Loreta Juodagalvyte   |   2017-01-12

Pošventinę depresiją „maitina“ ir skolos, ir nerealūs pažadai sau

  
Pošventinę depresiją „maitina“ ir skolos, ir nerealūs pažadai sau
© flickr.com
Dauguma žmonių Naujųjų metų pažadus sulaužo per pirmas 30 dienų.
„Liūdnasis pirmadienis“ – kiekvienų metų sausio mėnesio trečias pirmadienis.

Kasmet gruodis dovanoja didžiąsias metų šventes ir gerą nuotaiką. Tačiau viskas, kas gera, vieną dieną baigiasi: šventinės šviesos užgęsta, dovanos išpakuojamos, o išsipildžiusios kalėdinės svajonės tampa realybe. Tada ateina laikas grįžti į darbus, į kasdienę rutiną, o neretai ir... sulaužyti dar taip neseniai sau duotus naujamečius pažadus. Tad nenuostabu, kad būtent pirmąjį naujų metų mėnesį išaušta pati liūdniausia metų diena – „liūdnasis pirmadienis“ (angl. „blue Monday“).

Kas yra „liūdnasis pirmadienis“?
Gan logiška, kad liūdniausia metų diena žmonėms būna po didžiųjų metų švenčių. „Liūdnasis pirmadienis“ – kiekvienų metų sausio mėnesio trečias pirmadienis, taigi šiais metais liūdniausia metų diena išauš sausio 16-ąją.
 
Terminas „Liūdnasis pirmadienis“ pirmą kartą paminėtas 2005 metais, kai kelionių kompanija „Sky Travel“ pranešė, kad remdamasi specialia formule apskaičiavo ir nustatė tikslią dieną, kada žmonės jaučiasi blogiausiai per visus metus. Šis naujas terminas pirmą kartą buvo pavartotas kompanijos „Sky Travel“ pranešime spaudai, jo autorius – Cardifo universiteto Tęstinių studijų centro dėstytojas Cliffas Arnallas. Pasak jo, liūdniausia metų diena buvo nustatyta siekiant padėti kelionių agentūroms sužinoti, kada žmonės labiausiai linkę užsisakyti keliones.
 
Sudarant formulę buvo atsižvelgta į tokius veiksnius kaip oro sąlygos, finansinės skolos dydis, laikas po Kalėdų, laiko tarpas po Naujųjų, per kurį statistinis žmogus sulaužo sau duotus naujametinius pažadus, ir itin menka motyvacija siekti savo tikslų. 2009 metais C. Arnallas savo formulę atnaujino, ir dabar ji atrodo taip:
Liūdniausios dienos formulę dauguma mokslininkų laiko pseudomokslu. Liūdniausios dienos formulę dauguma mokslininkų laiko pseudomokslu.
 
W– oro sąlygos, D – skolos, d – mėnesinis atlyginimas, T – nuo Kalėdų praėjęs laikas, Q – laikas, kai buvo sulaužyti sau duoti naujamečiai pažadai, M – žemas motyvacijos lygis, Na – jausmas, kad reikia imtis veiksmų.
Nors dauguma mokslininkų įsitikinę, kad ši formulė neturi jokio mokslinio pagrindo, ir visą šią teoriją laiko pseudomokslu, terminas „liūdnasis pirmadienis“ žiniasklaidoje išpopuliarėjo, o psichologai ir psichoterapeutai mielai aiškina šios dienos ypatybes.
 
„Tiesos“ kalbinti Jungtinėje Karalystėje gyvenantys lietuviai teigė, kad tokį terminą girdi pirmą kartą, tačiau noriai sutiko su nuomone, jog liūdniausia metų diena iš tiesų gali būti sausio antroje pusėje.
 
Fizinė savijauta
Vienas svarbiausių švenčių atributų yra valgiais ir gėrimais nukrautas stalas ir visur girdimi mamų, tetų ir močiučių raginimai nesikuklinti ir valgyti. Nesibaigiantis maisto, saldumynų valgymo, alkoholio gėrimo ir pasyvaus drybsojimo ant sofos maratonas pažįstamas kiekvienam. Tad visai nenuostabu, kad šventėms pasibaigus dažnas žmogus yra nepatenkintas dėl keleto priaugtų kilogramų.
 
Nors nėra atlikta itin daug tyrimų, kurie parodytų, kiek svorio žmonės iš tiesų priauga per šventinį laikotarpį, vieną paminėsime. Dvi šventines savaites buvo stebimi 26 suaugę žmonės, gyvenantys Jungtinėje Karalystėje. Nors didžiausias svoris, kurį priaugo tyrimo dalyvis, buvo 4,4 kilogramai, vidutiniškai tyrimo dalyviai priaugo tik vieną kilogramą.
Pasak mokslininkų, blogą savijautą sausio mėnesį lemia ne tik vienas kitas priaugtas kilogramas, bet ir šaltas oras bei žiemiškas tingulys, kuris, užuot skatinęs eiti į sporto salę, verčia žmones įsitaisyti ant sofos su puodeliu arbatos ir pyrago gabalu.
Pasak tyrimų, per šventes žmonės vidutiniškai priauga apie vieną kilogramą svorio. Pasak tyrimų, per šventes žmonės vidutiniškai priauga apie vieną kilogramą svorio.
Tokios nuomonės yra ir Liverpulyje gyvenanti lietuvė Ingrida Krasauskienė. Pasak moters, per šventes jos šeima stengiasi neprisikimšti skrandžio ir išeiti pasivaikščioti, užuot visą dieną sėdėję prie televizoriaus ar su išmaniuoju telefonu rankose. „Per šventes tikrai nepriaugome daug svorio, gal kokį vieną kitą kilogramą. Bet bijau, jog po švenčių tvyrant šaltiems ir niūriems orams aš taip ir nerasiu motyvacijos pasivaikščioti ar pasportuoti, ir tie kilogramai sėkmingai nusės man ant klubų iki pavasario“, – juokavo dviejų vaikų mama.
 
Trečdalis įklimpsta į skolas
 
Prieš šventes dažnai pasirodo patarimų, kaip susiplanuoti šventinį biudžetą, kad pinigų užtektų ir dovanoms, ir vaišėms, o šventėms pasibaigus nereikėtų gyventi pusbadžiu. Tačiau prasidėjus „Boxing Day“ išpardavimams dažnas pamiršta savo finansinį planą. Jungtinėje Karalystėje veikiantis „The Money Advice Trust“ teigia, kad tik mažiau nei trečdalis žmonių susidaro šventinį biudžetą ir jo laikosi, o dar trečdalis skolinasi pinigų, kad apsimokėtų šventines sąskaitas.
Nors Mikalionių šeima, gyvenanti Brightone, kalėdinio biudžeto nesudarinėja, tačiau stengiasi protingai suplanuoti šventines išlaidas. Pasak šeimos galvos Gintaro, kasmet jie nusprendžia, kiek pinigų gali skirti dovanoms, kiek šventinei puotai, o kiek pasilikti išpardavimams, kurie būna po švenčių: „Tarp mūsų lietuvių draugų neteko girdėti, kad šventėms žmonės skolintųsi didžiules pinigų sumas. Bet teko skaityti, kad šioje šalyje yra žmonių, kurie ima paskolas tam, kad apsimokėtų šventines sąskaitas.“ Jam antrino žmona Ieva: jos nuomone, svarbu gyventi „su protu“, tada ir liūdniausia metų diena nebus baisi, ir nereikės galvoti, ir kur gauti pinigų ar kaip atiduoti skolą.
 
Naujųjų metų pažadai ir motyvacija
Naujųjų metų pažadai (angl. New Year‘s Resolutions) – tai tradicija, ypač paplitusi Vakarų pasaulyje: žmogus pasižada sau Naujų metų atsikratyti nepageidaujamo įpročio ar elgtis kitaip, nei iki šiol. Ši tradicija yra sena kaip pasaulis, mat dar senovės babiloniečiai kiekvienų metų pradžioje savo Dievams duodavo pažadus, kad grąžins pasiskolintus daiktus ir sumokės visas savo skolas. Tačiau sena yra ne tik tradicija dalyti pažadus, bet ir juos sulaužyti...
 
Pasak „Come Roles“ atlikto tyrimo, net 66 proc. žmonių pažadus sulaužo nepraėjus nė mėnesiui po sausio pirmos dienos, ir tai prisideda prie to, kad pirmasis metų mėnuo yra pats liūdniausias per metus. Tarp populiariausių naujamečių pažadų, kurie taip pat „populiariai“ būna sulaužomi, yra pasižadėjimas numesti svorio, pradėti sportuoti, sveikai maitintis ir pan. Edinburgo universitete studijuojanti Kamilė P., paklausta apie Naujųjų metų pažadus, linksmai nusikvatojo: „Kaip ir kasmet, pasižadėjau sportuoti ir numesti svorio, daugiau laiko skirti mokslams. Bet, kaip ir kasmet, aš šiuos pažadus sulaužysiu net nepradėjusi jų laikytis.“
Dauguma žmonių Naujųjų metų pažadus sulaužo per pirmas 30 dienų. Dauguma žmonių Naujųjų metų pažadus sulaužo per pirmas 30 dienų.
 
Kaip išvengti „liūdniausios metų dienos“ nuotaikos ?
 
Pasak portalo ptmagazine.co.uk ekspertų, išvengti „liūdniausios metų dienos“ nuotaikos padės keletas paprastų užduočių ir, žinoma, noras nuvyti šalin slogutį.
 
● Susigalvokite tokius Naujųjų metų pažadus, kuriuos sugebėsite įgyvendinti. Neprisižadėkite per mėnesį numesti 10 kilogramų svorio ar idealiai išmokti anglų kalbą, juk patys žinote, kad to padaryti nepavyks. Geriau išsikelkite mažus tikslus, kuriuose įgyvendinę jausitės patenkinti ir pasitikintys savimi.
● Planuokite atostogas. Kai juosmenį veržia seni džinsai, o už lango nenustoja lyti lietus, – itin geras laikas planuoti kelionę. Tai nereiškia, kad nukamuoti finansinių išlaidų turite vėl sukti galvą, iš kur gauti pinigų atostogoms, tačiau galite naršyti internete, ieškoti atostogų idėjų ir planuoti, kur keliausite, kai metai persiris į kitą pusę.
● Susiraskite naują pomėgį – juk neabejotinai norite ko nors išmokti. Mokydamiesi ko nors naujo tikrai atsikratysite sausio slogučio. Imkite ir be didelių lūkesčių pabandykite šokti, siūti ar lieti akvarelę.
● Pasivaikščiokite gryname ore. Kad ir koks nemalonus atrodytų oras, išeikite pasivaikščiokite pėsčiųjų takeliu – jų apstu visoje Jungtinėje Karalystėje. Grynas oras ir lengva fizinė veikla daro stebuklus, o kad tuo įsitikintumėte, pasikvieskite į kompaniją ir draugus.
● Sausis praeina. Kad ir koks ilgas atrodytų pirmas metų mėnuo, ir kad ir kokia ilga būtų liūdniausia metų diena, – ji praeis.
  

Žymos: Šventė, Kalėdos, Depresija, Tiesos tema, Loreta Juodagalvytė

Komentarai

Naujausi straipsniai