Valdas Pryšmantas   |   2016-02-25

Siuntų tarnybos prieš geležinę klientų kantrybę

  
Siuntų tarnybos prieš geležinę klientų kantrybę
© Flickr.com nuotr.
Siuntų tarnybos pristato taip atrodančius siuntinius. Neretai jų viduje esanti prekė būna sugadinta.
Vien per praėjusius metus D. Britanijoje neaiškiomis aplinkybėmis dingo net 4 milijonai siuntinių.

Šiais laikais, kai viską galima gauti neiškeliant kojos iš namų, kurjerių paslaugos yra tiesiog gyvybiškai būtinos. Tačiau jų požiūris į darbą ir klientą dažnai ne tik stebina, bet ir veda iš kantrybės: internetu įsigytų prekių tenka laukti ilgiau nei pažadėta, pristatomi sugadinti daiktai arba jie iš viso pradanginami. O norint įrodyti savo tiesą nukentėjusiems žmonėms tenka įveikti kryžiaus kelius.

Atrodo, kad tarpusavyje konkuruodamos siuntų bendrovės drąsiai žada savo klientams greitį ir kokybę, bet nespėja duotų įsipareigojimų įvykdyti. Kompanijos „nusiplauna rankas“ ir kaltę verčia samdomiems kurjeriams, o šie neretai dingsta kaip į vandenį.
Prekė pristatyta net dviem savaitėms vėliau, nei žadėta. Atvežtas ne tas siuntinys. Pakuotėje – į šipulius suskaldytas pirkinys. Paliko dėžę ir spruko be jokio perspėjimo, nors privalėjo pareikalauti parašo. Anglijos lietuviai gali papasakoti šimtus panašių istorijų, ir visos jos turi vieną vardiklį: paslaugos teikėjas savo pareigas atlieka atmestinai, o iš teisybės ieškančio kliento reikalauja perdėto kruopštumo.
 
Todėl norint atgauti pinigus arba išsireikalauti kompensacijos tenka apsišarvuoti geležine kantrybe ir, svarbiausia, nebijoti pakovoti už savo teises. Nors ir tai nesuteikia garantijos, jog pavyks įrodyti savo. O tai jau reiškia ne tik finansinius nuostolius, bet ir galybę sudegintų nervų ląstelių.
 
Ir ne vienam. Neoficialiais duomenimis, vien per praėjusius metus D. Britanijoje neaiškiomis aplinkybėmis dingo net 4 milijonai siuntinių.
 
Be to, didžiojoje šalyje įprasta, jog gavėjui nesant namuose paketus priima artimiausi kaimynai. Nemaža dalis Anglijos gyventojų keikia pasiuntinius ne dėl kokybiškai nesuteiktos paslaugos, bet ir dėl sugadintų santykių su niekuo dėtais kaimynais.
Kurjeriai stabdo verslą
 
Nusiskundimų siuntų kompanijų paslaugomis ilgai ieškoti nereikia – jas keikia ir britai, ir D. Britanijoje gyvenantys lietuviai.
 
Dažniausiai priekaištaujama, jog siuntinio pristatymas vėluoja. Kita nepasitenkinimo priežastis – sugadinti pirkiniai. Trečia, su siuntų tarnybomis ne taip paprasta susiekti. Skundų – tūkstančiai.
 
O štai „Tiesai“ savo istoriją papasakojusi lietuvaitė tikino, jog siuntų tarnybos yra vienintelė silpna jos verslo grandis.
„Pagaliau radau užsiėmimą, kuris teikia malonumą, ir iš to galima uždirbti: perku tam tikras prekes internetu ir jas perparduotu. Puiki pradžia, pirkėjų netrūksta, viskas sekasi puikiai. Jeigu ne problemos su siuntiniais.
 
Bėda ta, kad ėmiau gauti sugadintas prekes, mano pirkėjai – irgi. Tie įrenginiai gana brangūs, vienas kainuoja 150–200 svarų sterlingų. Esu įsitikinusi, kad jie apgadinami persiuntimo metu, tačiau ne visada tai pavyksta įrodyti“, – pasakojo Milton Keynese gyvenanti moteris, nepanorusi, kad jos vardas ir pavardė būtų atskleista (redakcijai žinoma – aut. past.)
 
Anot jos, pastaruoju metu negelbsti net papildoma pakuotė ar užrašai „trapu“ – pirkėjai jai siunčia sugadintos pakuotės ir jos viduje esančios sudaužytos prekės nuotraukas.
 
„Pirmuosius du kartus siuntų tarnyba pripažino savo kaltę ir kompensavo nuostolius, tačiau kuo toliau, tuo su jais aiškintis sunkiau. Vis dar laukiu pasiteisinimo dėl dar kelių sudaužytų prekių“, – teigė perpardavėja.
 
Su tokiomis problemomis susiduriantiems žmonėms ji patarė būti kantriems – pinigų grąžinimas gali užtrukti iki mėnesio. Visą tą laikotarpį teks tiesiogiai bendrauti su siuntų tarnybos atstovu, pildyti ne vieną dokumentą. Lietuvė taip pat patarė nepabijoti ir pasiginčyti siekiant savo. Tačiau argumentai turi būti tvirti.
„Jau įsitikinau, kad būtina siuntinį drausti, fotografuoti prieš supakuojant ir išsiunčiant, svorį užrašyti gramų tikslumu.
 
Siuntinio svoris ne vieną kartą tapo tikru galvos skausmu, nes siuntų tarnyba ne kartą reikalavo mokėti papildomai: esą prekė sveria daugiau nei nurodyta. Permoka gali siekti 10–15 svarų sterlingų. Kartą sumokėjau. Negana to, kad siunta papildomai kainavo, tai dar ir prekę sudaužė.
 
Anksčiau labai stresuodavau dėl tokių nutikimų. Dabar tai tapo verslo dalimi, kuri ne tik nervus gadina, bet ir yra nuostolinga“, – patirtimi dalijosi lietuvaitė.
 
Jos manymu, pasiuntinukams trūksta atsakomybės – jie siuntinio nesaugo, neatsargiai su jais elgiasi, pameta, dėl to ir kyla tokių problemų.
 
„Tiesa“ susisiekė su siuntų tarnyba, kurios paslaugomis naudojosi lietuvė, tačiau jos atstovai atsisakė trečiosioms šalims komentuoti jos ir kliento susitarimus. Su britams būdingu mandagumu pridūrė, jog jie daro viską, kad paslauga būtų suteikta kokybiškai, o klientas būtų patenkintas aptarnavimu.
Skundžiamasi, kad siuntų tarnybų darbuotojai dažnai sprunka neperspėję ir nepaprašę parašo, nors tai daryti privalo. Skundžiamasi, kad siuntų tarnybų darbuotojai dažnai sprunka neperspėję ir nepaprašę parašo, nors tai daryti privalo.
Sutarties pažeidimas
 
Į kliento pusę vieningai stojo tiek D. Britanijos, tiek Lietuvos vartotojų teisių ekspertai. Anot jų, nekokybiškai suteikta paslauga – tai sutarties, pagal kurią sumokama už siuntos gabenimo paslaugą, pažeidimas. Jie taip pat akcentavo, kad siuntinio nesulaukiantis arba sugadintą prekę gavęs galutinis pirkėjas visus nusiskundimus turėtų adresuoti ne siuntų tarnybai, o pardavėjui – aiškintis yra jo atsakomybė.
 
„Siuntų tarnybos klientas yra ne pirkėjas, o pardavėjas. Jis sudaro sutartį su pasiuntiniais ir yra atsakingas už prekės pristatymą“, – aiškino Manchesterio verslo mokyklos prekybos ekspertas Johnas Palas.
 
Pagal Anglijos ir Velso įstatymus, siuntinys pirkėją privalo pasiekti ne vėliau kaip per 30 dienų, išskyrus atskirus susitarimus dėl termino. Pirkėjas bet kokiu atveju gali reikalauti žalos atlyginimo iš pardavėjo, bet Vartotojų teisės aktas numato, kad reikalauti galima ne didesnės nei 10 tūkst. svarų sterlingų sumos.
 
Minėtasis teisės aktas apibrėžia ir kaimyno sąvoką, mat D. Britanijoje, kaip jau minėjome anksčiau, įprasta siuntinius palikti greta gyvenantiems žmonėms, jeigu gavėjo nėra namie. Taigi, įstatymas nurodo, jog kaimynu laikomas asmuo, gyvenantis ne toliau kaip per 10 durų nuo gavėjo.
 
Įstatymai apsaugo ir tuos, kurie su panašiomis problemomis susiduria, kai prekę internetu perka iš užsienyje registruoto pardavėjo.
 
„Yra Europos Sąjungos direktyvos dėl vartotojų teisių, kurių nuostatos privalo būti perkeltos į nacionalinę teisę.
 
Pavyzdžiui, jeigu lietuvis perka iš brito, ir kilusio ginčo taikiai išspręsti nepavyksta, pirkėjui reikia kreiptis į Europos vartotojų centrą (EVC) Lietuvoje. Jeigu situacija atvirkštinė – britas perka iš lietuvio – pirkėjas kreipsis į EVC D. Britanijoje“, – teigė Lietuvos valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Vartotojų konsultavimo, asmenų aptarnavimo ir komunikacijos skyriui laikinai vadovaujanti Giedrė Nenartavičiūtė.
 
Lietuvoje į vartotojų teises ginančias įstaigas nukentėjusysis privalo kreiptis, jeigu susitarti su pardavėju nepavyko per dvi savaites; D. Britanijoje abiejų pusių susitarimui duota 30 dienų.
Pagrindinė taisyklė: bet kokias pretenzijas, susijusias su siuntiniu, pirkėjas turėtų adresuoti pardavėjui. Pagrindinė taisyklė: bet kokias pretenzijas, susijusias su siuntiniu, pirkėjas turėtų adresuoti pardavėjui.
 
Skundžiasi siuntiniais iš Anglijos
 
Į Lietuvą daugiausiai siuntinių keliauja iš D. Britanijos. Didžiausią jų kiekį gavėjams Lietuvoje pristato „Lietuvos paštas“. Ši įmonė ir sulaukia daugiausiai skundų.
 
Svarbu suprasti ir tai, kad iš užsienio atkeliaujančių ar svetur siunčiamų siuntų kelias – ilgas ir sudėtingas
procesas, todėl dažnai kyla ir daugiau su pašto siuntų pristatymu susijusių problemų. Kol siunta pasiekia Lietuvą, jos transportavimą organizuoja užsienio šalies pašto operatorius. Tuo tarpu „Lietuvos paštas“ atsakingas už galutinį siuntos pristatymą ir įteikimą gavėjui.
 
Deja, neretai iš užsienio tenka gauti transportuojant pažeistas, sugadintas ar net praplėštomis pakuotėmis siuntas. Tam, kad transportuojant siuntos nebūtų pažeistos, svarbu pasirūpinti patvaria ir kokybiška siuntos pakuote.
 
„Per 2015 metus 4208 pareiškėjams buvo išmokėtos žalos atlyginimo kompensacijos dėl prarastų ar transportuojant sugadintų tarptautinių pašto siuntų. Jos sudarė beveik 165 tūkst. eurų. Atsakomybę dėl didžiosios dalies – net 95 proc. – prarastų ar sugadintų siuntų prisiėmė ir žalos atlyginimo kompensacijas išmokėjo užsienio šalių pašto operatoriai.
 
Tuo tarpu „Lietuvos paštas“ turėjo išmokėti kompensacijas dėl 240 siuntų, t. y. 2 proc. nuo visų pateiktų pretenzijų dėl prarastų ar sugadintų siuntų. Didžioji dalis pretenzijų teikiama dėl siunčiamų ir gaunamų siuntų iš D. Britanijos“, – dėstė „Lietuvos pašto“ Pašto operacijų tarnybos direktorė Rasa Radzevičienė.
 
Anot jos, neretai gavėjui pabosta laukti savo siuntinio. Tarptautinių, ir ypač ne iš Europos Sąjungos šalių siunčiamų siuntų ilgesnę pristatymo trukmę dažniausiai lemia adresavimo ir dokumentacijos, būtinos pašto siuntų deklaravimui, pateikimo klaidos.
 
Netiksliai ar klaidingai nurodytas gavėjo adresas yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl gyventojai ilgai laukia jiems siųstų siuntų. Be to, siuntų pristatymas gali vėluoti ir dėl įvairių nenumatytų veiksnių, pavyzdžiui, oro sąlygų, kai negali pakilti lėktuvai, neišvažiuojamų kelių ar streikuojančių oro uosto darbuotojų.
 
Siuntų iš užsienio pristatymas Lietuvoje užtrunka ir dėl muitinės patikrinimo.
 
„Šiuo metu vis daugiau gyventojų paštu siunčiasi užsienio el. parduotuvėse įsigytų prekių, kurias paprastai reikia deklaruoti, norint, kad jos patektų į šalį. Jeigu siuntėjas nepateikia visų reikiamų dokumentų, siunta neišduodama, kol nesutvarkomi visi formalumai. Ne visi žmonės žino, kad iš trečiųjų šalių internetinių parduotuvių, tokių kaip „eBay“ ar „Amazon“, pašto siuntose atkeliaujantiems daiktams muitinė gali pritaikyti muito ar kitus mokesčius“, – aiškino R. Radzevičienė.
 
Nesant teisingai užpildytų muitinės deklaracijų, trūkstant kitų būtinų dokumentų arba Vilniaus teritorinės
muitinės Vilniaus pašto posto pareigūnams įtarus, kad siuntoje esama draudžiamų importuoti į Lietuvą prekių, siuntos sulaikomos.
 
Pirkėjui belieka apsišarvuoti kantrybe.
  

Žymos: Skundai, Nepristatytos siuntos, siuntų tarnyba

Komentarai

Naujausi straipsniai