Sigita Limontaitė   |   2015-04-30

Nuoma Anglijoje: kaimynė pati perdavė vagilę policijai

  
Nuoma Anglijoje: kaimynė pati perdavė vagilę policijai Lietuvę Birmighame apvogusios kaimynės, grįžtančios į Lietuvą, jau laukė policija.
Tokia vagystė laikoma paties nukentėjusiojo kalte, mat jis nepatikrino, su kuo gyvena.

Anglijos lietuviai neretai taupo pinigus mažiau išleisdami būstui. Turėdamas išsinuomotą namą dažnas pernuomoja laisvus kambarius. Dar kiti nuomojasi vieną kambarį name ar bute, kur viskuo tenka dalytis su kaimynais. Į „Tiesos“ redakciją kreipėsi moteris, išnuomojusi kambarį pažįstamai merginai, tačiau buvusi jos apvogta. Nukentėjusi moteris pati surado ir policijai pranešė apie į Lietuvą pasprukusią vagilę.

Birminghame gyvenanti Lina laisvą kambarį nuomojamame būste pernuomojo pažįstamai merginai Rasai Bružaitei. Pašnekovė tvirtino negalėjusi pasakyti nieko blogo apie naująją kaimynę, tačiau po savaitės pasigedo ir jos, ir savo rankinės su beveik 2 tūkst. svarų bei asmeniniais daiktais. „Vieną šeštadienio rytą pabudusi jos neradau namie. Vėliau pastebėjau, kad nėra ir jos bei mano rankinių. Kreipiausi į policiją, tačiau Anglijos policija nelabai kuo gali padėti, jei negresia pavojus gyvybei, jie nieko nedarė“, – nemalonios istorijos pradžią nupasakojo moteris.
Nekilnojamojo turto agentūros „Agent House“ vadovas Vilhelmas Navickas „Tiesai“ sakė abejojantis, ar tokiais atvejais Anglijos policija gali padėti. „Manau, tokių žmonių policija nelabai ieško. Jei vagis neįklius dėl kitokios nusikalstamos veikos, abejoju, ar pareigūnai skirs laiko ir jėgų jį vaikytis nežinia kur. Juk viskam yra skirtas biudžetas“, – svarstė pašnekovas.
 
Nesulaukusi pagalbos iš vietinių pareigūnų ir turėdama buvusios kaimynės paso kopiją Lina nusprendė patikrinti jos kriminalinę praeitį Lietuvoje. Pašnekovė nustebo sužinojusi, kad ją apiplėšusi mergina tėvynėje ieškoma už bausmės vengimą: „Jos duomenis suvedžiau interneto svetainėje policija.lt, ir paaiškėjo, kad Lietuvoje jos ieškoma. Negaliu pasakyti, kuo ji nusikalto, nes pareigūnai neteikia tokių duomenų“, – kalbėjo moteris.
 
Bandydama rasti pabėgusią kaimynę Lina jos nuotraukas ir prašymą padėti išplatino lietuvių grupėse socialiniame tinkle „Facebook“. Netruko paaiškėti, kad pasisavinusi svetimus daiktus R. Bružaitė susiruošė į tėvynę. „Paskambinau į Radviliškio policiją, kuri skelbė paiešką, ir pranešiau apie jos grįžimą, tačiau pareigūnai nežinojo, kur ieškoti. Ji turėjo mano beveik 2 tūkstančius svarų, tad galėjo išsinuomoti ir viešbučio kambarį ar nukeliauti bet kur“, – kalbėjo nukentėjusioji.
 
Internete paskelbtas prašymas padėti greit davė vaisių. Su „Tiesos“ kalbinta nukentėjusiąja susisiekė mikroautobuso vairuotojas, pastebėjęs, kad savo automobilyje į Lietuvą veža sprunkančią vagilę. „Jis pamatė nuotraukas „Facebook‘e“ ir atpažino vagilę. Vairuotojas man pasakė, kur ir kada bus. Aš apie tai pranešiau pareigūnams, ir jos grįžusios jau laukė policija. Visus mano daiktus rado, tad keliausiu į Lietuvą jų pasiimti“, – laimingą istorijos pabaigą atskleidė pašnekovė.
Vagystės namuose – pačių kaimynų kaltė
 
Nors Linai pavyko atsiimti savo pinigus ir asmeninius daiktus, taip pasiseka tikrai ne visiems, nukentėjusiems nuo kaimynų. Nekilnojamojo turto ekspertas V. Navickas pasakojo girdėjęs ne vieną panašią istoriją, tačiau apie daiktų grąžinimą nebūta nei kalbos: „Mano draugus taip apvogė. Porą savaičių pagyvenęs nuomininkas išnešė viską, kol jie dirbo. Panašiai, lyg būtų išsikraustęs už kaimynus: su tam tinkamu transportu, tačiau išsivežė ne tik savo daiktus, bet viską, kas buvo name, įskaitant ir baldus bei techniką. Nežinau, kaip įmanoma apsisaugoti nuo tokių nutikimų nuomojant kambarį privačiai.“
 
Nekilnojamojo turto kompanijos „As You Move“ įkūrėjas Andrius Staponas įžvelgė vieną galimybę, kaip nuomininkai ar nuomotojai galėtų apsaugoti savo turtą nuo kaimynų. Pirmiausia derėtų išsiaiškinti, kas yra jų potencialūs kaimynai. Pasak vyro, ieškantiems kambario lietuviams labai svarbu žinoti, su kuo jie gyvens, ar kambaryje bus užraktai, spynos ir panašiai.
 
Pasak eksperto, baiminantis nepatikimų to paties namo gyventojų, savo turimus daiktus galima apsaugoti panašiai, kaip tai daro nuomojamų namų savininkai: „Šeimininkas apsaugo savo inventorių padarydamas visų esamų daiktų nuotraukas iš tolimiausių būsto kampelių dar prieš atsikraustant. Nuomininkams išsikrausčius jis gali pateikti įrodymų, jei kas dingo ar buvo pažeista. Tą patį gali padaryti visi, gyvenantys su nepažįstamaisiais. Tuomet jei kas dingtų, būtų galima pateikti įrodymų.“
Abu nekilnojamojo turto specialistai tvirtino, kad vagysčių ir kitų nesusipratimų su nepažįstamais kaimynais būtų mažiau, jei visi būsto nuomotojai ir nuomininkai pasirašytų sutartis. Tokiu atveju po vienu stogu apsigyvenę žmonės žinotų, su kuo dalijasi bendro naudojimo patalpas.
 
V. Navicko teigimu, nekilnojamojo turto agentūros privalo savo klientams pateikti duomenis apie kaimynus. Per agentūrą nuomojantis kambarį vyksta panašus procesas, kaip ir nuomojantis namą. Norint užtikrinti, kad žmogus sugebės mokėti nuomą, tikrinamos jo pajamos, taip pat prašoma buvusio nuomotojo rekomendacijos ir atliekamas kreditų patikrinimas (angl. Credit Check), sužinoma, ar konkretus asmuo neturi skolų, ar jam negresia baudžiamoji atsakomybė. Be viso to, pirmasis įnašas už nuomą apdraudžiamas, tad pinigai nebegali būti neteisėtai pasisavinti.
 
Draudimo kompanijos nedraudžia kambario nuomininkų nuo vagysčių iš kambario, tačiau pats gyventojas gali apdrausti asmeninius savo daiktus. „Tik tokiu atveju, jei apvagia kaimynas, jis buvo ne tik įleistas į namus, jis net ir raktą turėjo, tas tokia vagystė laikoma paties nukentėjusiojo kalte, – mat jis nepatikrino, su kuo gyvena. Deja, daugybė lietuvių prisiima tokią riziką išnuomodami laisvus kambarius visai nepažįstamiems“, – apie galimybes apsisaugoti nuo vagysčių kalbėjo V. Navickas.
 
Kambarius nuomos ir toliau
 
Ekspertai tikino, kad, kartu gyvenantiems žmonėms pridarius nuostolių, problemą galima spręsti su būsto savininku ar bendradarbiaujančia agentūra, tačiau jeigu įvykdomas apiplėšimas, jis laikomas nusikaltimu, kurį turi tirti policija.
Apie vagilę namuose pirmiausia pranešusi policijai lietuvė Lina pasielgė teisingai, tačiau pavogtų daiktų labai lengvai neatgaus. Merginai teks įrodyti, kad ji yra teisėta daiktų savininkė. „Kad atgaučiau daiktus, turėsiu iš Anglijos policijos gauti pažymą, kad įvykis užregistruotas, daiktai priklauso man ir aš galiu juos atsiimti“, – sakė pašnekovė. Jeigu ji nebūtų pranešusi pareigūnams, net sugavus įtariamąją greičiausiai nebūtų atgavusi savo turto.
 
V. Navickas vylėsi, kad netrukus tokių nusikaltimų vykdytojus pareigūnams sučiupti bus paprasčiau, nes pasienyje įsigaliojo nauja sieną kertančių žmonių tikrinimo sistema. „Įsigaliojo naujas įstatymas, pagal kurį pasienyje bus tikrinami visų sieną kertančių žmonių duomenys, jų skolos, įvykdyta nusikalstama veika, duomenys policijoje. Gal vagis sugalvos kada išvykti atostogų ir, jei naudosis savo dokumentais, bus pagautas. Bet kuriuo atveju, užregistruoti vagystę, manau, verta, jei įtariamasis žinomas. Anksčiau ar vėliau jis kur nors įklius“, – svarstė pašnekovas.
 
Nors panašių nutikimų pasitaiko neretai, lietuviai vis dar linkę pasitikėti nepažįstamaisiais ir gyventi su jais po vienu stogu. Paklausta, ar ir toliau nuomos laisvą kambarį, Lina atsakė teigiamai. Tiesa, prisipažino nuo šiol būsianti atidesnė. „Kaip patikrinti Anglijoje nusikaltusių asmenų sąrašą, nežinau, tačiau Lietuvoje ieškomus asmenis nesunku rasti policijos tinklalapyje. Juk labai populiaru prisivirus košės Lietuvoje sprukti į Angliją“, – tikino nukentėjusioji ir prisipažino, kad internete išplatinusi kaimynės nuotraukas sulaukė žinučių iš tautiečių, kuriems irgi buvo nutikę panašių dalykų.
 
Apiplėšimais kaltinamų kaimynų internete ieškantys lietuviai dažniausiai pažymi, jog įtariamasis pagyveno su jais savaitę ar dvi. Tiek laiko pakanka, kad naujasis namų gyventojas išsiaiškintų kaimynų įpročius, laiką, kada namai lieka tušti, dieną, kada turima daugiausiai grynųjų pinigų, bei vietas, kur laikomi vertingi daiktai.
 
Pasak nukentėjusiosios Linos, jos kaimynė greičiausiai žinojo, kad būtent tą dieną moteris piniginėje turės nemažai grynųjų, nes tai buvo algos mokėjimo diena. Vagystę ji įvykdė ryte, kai namiškiai miegojo. „Turėjau ir daugiau vertingų daiktų, manau, juos taip pat būtų pasiėmusi, tačiau iš vonios kambario tuo metu išėjo svečiuose buvęs žmogus ir turbūt jai sutrukdė. Aš tokiu metu šeštadieniais dar miegu“, – svarstė pašnekovė ir pridūrė, kad po nuotraukų paviešinimo internete buvusi kaimynė jai paskambino ir pagrasino, jog po savaitės grįš į Angliją ir atkeršys.
 
 
  

Žymos: Sigita Limontaitė, Nuoma, Būstas Anglijoje, Nusikaltimai,

Komentarai

Naujausi straipsniai