Natalija Voronina   |   2015-08-06

Pagalba lietuviams: kur kreiptis ištikus nelaimei?

  
Pagalba lietuviams: kur kreiptis ištikus nelaimei?
© Pixabay.com
Ištikus nelaimei pašalpos dažnai tampa vieninteliu realiu pragyvenimo šaltiniu.
Visi šeimos nariai turi įvertinti vieną, svarbiausią, dalyką – žmogus yra gyvas.

Praėjusią savaitę lietuviai neliko abejingi išgirdę tragišką Stasio Dobravolskio istoriją. 30 metų vyras per avariją Velse neteko kojos. Tą akimirką ne tik jo, bet ir visos jaunos šeimos gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis. Praėjus mėnesiui po lemtingos birželio 26-osios S. Dobravolskio žmona Dovilė kreipėsi į „Tiesos“ redakciją prašydama padėti: šeimos santaupos ėjo į pabaigą, gyventi nebebuvo iš ko.

Žmona pasakojo, kad jos vyras Stasys tą birželio naktį važiavo iš Pembroke‘o Velse į keltą, nes turėjo persikelti į Rosslare‘ą Airijoje, tačiau jo nepasiekė. Vyriškis pateko į didžiulę avariją – jo vairuojamas mikroautobusas susidūrė su kitu mikroautobusu. S. Dobravolskiui lūžo šonkauliai ir ranka, tačiau baisiausia, kad vyrui avarijos vietoje teko amputuoti koją.
Pasak D. Dobravolskės, situacija buvo siaubinga, mat medikai operaciją pradėjo nesulaukę, kol pradės veikti nuskausminamieji. S. Dobravolskis patyrė nepakeliamą skausmą, tačiau tai buvo vienintelis būdas jį išlaisvinti iš suknežinto mikroautobuso.
 
Kojos netekęs vyras sraigtasparniu buvo išgabentas į Morrisono ligoninę Velse ir joje praleido 3 savaites. Vėliau S. Dobravolskis buvo perkeltas į Newhamo ligoninę, tačiau kojos žaizda pradėjo pūliuoti, dar reikėjo kovoti ir su kraujo užkrėtimu, todėl pacientas buvo perkeltas į Londono ligoninę (angl. London Hospital), kurioje dirba patyrę specialistai.
Nelengvas Stasio Dobrovolskio dienas ligoninėje praskaidrina susitikimai su dukra. (Asmeninio archyvo nuotr.) Nelengvas Stasio Dobrovolskio dienas ligoninėje praskaidrina susitikimai su dukra. (Asmeninio archyvo nuotr.)
D. Dobravolskės teigimu, vyrui gali prireikti dar kartą operuoti koją, nors tai ir labai pavojinga. Dabar S. Dobravolskiui leidžiami itin stiprūs vaistai, jis yra nuolat prižiūrimas medikų.
 
Ilgas dokumentų kelias
 
Avarijoje nukentėjusio S. Dobravolskio žmona „Tiesai“ pasakojo ne tik apie tragišką eismo nelaimę, bet ir apie planus, kuriuos ši nelaimė sugriovė. Prieš pat tragiškąjį įvykį šeima nusprendė išsikraustyti iš Londono į Airiją ir ten jau buvo pradėję kurtis. Tačiau po avarijos visa šeima ir vėl Londone. Dovilė su dukryte laikinai glaudžiasi pas giminaitę. Jauna moteris laukia, kol iš Airijos atgal į Londoną atkeliaus šeimos daiktai ir, svarbiausia, dokumentai, kurie labai reikalingi norint gauti pašalpas.
S. Dobravolskis buvo vienintelis šeimos maitintojas, jam atsidūrus ligoninėje santaupos ėmė beregint tirpti. Dabar, pasak „Tiesos“ pašnekovės, jų praktiškai nebeliko.
 
„Tiesai“ aprašius nelaimės ištiktos šeimos istoriją, lietuviai suaukojo Dobravolskiams apie tūkstantį svarų. D. Dobravolskė dėkojo žurnalistams ir aukojusiems žmonėms už pagalbą, tačiau teigė suprantanti, kad tai tik laikinas sprendimo būdas. Ji taip pat nuogąstavo, kad dokumentų tenka laukti labai ilgai, o visą reikiamą informaciją gauti labai sunku, nes neaišku, kada ir į ką reikia kreiptis.
 
„Blogiausia, kad atsitikus nelaimei mūsų niekas neinformavo, nei kur kreiptis, nei ką daryti. Gydytojai nieko nesakė. Kažkoks advokatas tvarko dokumentus dėl automobilio draudimo, ir viskas. Niekas nepaaiškina, kur eiti, kaip ir ką daryti“, – skundėsi moteris.
Iki lemtingos nakties šeima kūrė ateities planus ir visi buvo laimingi drauge. (Asmeninio archyvo nuotr.) Iki lemtingos nakties šeima kūrė ateities planus ir visi buvo laimingi drauge. (Asmeninio archyvo nuotr.)
 
Pašalpų skyrimo tvarka
 
Netekus darbingumo, susirgus ar tapus neįgaliam išgyventi Jungtinėje Karalystėje gali būti itin sunku. „Tiesa“ pasidomėjo, kur Jungtinėje Karalystėje gyvenantiems tautiečiams reikia kreiptis ištikus nelaimei. Niekam ne paslaptis, kad netekus darbingumo vienintelis pajamų šaltinis būna pašalpos. Tad kokius žingsniu reikia žengti, kad jas gautum?
 
Jungtinėje Karalystėje galima gauti kelių tipų finansinę pagalbą, priklausomai nuo ligos, apribojančios asmens galimybes dirbti. Darbo ir paramos pašalpa (angl. Employment and support Allowance, ESA) skiriama tiems, kurie negali dirbti dėl ligos arba gali dirbti tik tam tikrą skaičių valandų. Ši pašalpa skiriama ir bedarbiams, ir dirbantiems asmenims.
 
Pirmąsias keliolika savaičių mokama gana maža pašalpa, vėliau paramos dydis priklauso nuo to, kuriai grupei priskiriamas pašalpos prašantis asmuo: darbingų asmenų (angl. Work Related Activity Group) ar paramos (angl. Support Group). Darbo ir paramos pašalpa yra mokama atsižvelgiant į prašančiojo pajamas. Jeigu asmens pajamos iki nelaimės viršijo 16 tūkst. svarų per metus ar jis turi daugiau nei 6 tūkst. svarų santaupų, pašalpa nebus skiriama.
 
Daugiau informacijos apie šią darbo ir paramos pašalpą galite sužinoti tel. 0800 055 6688.
Neįgaliems suaugusiems asmenims, kurie turi judėjimo sutrikimų, skiriama Neįgalumo pragyvenimo pašalpa (angl. Disability Living Allowance for Adults, DLA for Adults). Ši pašalpa mokama atsižvelgiant į tai, kiek priežiūros neįgaliam asmeniui reikia kasdieniame gyvenime. Dėl šios paramos taip pat gali kreiptis ir dirbantys, ir bedarbiai. Pašalpa skiriama 16–64 metų asmenims. DLA suaugusiesiems dažniausiai mokama kas 4 savaites.
 
Neįgaliems suaugusiems asmenims, kuriems reikia kasdienės pagalbos gaminantis maistą, skiriama 21,20 svarų siekianti savaitinė pašalpa. 55,10 svarų per savaitę skiriama tiems, kuriems pagalbos reikia dažnai: ir dieną, ir naktį. Didžiausia savaitinė pašalpa siekia 82,30 svarų ir yra skiriama tiems, kuriems reikia nuolatinės priežiūros.
 
Judėjimo sutrikimų turintys asmenys gali gauti papildomų išmokų, jei jiems reikia pagalbos vaikščiojant lauke – 21,80 svarų per savaitę. 57,45 svarai per savaitę skiriami tiems, kuriems vaikščiojant reikia nuolatinės pagalbos.
 
Daugiau informacijos apie DLA pašalpas suaugusiesiems ir paraiškų pateikimas rasite čia.
 
Neįgalumo pragyvenimo pašalpa yra skiriama ir vaikams (angl. Disability Living Allowance for Children, DLA for Children), jaunesniems nei 16 metų. Pašalpos dydis gali siekti nuo 21,80 iki 139,75 svarų.
Daugiau informacijos apie DLA vaikams rasite čia.
 
Vyresni nei 65-erių metų asmenys gali gauti 55,10–82,30 svarų siekiančią savaitinę slaugos pašalpą (angl. Attendance Allowance), kurios dydis priklauso nuo to, kokia pagalba neįgaliajam reikalinga kasdieniame gyvenime.
 
Apie šią pašalpą plačiau galite sužinoti čia
 
Neįgalų asmenį prižiūrintis žmogus taip pat turi galimybę gauti savaitinę 62,10 svarų siekiančią pašalpą (angl. Carers Allowance), jei rūpinsis neįgaliuoju ne mažiau nei 32 valandas per savaitę.
Plačiau apie šią pašalpą galite sužinoti čia.
 
Kompensacijos po nelaimės
 
Gauti kompensaciją po nelaimės gali sužalojimus patyrę keleiviai, vairuotojai, motociklininkai, dviratininkai ar pėstieji. Kompensacija skiriama netgi tuo atveju, jeigu dėl įvykio kaltas vairuotojas neturi draudimo. Tačiau kaltininkui kompensacija neskiriama.
 
D. Dobravolskės teigimu, avarijos kaltininkas tą lemtingą naktį buvo jos vyras, tad tikėtis kompensacijos šiuo atveju neverta.
 
„Tiesa“ pasidomėjo, kaip elgtis tuo atveju, jeigu avarijos kaltininkas esate ne Jūs.
 
„Klevas consulting“ įmonės vadovas Yuri Malinauskas, konsultuojantis mokesčių grąžinimo, kompensacijų ir kitais klausimais, teigė, kad kiekvienas nelaimingas atvejis yra individualus, savaip skaudus ar neteisingas.
 
„Suprantama, jog patekę į kelių eismo įvykį patiriate išgąstį, šoką, negalite objektyviai vertinti situacijos, o kartais tiesiog nežinote, ko griebtis ir kaip spręsti problemą. Štai keletas patarimų, kurie Jums padės patekus į tokią situaciją:
 
• Užsirašykite kitos įvykyje dalyvavusios transporto priemonės registracijos numerį.
• Užsirašykite vairuotojo vardą, adresą, telefono numerį ir draudimo kompanijos pavadinimą (taip pat poliso numerį, jei vairuotojas tuos duomenis turi).
• Užsirašykite datą, laiką, vietą bei oro sąlygas įvykio metu.
• Jeigu buvo liudininkų, taip pat užsirašykite jų duomenis ir kontaktinius numerius (tai gali būti ypač svarbu vėliau reikalaujant kompensacijos).
• Jeigu buvo iškviesta policija, užsirašykite pareigūno vardą, jo ženklelio numerį ir įvykio registracijos numerį. Atminkite, jei yra nukentėjusių, Jūs privalote apie tai pranešti policijai.
• Jeigu turite galimybę nufotografuoti įvykio vietą, sudaužytą automobilį ar savo sužalojimus, būtinai tai padarykite, jei ne, stenkitės kuo daugiau užsirašyti.
• Net jeigu nesate stipriai sužalotas, būtinai nuvykite į ligoninę ar pas savo bendrosios praktikos gydytoją (GP).“
 
Susitaikyti su nauju gyvenimu – sunku
 
Nors praktinių patarimų apstu, ištikus nelaimei žmonėms sunku susidoroti ne tik su užgriuvusiais finansiniais rūpesčiais, bet ir su psichologine našta, susitaikyti su pasikeitusiomis aplinkybėmis, gyvenimo sąlygomis ir prie jų prisitaikyti.
 
Tam, kad gyvenimas grįžtų į bent kiek stabilesnes vėžes, pirmiausia, pasak psichiatro Lino Slušnio, reikia pasikalbėti apie bendrą rytojų, artimiausią ateitį ir iš naujo susidėlioti prioritetus.
 
Akivaizdu, jog šeima vienu metu išgyvena ne vieną krizę: keičiasi gyvenamoji vieta, o tuo pat metu keičiasi ir šeimos vidinis gyvenimas. Nėra vieno recepto, kaip išgyventi tokias krizines situacijas, tačiau visi gali ieškoti ir, žinoma, rasti išeitis.
 
„Pirmiausiai vienokiu ar kitokiu būdu šeimai reikia labai konkrečiai pasikalbėti apie tai, kas svarbiausia dabar. Žiūrint iš šalies atrodo, kad kol kas nieko nepataisomo nėra – pats baisiausias dalykas neįvyko, visi gyvi: žmona turi vyrą, vaikas – tėtį. Vaikui tikrai nėra ir nebus labai svarbu, ar tėtis turi vieną koją, ar abi, svarbiausia, kad tėtis gyvas ir yra šalia.
 
Žmonos ir vyro santykiai kuriam laikui tikrai keisis, nes teks išmokti prisitaikyti prie naujų gyvenimo sąlygų. Tai labai svarbus išbandymas porai, nes abu turės perdėlioti vertybes ir apsispręsti, kokie jų naujieji prioritetai. Žinoma, abiem reikia prisiminti ir suvokti, kad materialinė gerovė nėra pagrindinis dalykas. Šiuo metu svarbiausia tarpusavio santykiai ir vienas kito palaikymas. Esant tarpusavio palaikymui ir nuolatiniam kalbėjimuisi, nevengiant nepatogių temų, ilgainiui ir materialinė pusė susitvarkys, atsiras veiklos, tinkamos neįgaliam vyrui“, – „Tiesai“ kalbėjo L. Slušnys.
 
Jis taip pat akcentavo, kad pora turi būti pasiruošusi ilgam keliui, nes grįžimas į stabilų gyvenimą užtruks ne vieną dieną. Tačiau, kad ir kokios sunkios jos būtų, visi šeimos nariai turi įvertinti vieną, svarbiausią, dalyką – žmogus yra gyvas.
 
  

Žymos: Kompensacija, Pašalpos, Amputacija, Klevas consulting, Psichologinė pagalba

Komentarai

Naujausi straipsniai