pirmininkės patarėjas namuose.
T.May vyras P. May už žmoną yra dvejais metais jaunesnis. T.May vyras P. May už žmoną yra dvejais metais jaunesnis.
 
Kaip ir žmona, P. May studijavo Oxfordo universitete. Tuo metu, kai pora susipažino, Philipas buvo Oxfordo studentų sąjungos prezidentas. Šią poziciją užėmė daug talentingų ir vėliau išgarsėjusių politikų, todėl ir jam pačiam buvo žadama sėkminga politiko karjera, tačiau vėliau vyras pasuko į finansų sektorių.
 
BBC duomenimis, Philipas žmoną visuomet labai rėmė ir palaikė, ypač dėl to, kad pora negali kartu susilaukti vaikų. T. May šiuo klausimu yra sakiusi, kad kiekvienas žmogus „turi priimti visas gyvenimo dovanas ir iššūkius“.
 
Asmeninis gyvenimas: įdomūs faktai
 
Savo asmeninį gyvenimą T. May ypač saugo nuo viešumos.
 
Premjerė serga I tipo cukriniu diabetu, todėl du kartus per dieną pati turi susileisti vaistų.
 
Politikės vyras P. May už žmoną yra dvejais metais jaunesnis.
 
Ir Theresa, ir Philipas yra dideli kriketo fanai.
 
Theresą ir Philipą šokiuose supažindino bendramokslė Benazir Bhutto, kuri vėliau tapo Pakistano Ministre Pirmininke.
 
Prieš įsikraustydami į Premjero būstinę Downing gatvėje pora gyveno Sonning-on-Thameso miestelyje netoli Londono. Jų kaimynai buvo George’as ir Amal Clooney bei grupės „Led Zeppelin“ gitaristas Jimmy‘s Page’as.
 
T. May tėvas buvo vikaras. Abu moters tėvai mirė, kai politikei tebuvo 25-eri, praėjus metams po jos vestuvių. Vyras Philipas buvo didelis moters ramstis praradus abu tėvus.
 
Politikė neturi bei brolių, nei seserų.
 
Ministrė Pirmininkė yra labai religinga, tačiau tai pabrėžti politikoje vengia. Kaip pati pasakojo BBC radijui, nors tėvas ir buvo vikaras, religija jai niekada nebuvo prikišama.
 
„Tai yra dalis manęs, dalis to, kas aš esu ir kaip suvokiu dalykus. Tačiau gerai, kad tokiais dalykai britiškoje politikoje mes nesipuikuojame“, – sakė T. May.
 
Vaikų klausimas politikei – ypač opus. Apie tai ji prisipažino 2012-aisiais interviu laikraščiui „Telegraph“.
 
„Tai tiesiog niekada neatsitiko. Tai nėra kažkas, ką aš nuolatos analizuoju, tačiau viskas susiklostė taip, kaip susiklostė. Kartais žvelgi į šeimas ir matai, kad jie turi tai, ko tu niekada neturėsi“, – sakė T. May.
 
Premjerė turi daugybę krikšto vaikų, kuriuos labai myli.
 
Prasidėjus rinkiminei kampanijai į Premjero postą politikės oponentė, buvusi energetikos ministrė Andrea Leadsom pareiškė, kad, jos nuomone, „ji būtų geresnė Ministrė Pirmininkė, nes turi tris vaikus“. Netrukus politikė atsiprašė T. May teigdama, kad jos žodžius žurnalistai interpretavo neteisingai. Anot A. Leadsom, ji neturėjo omenyje, kad faktas, jog T. May šeima bevaikė, gali įtakoti jos politinius sprendimus.
 
Išskirtinis stilius ir batų kolekcija
 
 
Nors ir tituluojama „geležine ledi“, T. May didžiuojasi ir savo silpnybėmis, kurių, tiesa, turi nedaug. Vienas iš politikės malonumų – jos išskirtinė aukštakulnių batų kolekcija, kuri taip pat dažnai patenka ir į žurnalistų akiratį.
 
Ne paslaptis, kad Ministrė Pirmininkė privalo laikytis griežto aprangos kodo, tačiau batai yra būtent tai, kas šaukte šaukia, kad T. May turi ką pasakyti.
 
Moters garderobe – šimtai aukštakulnių. T. May dažnai renkasi neįprastus, provokuojančius spalvų derinius, neretai juos papildo leopardo kailio raštai, raudona spalva ar net lakuota oda.
 
Duodama interviu „Daily Telegraph“ politikė prisipažino, kad drabužius naudoja norėdama išreikšti save. „Visuomet moterims sakau, kad turite būti savimi. Nemanykite, kad turite atitikti stereotipą, ir jeigu jūsų asmenybė spinduliuoja per jūsų drabužius ar batus, pabrėžkite juos“, – moteriška išmintimi dalijosi politikė.
 
Anot žurnalistų, Theresos May stiliaus pasirinkimai byloja, kad politikė tikrai nebus dar viena pilka ir senamadiška konservatorė, kurios sprendimai prapultų parlamentarų vyrų minioje.
 
„Nesigailiu nei vieno savo stiliaus sprendimo, ypač dėl batų. Dar vienas geras dalykas yra tai, kad jie dažnai padeda pradėti pokalbį. Neseniai pamačiau merginą avint gražius batus ir jai tai pasakiau. Ji man atsakė, kad mano batai buvo ta priežastis, kodėl ji pradėjo dalyvauti politikoje“, – prisipažino T. May.

  

Žymos: Barbora Grigaliūnaitė, Theresa May

Komentarai

Naujausi straipsniai