Natalija Voronina   |   2015-05-28

Problemos Anglijos mokyklose: kokia tikroji tiesa?

  
Problemos Anglijos mokyklose: kokia tikroji tiesa? Utėlės – bene opiausia iš visų problemų, su kuriomis susiduria vaikai Anglijos mokyklose.

„Mano vaikas buvo ujamas ir bendraklasių, ir mokytojų, o mokykla nekreipė į tai nė mažiausio dėmesio!“ – „Tiesai“ tvirtina Rita (tikrasis vardas redakcijai žinomas – aut. past.). „Utėlės! Pagrindinė problema mokyklose yra neišnaikinamos utėlės!“ – antrino vienuolikmetės mergaitės mama.

„Tiesa“ pasidomėjo, kaip lietuvių šeimų atžaloms sekasi britiškose mokyklose ir su kokiomis problemomis jie susiduria bei koks pedagogų požiūris į mokinius lietuvius. Nuomonės gan skirtingos, o socialiniuose tinkluose atliktos apklausos rezultatai išties nustebino.

Kalbintos Ritos teigimu, jos sūnus buvo skriaudžiamas mokykloje vien dėl to, kad serga sunkia astmos forma. 11 metų vaikas turėjo gerti stiprius hormoninius vaistus, padedančius jam kovoti su klastinga liga, o tai turėjo įtakos berniuko išvaizdos pokyčiams.
Apkūnumas ir plaukuotumas, anot moters, buvo pagrindinės priežastys, kodėl vaikas mokykloje buvo fiziškai skriaudžiamas ir gniuždomas psichologiškai. Mokiniai jį pravardžiuodavo „stora kiaule“, o viena mokytoja dėl gana ilgų vaiko plaukų nuolat kartodavo, kad jo plaukai tinkami grindims plauti.
 
Rita ne kartą lankėsi mokykloje ir bandė vaiką ginti nuo skriaudėjų, tačiau tikino paguodos ir pagalbos iš mokyklos administracijos nesulaukusi. Moters teigimu, mokyklos pedagogai ir vadovai net ir po to, kai vaikas buvo stipriai sumuštas kito lietuvio berniuko ir vos neatsidūrė ant operacinės stalo, nesiėmė jokių veiksmų ir neieškojo problemos sprendimo.
 
„Mokykloje dirbo viena lietuvė mokytoja, ji man vis sakydavo: „Rita, keisk mokyklą, nes čia nėra tvarkos, ir kitaip nebus.“ Bet tai juk ne taip paprasta. Vietų gretimose mokyklose nebuvo, be to, aš vaiką leidau į prestižinę karalienės finansuojamą berniukų mokyklą. Pradėjau bijoti ir galvoti, kad kitur gali būti tik blogiau. Juk kitas pasirinkimas buvo valdiška mokykla… Nenorėjau vaiko leisti į prastą mokyklą.“
 
Mama netikėjo
Anot moters, lemiamą sprendimą keisti mokyklą jai padiktavo pats gyvenimas. Vaikas vengė lankyti mokyklą, mamai teko daug bendrauti su socialiniais darbuotojais… Visa tai kainavo daug sveikatos, tad moteris ryžosi esminiams pokyčiams. Tačiau ir persikėlus gyventi į kitą vietą rūpesčiai nesibaigė.
„Persikraustėme gyventi į naują namą. Ant vaiko sąsiuvinio viršelio pakeičiau seną namų adresą į naują, o ir sūnus apie gyvenamosios vietos pakeitimą pranešė mokyklos administracijai. Tačiau vieną dieną man paskambino iš senosios mokyklos ir pakvietė į susitikimą. Ten manęs jau laukė socialinės darbuotojos“, – atviravo Rita.
 
Moteris teigė, kad mokyklos administracija mokyklos valdymo sistemoje nepakeitė šeimos pasikeitusio namo adreso, o senuoju siuntė laiškus su įspėjimais dėl prasto vaiko lankomumo. Rita pripažino faktą, kad vaikas praleisdavo pamokas, tačiau toks sprendimas visuomet būdavo priimtas su jos žinia. Rita sūnaus į mokyklą neleisdavo, nes išgyvendavo dėl jo sveikatos ir galimų astmos priepuolių. Nors į greitosios pagalbos medikus moteris kreipėsi ne kartą, jokių išrašų medikai neduodavo.
 
Rita piktinosi, kad jai ne kartą teko atsivesti į mokyklą advokatę, atsinešti visas receptinių sūnui skirtų medikamentų dėžutes, medicininius reikmenis, dokumentus, įrodančius, kad jos vaikas nuo ankstyvos vaikystės serga sunkia astmos forma.
 
Po sunkios kovos ir išlietų ašarų moteris įrodė, kad buvo teisi, tačiau pakeitė mokyklą ir šiuo metu kartu su sūnumi džiaugiasi, kad pagaliau ryžosi pasikeitimams.
 
Mokyklose apstu utėlėtų vaikų
 
„Tiesa“ susisiekė ir su kita lietuve, taip pat sprendžiančia panašias problemas. Pakalbinta vienuolikmetės mergaitės mama, vardu Milda (tikrasis vardas redakcijai žinomas – aut. past.), tikino, kad jau penkerius metus kovoja su vis pasikartojančia problema – utėlėmis.
 
„Užtenka vieno vaiko, kad užsikrėstų visa mokykla“, – pasakojo moteris. Anot Mildos, į mokyklą ji kreipusis ne vieną kartą, tačiau nesulaukusi tinkamos reakcijos. Moteris sakė prašiusi mokyklos valdybos išsiuntinėti laiškus vaikų tėvams dėl utėlių, tačiau rezultatų sulaukusi tik po 3–4 dukros užsikrėtimų.
 
„Parėjo dukra su utėlėmis, išploviau su specialiomis priemonėmis, išgydžiau, bet išėjo į mokyklą – ir vėl tas pats. Kitam vaikui gali knibždėti visa galva utėlėmis, bet mokyklos nesiima jokių priemonių šiai problemai spręsti“, – kalbėjo moteris.
Tai ne vienintelė problema, su kuria leisdama dukrą į mokyklą susidūrė lietuvė. Nemalonumų šeima neišvengė ir praėjusiais metais nutarusi surengti šeimos šventę – atšokti savo vestuves. Mokyklos administracija nepatvirtino leidimo dukrai išvažiuoti kartu su mama į Lietuvą švęsti svarbios šventės. Moteris nepaklausė mokyklos prieštaravimo ir dukrą vis tiek išsivežė.
 
Šis poelgis moteriai kainavo nemažai laiko ir sveikatos, tačiau baudos ji išvengė, užteko kelis kartus susitikti su socialiniais darbuotojais. Nors ji ir labai pyko ant mokyklos vadovybės, tačiau dideliems pokyčiams nesiryžo. Šeima nusprendė nekeisti mokyklos, nes suprato, kad kitose ugdymo įstaigose situacija nebus geresnė, o sistema ir taisyklės vienodos visur.
 
„Dukra gali praleisti pamokas mokykloje tik artimųjų mirties atveju ar jei pati sunkiai serga. Tačiau net jei ir serga, temperatūra turi būti aukštesnė nei 38 laipsniai, priešingu atveju būtina eiti į mokyklą. Nepateisinama, net jei tėvai serga. Jei vaikas sveikas, jis privalo ateiti į mokyklą“, – mokyklos taisykles vardijo Milda. Tačiau jos moteriai atrodo absurdiškos.
 
 
Mamų nuomonė nevienoda
 
Tuo tarpu didžioji dauguma socialiniuose tinkluose pakalbintų mamų teigė, kad švietimo sistema Anglijoje yra patenkintos ir jokių problemų mokyklose jų vaikai nepatiria.
 
„Man labai patinka JK švietimo sistema, neturiu ko prikibti, ir atostogų laikas labai gerai paskirstytas. Vaikai laimingi, noriai į mokyklą eina, o ko daugiau reikia?“ – retoriškai klausė moteris, ir jai pritarė dešimtys mamų.
 
Vis dėlto keletas mamų patvirtino, kad didžiausia problema mokyklose yra utėlės ir kad yra tekę gauti baudų dėl nelankomumo. Baudos siekė 85 svarus už vaiką.
 
Viena mama pareiškė: „Vaikams draudžiama naudotis tualetu per pamokas, kurios trunka po dvi valandas. Ar tai ne sadizmas?“ – tačiau pakalbinta „Tiesos“ ir kitų mamų, daugiau detalių pateikti atsisakė.
 
Mokytojos iš angliškos mokyklos atsakas
 
Angliškoje mokykloje Newhamo rajone dirbanti pradinukų mokytoja Natalija „Tiesai“ taip pat patvirtino, kad utėlės yra didžiulė problema mokyklose, tačiau dėl įstatymų spragų ši situacija nėra tinkamai valdoma.
 
Mokytoja teigė, kad kasmet mokykloje atsiranda bent vienas utėlėtas vaikas. Nuo jo, žinoma, greitai užsikrečia ir kiti. Pagal šalies įstatymus, mokyklos valdyba neturi teisės išsikviesti užsikrėtusio vaiko tėvų pašnekesiui, o juo labiau vaiko tikrinti. Mokyklos administracija tegali tik išsiuntinėti laiškus visiems tėvams, neįvardindama užsikrėtusio vaiko tapatybės.
 
Mokytoja taip pat pakomentavo pirmosios mamos aprašytą situaciją dėl tyčiojimosi iš vaiko. „Bent jau mano mokykloje tyčiojimosi vienas kito atžvilgiu nėra. Kiekvienas skirtingai supranta, kas yra tyčiojimasis. Labai daug priklauso nuo tėvų mentaliteto. Buvo pasitaikiusi situacija, kai musulmonas vaikas krikščionį vaiką vadino kiaule todėl, kad pastarasis valgo kiaulieną. Bet viskas prasidėjo nuo to, kad krikščionis jį pravardžiuodavo avinu.“
 
Mokytoja įsitikinusi, kad visada reikia tinkamai įvertinti situaciją ir nepulti priimti skubotų sprendimų.
 
Taip pat mokyklos darbuotoja pasidalijo problema, susijusia su vaikų atostogomis. Labai dažna situacija, kad Lietuvoje vasaros atostogos jau būna prasidėjusios, o Anglijoje – dar ne, bet tėvai sumano vaiką pasiimti keletu savaičių anksčiau, nei priklauso. Mokytoja savo mokykloje yra netgi paruošusi iškabą lietuviams tėvams, kurioje raginama laikytis lankomumo režimo, antraip bus skiriamos baudos – 60 svarų už praleistą dieną.
 
Lituanistinio skyriaus vadovės įžvalgos
 
Savo patarimais ir įžvalgomis su „Tiesa“ dalijosi ir Londone įsikūrusios Lituanistinės ir menų mokyklos „Moksliukas“ Lituanistinio skyriaus vadovė Gytė Eismontienė:
 
Utėlės
 
„Mokykla, pastebėjusi požymių, kad vaikas gali jų turėti, paprastai informuoja tėvus laišku, kartu prideda praktinius elementarius nurodymus, kaip galima jas išnaikinti.
 
Manyčiau, specialaus tikrinimo, t. y. kad tuo tikslu būtų tikrinami vaiko plaukučiai, ir nereikia. Pakanka mokytojai pastebėti, kad vaikas dažnai kasosi galvos odą ir jau įtarti, kad galbūt yra utėlių. Tuomet informuojami tėvai.
 
Paprastai gavę laišką tėveliai įsibaimina, kad jau kažkur „siaučia“ utėlės, o jei tokių laiškų ateina ne vienas per metus, susidaro įspūdis, kad tos utėlės klasėje „siaučia“ nuolat. Tačiau labai galimas daiktas, kad jūsų vaikas ir neužsikrės, o gaunami įspėjimai bus puiki prevencija.
 
Kaip mama galėčiau pridurti, kad skalaujant vaiko plaukučius arbatmedžio aliejaus turinčiu kondicionieriumi galima apskritai užkirsti kelią utėlėms „apsigyventi“ vaiko galvelėje, nes jos paprasčiausiai „nemėgsta“ šio eterinio aliejaus kvapo.“
 
Patyčios
 
„Mūsų mokykloje mokosi lietuviai vaikai, t. y. kalbantys lietuviškai. Yra vaikučių ir mišrių šeimų. Tačiau nepastebėjome tokių atvejų, jog bendraklasiai tyčiotųsi iš prasčiau kalbančiojo ar kalbančio su akcentu. Čia visi susirenka turėdami tą patį tikslą – tobulinti lietuvių kalbą, nes turi sunkumų tam tikroje srityje:vieni prasčiau moka rašyti, kiti skaityti ar kalbėti. Tad visi esame kaip ir „vienoje valtyje“, visi tobulinamės.
 
Angliškoje mokykloje tarp vaikų visada yra trintis, tačiau patyčios šioje šalyje yra labai nepageidautinas reiškinys, ir jei taip atsitinka, mokykla paprastai reaguoja labai atsakingai. Tai, be abejo, priklauso nuo mokyklos, nuo jos mokytojų, tačiau jei vaikas pasijuto, kad jį užgaulioja, būtinai turi kreiptis į savo mokytoją. Jokiu būdu negalima imtis iniciatyvos pačiam „susitvarkyti“.“
  

Žymos: Anglijos mokyklos, Natalija Voronina

Komentarai

Naujausi straipsniai