Loreta Juodagalvyte   |   2016-12-15

Lietuvių Kalėdos Anglijoje: brangios dovanos ir tradicijos

  
Lietuvių Kalėdos Anglijoje: brangios dovanos ir tradicijos
© wikipedia.com
Prieššventinis laikotarpis atneša daug šurmulio ir rūpesčių.
Pasak etnologų ir psichologų, Kūčių vakarienė – viena iš nedaugelio išlikusių tradicijų, kurios laikosi dauguma šeimų.

Kalėdos net ir ne patiems uoliausiems katalikams lietuviams – pati svarbiausia metų šventė. Artėjant ypatingam metų laikui žmonės skuba nudirbti paskutinius metų darbus ir pasirūpinti dovanomis savo artimiems žmonėms, tačiau visi kaip vienas gali patvirtinti, kad svarbiausia būtų šventes praleisti savo mylimųjų ir šeimos apsuptyje. Ne visiems, gyvenantiems svetur, šis noras išsipildys.

Jau nuo gruodžio pirmųjų dienų namus išpuošę girliandomis ir lemputėmis, papuošę dirbtines ir tikras eglutes, emigrantai stengiasi kalėdinėmis dovanomis pasirūpinti iš anksto. Dauguma „Tiesos“ kalbintų pašnekovų teigė norintys dovanoti praktiškas dovanas arba išpildyti artimųjų norus.
Įdarbinimo agentūroje Birminghame dirbanti 26 metų lietuvė Aistė P. savo gyvenimo draugui po eglute padės droną, už kurį nepagailėjo beveik 300 svarų. Mergina pasakojo, kad jų šeimoje dovanos svarbios, nors ir nėra labai sureikšminamos. „Aš linkusi daugiau išleisti dovanoms, o ne maistui. Juk maistą suvalgysi ir pamirši, o dovanos džiugins dar ilgai“, – sakė mergina.
 
Kiek kitokios nuomonės laikosi du mažamečius vaikus auginantis parduotuvės darbuotojas Marius R. Pasak vyro, jų šeimoje dovanos perkamos tik vaikams, o likę pinigai išleidžiami maistui ir šventinei atmosferai sukurti. „Kalėdos – šeimos šventė, todėl vaikams nuo mažens reikia įskiepyti požiūrį, jog svarbiausia yra laikas su šeima, o ne materialios dovanos“, – įsitikinęs vyriškis.
 
Kalėdinėms dovanoms negailima ir kelių šimtų svarų. Kalėdinėms dovanoms negailima ir kelių šimtų svarų.
Anglijoje šventes sutiksiantys lietuviai nepamiršta Lietuvoje gyvenančių artimųjų ir kalėdines dovanas jiems siunčia paštu, per siuntinių gabenimo įmones arba užsako internetu, ir jos atkeliauja tiesiai gavėjams į namus.
 
Minėtoji Aistė P. sako, kad Kaune gyvenantiems tėvams dovanas pirko internetu. „Dabar tai labai paprasta – aš sužinau, ko tėvams reikia, išrenku ir nupirkusi internetu siunčiu tiesiai tėveliams į namus“, – šiuolaikinio gyvenimo privalumais džiaugėsi lietuvė.
 
Lūžtantis stalas – šventa
Kad ir kur gyventų tautiečiai, Lietuvoje ar Anglijoje, jie visuomet stengiasi šventinį stalą nukrauti gardžiausiais patiekalais. Vieni šiuos rūpesčius išsprendžia užsukę į prekybos centrą, kiti – gamina patys.
 
Motinystės atostogų išėjusi Stratforde gyvenanti lietuvė Rasa T. šiais metais planuoja pati kepti kučiūkus ir ruošti silkę. „Šiemet esu pasiryžusi pati savo rankomis ruošti šventinius patiekalus. Dirbdama vadybininke nerasdavau tam laiko, todėl Kūčių vakaro patiekalus pirkdavau lietuvių parduotuvėje. Jeigu neužteks kulinarinės patirties, padės šventėms atvykstanti anyta“, – džiugiai apie laukiančius darbus virtuvėje kalbėjo moteris.
 
Kūčių vakarienė – viena iš nedaugelio išlikusių tradicijų, kurios laikosi visos šeimos. Kūčių vakarienė – viena iš nedaugelio išlikusių tradicijų, kurios laikosi visos šeimos.
Lietuviško maisto parduotuvės – tikras išsigelbėjimas Anglijoje šventes sutinkantiems tautiečiams, kurie patys neturi laiko arba nemoka paruošti tradicinių lietuviškų patiekalų.
 
Bedforde įsikūrusios lietuviško maisto parduotuvės „Lituanica“ vadybininkė Renata „Tiesai“ sakė, jog prieš šventes prekyba itin suaktyvėja. Žmonės perka silkę, žuvį, kūčiukus, šakočius, saldainius – tradicinius lietuviškus gaminius, kurių nėra kituose Jungtinės Karalystės prekybos centruose.
 
Lietuviškų tradicijų adaptacijos
 
Pasak etnologų ir psichologų, Kūčių vakarienė – viena iš nedaugelio išlikusių tradicijų, kurios laikosi dauguma šeimų. Nesvarbu, mieste ar kaime, tėvynėje, Anglijoje ar Norvegijoje, kiekviena lietuvių šeima gruodžio 24-ąją susėda prie bendro stalo, ant kurio puikuojasi 12 patiekalų. Ypatingos lietuviškų Kūčių tradicijos po visą Jungtinę Karalystę išsibarsčiusius tautiečius skatina didžiuotis savo unikaliu kultūriniu paveldu.
Lietuviški Kūčių dienos papročiai byloja, kad ant stalo turi būti bent jau dvylika patiekalų be mėsos, pieno ir kiaušinių, o viena lėkštė padedama vėlėms.
Tačiau laikas ir gyvenamoji vieta keičia papročius. Reta kuri emigrantų šeima Kūčių stalo patiekalus ruošia be pieno ir kiaušinių, o ant stalo dažnai puikuojasi lašiša ar kitos žuvys, kurių mūsų protėviai neturėjo.
 
Mėsos nevalgyti stengiasi didžioji dauguma tautiečių. Fabriko darbuotoja Ramunė D. jau trečius metus šventes sutiks Peterborough‘o mieste. Pasak jos, Kūčias švenčia visi tautiečiai: „Nėra svarbu, koks maistas ant stalo ar kiek tų patiekalų, dvylika ar dešimt. Svarbiausia, kad visi kartu ir visi draugiškai.“
 
Prie Kūčių stalo emigrantai mielai kviečiasi ir savo draugus iš kitų pasaulio šalių, kad jiems parodytų savo tradicijas, mat britams ar kitų tautybių žmonėms šis vakaras nėra ypatingas.
 
Lietuvių šeimos „Tiesai“ pasakojo, kad stengiasi su visomis lietuviškomis tradicijomis supažindinti savo vaikus ir pratina juos laikytis papročių nuo mažų dienų. Lietuvių šeimos „Tiesai“ pasakojo, kad stengiasi su visomis lietuviškomis tradicijomis supažindinti savo vaikus ir pratina juos laikytis papročių nuo mažų dienų.
Per Kalėdas – į bažnyčią
 
Basildone gyvenanti 37 metų Inga Š. su šeima per Kalėdas visada vyksta į Londono lietuvių Šv. Kazimiero bažnyčią. Pasak moters, tai labai graži jų šeimos tradicija. Lietuvių bažnyčioje patinka ir jos devynmečiams dvyniams, mat Kalėdų dieną vyksta specialios mišios vaikams.
 
Po jų šeima namo neskuba, kasmet aplanko Londone įsikūrusius draugus ir grožisi išpuoštu miestu. „Gyvendama Lietuvoje visada eidavau į Bernelių mišias, todėl ir gyvendama čia šią tradiciją noriu įskiepyti savo vaikams. Kada daugiau, jeigu ne per Kalėdas, reikia išsaugoti savo tradicijas ir jomis didžiuotis“, – kalbėjo moteris.
Lietuvių Šv. Kazimiero parapijos bažnyčia kalėdiniu laikotarpiu būna gausiai lankoma tautiečių. Žmonės renkasi ir į Kūčių vakarą vykstančias Bernelių mišias, o vaikus atveda į pirmą Kalėdų dieną organizuojamas specialias pamaldas mažiesiems.
 
Kai šventės nedžiugina
 
Galbūt atrodys paradoksalu, bet šventės, kurių dauguma žmonių itin laukia, neretam žmogui sukelia liūdesį ir nerimą. Psichologai šį reiškinį vadina šventine depresija. Emigrantai, kurie ir paprastomis dienomis jaučia tėvynės ilgesį, likę vieni šventiniu laikotarpiu gali pasijusti itin vieniši, nemylimi ir nereikalingi.
 
Vieni iš jų per šventes nusprendžia dirbti ir taip stengiasi nušauti du zuikius: neturi kada liūdėti ir užsidirba pinigų, mat dirbant švenčių dienomis mokama daugiau. Kiti buriasi draugėn ar tyliai iškenčia šventines dienas.
 
Psichologai sako, kad nemaža dalis žmonių suserga šventine depresija. Jie jaučiasi vieniši ir pervargę. Psichologai sako, kad nemaža dalis žmonių suserga šventine depresija. Jie jaučiasi vieniši ir pervargę.
Tačiau šventinė depresija gali ištikti ir tuos, kurie itin stengiasi sukurti šventinę nuotaiką ir tiesiog pervargsta nuo daugybės rūpesčių.
 
Specialistų patarimai, kaip išvengti šventinės depresijos:
 
• Planuokite. Iš anksto pasižymėkite dienas, kada vyksite ieškoti kalėdinių dovanų, kada jas pakuosite, kada pirksite maistą ir t. t. Nepamirškite suplanuoti laiko, kada žiūrėsite kalėdinius filmus ar vakarieniausite su draugais ir užsiimsite kitais maloniais reikalais.
 
• Neišlaidaukite. Nuspręskite, kiek pinigų galite išleisti maistui, kiek dovanoms. Laikykitės savo plano. Nepamirškite, jog už pinigus laimės nenupirksite.
 
• Nebijokite pasakyti „ne“. Vakarienės su draugais, vakarėlis su kolegomis, vakarėlis sutuoktinio darbe, mokyklos tėvelių kalėdinis vakaras. STOP. Nebijokite atsisakyti kvietimų ir neikite ten, kur tikrai nenorite būti. Juk gal geriau vieną vakarą praleisti namuose su knyga ar žiūrint mėgstamą filmą.
 
• Nesiekite tobulybės. Šventės tikrai nebus blogesnės, jeigu stalas nebus tobulai serviruotas ar eglutės nepuoš madingiausi žaisliukai. Atsipalaiduokite ir mėgaukitės.
 
• Šventės praeina. Likote vienas per Kalėdas? Nesisielokite, pasistenkite ramiai jas išgyventi. Priminkite sau, kad šventės tęsis vos porą dienų, o joms praėjus gyvenimas tekės sena vaga.
 
 
  

Žymos: Londonas, Kalėdos, Kalėdos Londone, Tiesos tema, Loreta Juodagalvytė

Komentarai

Naujausi straipsniai