Natalija Voronina   |   2015-07-23

Maitinti vaiką krūtimi viešumoje (ne)gėda!

  
Maitinti vaiką krūtimi viešumoje (ne)gėda!
© Flikcr.com
Ne visos lietuvaitės ryžtųsi maitinti vaiką viešoje vietoje.
„Aš labai aiškiai suvokiu, kad mamos artumas nepakeis buteliuko. Kad bemiegės naktys praeis ir pasimirš, todėl gyvenu čia ir dabar“, – savo nuomonę dėstė Ariana.

„Košmaras! Viešoje vietoje krūtimi maitinti vaiką? Sugalvok tu man! Paskui verkiame, kodėl mūsų negerbia babajai, nes juk jų moterų taip darančių nepamatysi. Darykime išvadas!“ – savo emocijų neslėpė antro vaiko besilaukianti anonime pasivadinusi „Tiesos“ pašnekovė. Moteris socialiniame tinkle „Facebook“ atvirai dalijosi savo mintimis apie kūdikių žindymą viešoje vietoje.

Tokias aistras įplieskė neseniai Londono „Primark“ parduotuvėje įvykęs skandalas, kuris nepaliko abejingų. Į nemalonią situaciją pateko britė, nusprendusi viešoje vietoje pamaitinti savo vieną iš dvynukių. Prie moters, krūtimi maitinančios devynių mėnesių mergaitę, prisistatė parduotuvės apsaugos darbuotojas ir liepė jai tuoj pat išeiti. Nepatenkintas moters elgesiu ir norėdamas, kad moteris kuo greičiau dingtų iš akių, vyriškis išplėšė vaiką iš motinos rankų.
Šoko ištikta moteris nusprendė netylėti. Ji žiniasklaidai paviešino savo istorijos versiją. Žiniai pasklidus viešoje erdvėje, „Primark“ paneigė incidentą ir tvirtino, kad nieko panašaus minėtam tinklui priklausančiose parduotuvėse neįvyko. Parduotuvės atstovai tvirtino, kad vaikus maitinti galima visose „Primark“ parduotuvėse, nes jos yra Jungtinės Karalystės teritorijoje.
 
Tačiau šio ažiotažą sukėlusio straipsnio pakako užkurti pirčiai socialiniuose tinkluose. Žinoma, savo nuomonę apie žindymą viešose vietose turi ir lietuviai. „Tiesa“ išklausė tautiečių mintis ne tik minėtąja tema, bet ir kitais vaiko auklėjimo klausimais.
 
Savo nuomonę pareiškė lietuvaitė, išpažįstanti islamą. Jos įsitikinimu, žindymas yra intymus veiksmas. Moteris nenorėtų vaikelio maitinti viešumoje. „Manau, kad vaikelį maitinti reikia vienumoje, tačiau jeigu nebūtų kitos išeities, o vaikas būtų alkanas, žindyčiau ir viešoje vietoje. Žinoma, apsigobčiau skraiste ar šaliu. Manau, kad taip gali pasiruošti visos mamos“, – savo nuomone pasidalijo „Tiesos“ pašnekovė.
 
Tiesa, ji pripažino, kad vyras musulmonas greičiausiai nė nesileistų į kalbas dėl žindymo viešumoje, net jeigu vaikas būtų ir labai alkanas. „Aišku, tai labai priklauso nuo vyro požiūrio, tačiau greičiausiai jis padėtų savo moteriai surasti saugią ir nuošalią vietą“, – dėstė ji.
Šios moters draugė lietuvė irgi tvirtino padarysianti viską, kad tik nereikėtų maitinti viešumoje, nes jai tiesiog būtų baisu. „Nors ir nesu musulmonė, ir žindymas viešumoje tikrai niekaip nesusijęs su mano religija, tačiau aš tikrai bijočiau viešoje vietoje išsitraukti savo krūtis net ir po skara. Norėdama pamaitinti vaikelį turėčiau rasti tam labai tinkamą vietą“, – įsitikinusi jauna lietuvaitė.
 
Vyrų ribos ir patarimai
 
Nuomonę apie žindymą viešumoje turi ir vyrai. Štai 32-ejų metų Kęstutis Valunta, dirbantis operatoriumi viename iš Anglijos fabrikų, tvirtino, kad mama turi būti pasiruošusi tinkamai pamaitinti savo vaiką. „Aš suprantu, kad kūdikiui reikia valgyti tada, kai jis nori, ir jis nepalauks, tačiau, mano nuomone, viskam yra ribos. Žindymas – tai mamos ir vaiko ryšys, ir jis yra nuostabus, tačiau tai estetiškai atrodo tik tuomet, kai viskas atliekama subtiliai, nepamirštant aplinkinių“, – kalbėjo K. Valunta.
 
Nors pašnekovui atviras žindymas nėra labai patrauklus dalykas, tačiau jis taip pat patarė nesureikšminti aplinkinių ir jų veiksmų, kurie tiesiogiai neliečia kitų. „Gyvename tokiam amžiuje, kai iš mažiausio reikalo pučiami didžiausi burbulai. Teisių turime kiekvienas, ir visi tiek daug, kad sunku beatsirinkti ir susigaudyti, kas yra norma, o kas jau „už ribos“. Diskutavau žindymo tema ne su viena mama: ir su tomis, kurių vaikai užaugę, ir su „šviežiai iškeptomis“ mamytėmis. Nuomonės skiriasi kaip diena ir naktis, ir tai man atrodo įdomiausia“, – sakė Kęstutis.
Pašnekovas taip pat pasidalijo patarimais ir priminė mamoms, kad parduotuvėse yra specializuotų skyrių, kurių lentynos lūžta nuo įvairiausių buteliukų, „aparačiukų“ ir kitų specialių priemonių pienui nutraukti. O tuomet pamaitinti vaikelį jau bus vienas juokas. „Juk šiais laikais tikrai yra visos sąlygos pasiruošti pieno atsargas namuose, o vaikas, atėjus laikui, pieną gers tokios pat kokybės kaip iš mamos krūties“, – dėstė lietuvis.
 
Prieraišioji motinystė palengvina gyvenimą?
 
„Tiesa“ pakalbino ir Arianą Kireilytę. Moteris yra giliųjų audinių masažo terapeutė, prieš dešimtmetį ji tapo vegetare, o prieš ketverius metus - vegane. Ariana rengia specialius kursus mamoms, kuriuose moko masažuoti vaikus. Specialistė atvirai dėstė savo nuomonę apie žindymą viešoje vietoje, miegojimą su vaiku vienoje lovoje ir apie tai, ar visa tai kenkia moters ir vyro santykiams šeimoje.
 
– Jūsų dukrytei pusantrų metų. Ar vis dar ją maitinate?
 
– Taip. Savo vaiką auginu pagal prieraišiosios tėvystės principus. Nuo pat kūdikystės nešioju tik ant rankų arba nešynėje. Maitinu tiek, kiek ji nori, ir kada nori. Viešumoje nesigėdiju ir nesislapstau. Bet ir nesišvaistau savo nuogo kūno vaizdais prieš žmones. Moku maitinti diskretiškai ir kultūringai. Kitos mamos stebisi mūsų, prieraišių mamų, gebėjimais.
– Ar maitindama prisidengiate skara ar kokiu kitu rūbu?
 
– Ne. Kiekvienas išėjimas į lauką yra dilema: ką apsirengti, kad galėčiau lengvai ir netrukdomai maitinti. Pasakysiu paprastai: kai maitinu, nieko niekada nesimato. Matau tik aš ir mažoji. Specialių skarų neturiu, nebent kaip aksesuarą šaltuoju metų laiku užsidedu, o paskui galiu panaudoti maitindama mažylę.
 
Taip pat daug priklauso nuo kompanijos. Organizuojame Pietryčių Londono mamų susitikimus arba einame į užsiėmimus miške, kur tėvų, mąstančių taip, kaip ir aš, ateina nemažai. Tuomet aplinka manęs visai į rėmus nespaudžia, ir galime visos drąsiai maitinti niekieno netrikdomos.
 
– Kai kurios moterys nesidrovi maitinti ir labai viešose vietose: parduotuvėse, kavinėse, itin atvirai. Ką apie tai manote?
 
– Man gražu! Ir aš tam labai pritariu, ir pati maitinu visur, kur mažoji nori. Žinokite, nesu sutikusi tokių moterų, kurios maitina drastiškai „išmetusios“ savo krūtinę. Bet aš – už!
 
Vakariečių stereotipai kitokie, seniai pakitę. Mes esame sugadinti naujų technologijų, nebeatsimename savo šaknų. Ir moters krūtinė mums siejasi su seksualumu, pornografija. Bet tik Vakarų pasaulyje taip vyksta. Todėl džiaugiuosi, kad mano bendraminčių gretos auga.
 
Bet... Pasakysiu atvirai: kai netelpi į visuomenės standartus, tada ir žmonės, kurie tave supa, yra ne visai tokie pat, kokia yra likusi minia.
 
Toks tas ir tikėjimas. Paprasčiausiai suvoki, kad mamos artumas nepakeis buteliuko, kad bemiegės naktys praeis ir pasimirš. Gyveni čia ir dabar.
 
Mamos, su kuriomis bendrauju, yra savotiškai kitokios, bet ir tokios pat kaip visos. Mūsų vertybės tos pačios. Juk kai susitinkame, kalbamės ir apie pačius paprasčiausius buitinius reikalus, problemas, kaip ir visos kitos.
 
Nesam kaip nors pasivadinusios ir nekuriame judėjimo arba kulto. Nors pavadinčiau mus sąmoningomis. Taip, sąmoningos mamytės!
 
– Papasakokite šiek tiek daugiau apie prieraišiąją motinystę.
 
– Pakraipų yra įvairiausių (nes kitos mamos savaip „nusirovusios“), bet principas vienas ir tas pats: vaikas nuo kūdikystės auga ant rankų, valgo kiek nori ir kada nori, ir dar miegama toje pačioje lovoje su tėvais maždaug iki dvejų metų. Tačiau vaikas netampa dėmesio centru. Jis mokosi iš tavęs, nes tu dabar darai tą patį, ką darei ir anksčiau, tik su svoriu!
 
Vaikas pažįsta aplinką per tavo veiklą, todėl tokie vaikučiai, dar nesulaukę dvejų metų, pavyzdžiui, jau puikiai valdo peilį ir moka pjaustyti.
 
Dukrą maitinsiu tol, kol ji norės. Nemanau, kad iki 6 metų, bet tikrai tiek, kiek jai reikės.
 
– Ar santykiams su vyru nekenkia miegojimas lovoje su vaiku?
 
– Santykiams seksualine prasme?
 
– Taip. Ir apskritai, ar vyras nesijaučia atstumtas? O galbūt kaip tik suartėjote?
 
– Yra toks labai paprastas atsakymas būtent į šį klausimą. Jį kadaise kažkur perskaičiau, ir mums jis labai tinka. Jei vaikas, miegantis jūsų lovoje, trukdo seksui – vadinasi, jūs visai neturite fantazijos! Suprask, kituose kambariuose mylėtis jau draudžiama? Miegamasis yra miegui skirtas kambarys.
 
Ariana Kireilytė. (Captured by Miss E nuotr.) Ariana Kireilytė. (Captured by Miss E nuotr.)
 
– Esate veganė, vyras – taip pat. Ar taip pat ir dukrą maitinate?
 
– Mažoji auga kaip veganė. Bet aš nesu ta pikta mama, kuri nuėjus į svečius vaikui draudžia suvalgyti ką nors nauja, ko namuose paprastai nėra. Mėsos jinai, žinoma, nevalgo. Bet jei kiti vaikučiai valgo sausainius, visada imame ir ragaujame. Pasaulio aš nepakeisiu. Mano mergytė užaugs ir pati pasirinks, kuo būti, ką dėti į burną ir ko ne. Taip pat neskiepijam savo vaiko ir nežadame krikštyti.
 
– Kodėl?
 
– Nekrikštysime, nes nenoriu versti dukros priimti religiją, kuri galbūt jai bus svetima. Apie tai kalbėsimės, kai bus didesnė. Jei pasakys, kad nori būti Dievulio dukrytė, tuomet eisime į bažnyčią ir lietuviškai pakrikštysime. Mes augame Londone, čia pilna įvairių tikėjimų ir religijų. Mes su vyru nesame tikintys. Man artima budistų filosofija, ja ir vadovaujuosi gyvenime.
 
O neskiepijame, nes tiesiog neskiepijame. Čia labai juokingai išėjo. Kai gimė dukra, viskas apsivertė aukštyn kojomis. Iš darboholikės pavirtau kažkuo kitu, kas slypėjo manyje visą gyvenimą.
 
Galiu nuraminti tas mamas, kurios galvoja, kad visą informaciją radau „Google“. Ne! Turiu be galo daug mokslinės literatūros, teismo bylų ir kt. dėl vakcinų komplikacijų. Neseku mada. Mūsų yra nemažai. Netgi neskiepytų mamų – jos gyvos ir sveikos.
 
Ir nors turiu labai tvirtus savo įsitikinimus, kuriais vadovaujuosi, suprantu, kad kiekviena mama savo vaikui nori paties geriausio. Ir kiekvienos vaikučio auginimo filosofija yra teisinga, todėl nieko nesmerkiu, o priimu žmones tokius, kokie jie yra.
 
 
 
  

Žymos: Žindymas viešumoje, Prieraišioji motinystė

Komentarai

Naujausi straipsniai