Tiesa.com   |   Barbora Grigaliūnaitė   |   2015-11-19

Lietuvės iššūkis Anglijoje – britiškas pasas vaikui

  
Lietuvės iššūkis Anglijoje – britiškas pasas vaikui Lietuvių šeima nori, kad jų sūnus augtų turėdamas dviejų šalių pilietybes.
Pagal Europos Sąjungoje (ES) ir Jungtinėje Karalystėje galiojančius įstatymus, JK gyvenantiems ES piliečiams gimę vaikai turi teisę pretenduoti į JK pilietybę.

Į Jungtinę Karalystę (JK) plūstantys lietuviai emigrantai turi daug bendro. Paprastai daugelis iš jų galvoja, kad svetur gyvens neilgai, kol užsidirbs pinigų ir galės įsigyti išsvajotą mašiną, būstą ar tiesiog susitaupys šviesesnei ateičiai.

Ne paslaptis, kad didžiosios dalies lietuvių planai dirbant ir gyvenant užsienyje gana greit pasikeičia. Žmonės įsikuria, susilaukia vaikų ir ateitį planuoja jau ne Lietuvoje. Užsienyje tenka įveikti ir biurokratines kliūtis. Viena jų – JK dokumentai.
Pagal dabartinius Lietuvos Respublikos įstatymus, asmuo gali būti Lietuvos ir kitos valstybės pilietis, jeigu kitos valstybės pilietybę įgijo gimdamas ir jam nėra suėję 21-eri metai.
 
Būtent šiuo keliu pasuka vis daugiau jaunų šeimų, susilaukusių vaikų užsienyje. Tik ne visiems nusišypso laimė tokį pasą gauti, mat procedūra ne tik nepaprasta, bet ir su daug slapukų. Apie juos pradėjome kalbėtis su „Tiesos“ pašnekove Gintare.
 
Skaitytojos pagalbos šauksmas
 
Su „Tiesos“ redakcija susisiekė pusantrų metų berniuko mama Gintarė (pavardė redakcijai žinoma, – aut. past.) Moteris norėjo papasakoti dvejus metus nesibaigiančią istoriją ir galbūt surasti išeitį iš akligatvio, į kurį ją įstūmė JK biurokratai.
Gintarė pasakojo, kad su lietuviu vyru jau ne vienerius metus gyvena Jungtinėje Karalystėje. „Vyras čia gyvena jau dešimtus metus, aš šešerius. Pernai susilaukėme sūnaus ir, kadangi jis augs Anglijoje, nusprendėme, jog norėtume, kad jis turėtų dvigubą pilietybę – tiek Lietuvos, tiek JK“, – savo istoriją pradėjo pasakoti „Tiesos“ skaitytoja.
 
Taigi, 2014 m. rugsėjo pradžioje, praėjus kelioms savaitėms po sūnaus gimimo, Gintarė su vyru užpildė dokumentus JK pasui gauti.
 
Šeima surinko dokumentus, įrodančius, kad yra JK rezidentai. Sumokėjusi 46 svarų mokestį Gintarė išsiuntė šūsnį popierių ir nekantriai laukė antrosios pilietybės savo sūnui. Mintis, kad bene dešimtmetį išgyvenus ir kas mėnesį sąžiningai mokėjus didelius mokesčius sūnus negaus pilietybės, net nešmėkštelėjo.
 
„Išsiuntėme daugybę mūsų gyvenimą ir darbą JK įrodančių dokumentų. Gavome išrašus iš mokesčių inspekcijos, draudimo, darbų, bankų. Surinkti visus dokumentus buvo tikrai nelengva“, – pasakojo britiško paso savo vaikui norinti motina.
Tačiau prabėgus kelioms savaitėms Gintarės su vyru laukė didelis nusivylimas: atėjo laiškas, teigiantis, kad nei moteris, nei jos vyras nėra šios šalies rezidentai. Sprendimas buvo priimtas remiantis Darbuotojų registracijos programos įrašais, tiksliau – WRS (angl. Worker Registration Scheme, WRS) dokumentu.
 
Pasak specialistų, moteris į JK atvyko 2009 m. rugsėjo mėnesį, o sūnus gimė 2014 vasarą. Pilietybė vaikui suteikiama tik tuo atveju, jei tėvai JK gyvena ne trumpiau nei penkerius metus, todėl pilietybė, remiantis vaiko motinos JK išgyventu laiku, berniukui nesuteikta, nes jai pritrūko vieno mėnesio JK.
 
Gintarės vyras Anglijoje gyvena jau dešimtmetį, tačiau apie WRS sužinojo tik tada, kai dokumento paprašė pasus išduodantys pareigūnai. Vaikui pilietybė nebuvo suteikta ir remiantis tėvo duomenimis, nes, pasirodo, tai, kad vyras neturėjo WRS formos, reiškia, jog jis visus tuos metus JK dirbo nelegaliai.
 
„Gavome atsakymą, kuriame buvo baltu ant juodo išdėstyta, kad nesame šios šalies rezidentai, ir angliško paso mūsų vaikas negaus. Pasijutome kaip kokie nereikalingi šunys. Šitiek metų čia gyvename, visada dirbome legaliai ir sąžiningai mokėjome mokesčius, baigėme universitetus, mokėjome paskolas ir t. t. Kai vienintelį kartą kažko iš šios šalies paprašėme, net ne sau, o savo vaikui, mūsų prašymas buvo atmestas, – guodėsi Gintarė.
 
„Atrodo, nelogiška: kai mokame mokesčius, viskas legalu, tačiau kai norime gauti pasą, staiga vyro darbas tapo nelegalus“, – stebėjosi skaitytoja.
Mintis, kad vaikas negaus JK pilietybės, šeimai net nešmėkštelėjo. Mintis, kad vaikas negaus JK pilietybės, šeimai net nešmėkštelėjo.
 
Kaip gauti Jungtinės Karalystės pilietybę?
 
Pagal Europos Sąjungoje (ES) ir Jungtinėje Karalystėje galiojančius įstatymus, JK gyvenantiems ES piliečiams gimę vaikai turi teisę pretenduoti į JK pilietybę.
 
Pagrindinė sąlyga norint vaikui gauti JK pasą – penkerius metus iki vaiko gimimo tėvai turi būti gyvenę ir dirbę JK. Kitais žodžiais tariant, tėvai turi įrodyti, kad yra šios šalies rezidentai.
 
Prašant vaikui suteikti JK pilietybę, reikalaujama pateikti visus arba dalį šių dokumentų:
• Abiejų tėvų pasus ir gimimo liudijimus;
• Vieno iš tėvų arba abiejų tėvų JK rezidento kortelę, kuri turi būti gauta iki gimstant vaikui;
• Dokumentus, patvirtinančius, kad tėvai negauna pašalpų.
• Mokesčių inspekcijos (HMRC) ataskaitą, įrodančią, kad penkerius metus iki vaiko gimimo buvo mokėtas Nacionalinis draudimas (angl. National Insurance, NI)
• HMRC mokesčių deklaraciją už penkerius metus iki vaiko gimimo.
• Dokumentus, įrodančius, kad oficialiai ir legaliai dirbote penkerius metus iki vaiko gimimo. Visi šie dokumentai laikomi negaliojančiais, jei penkerių metų laikotarpiu buvote išvykęs iš šalies ilgiau nei šešiems mėnesiams. Tiesa, gyvenant ES tai yra ypač sunku įrodyti, nes ES piliečiai gali keliauti laisvai.
• Dokumentą, įrodantį, kad buvote užsiregistravęs Darbuotojų registracijos programoje (angl. Worker Registration Scheme, WRS).
 
WRS pradėta taikyti 2004-aisiais, kai į ES įstojo būrys naujų Europos šalių, tarp jų ir Lietuva. Schema taikyta kaip pereinamojo laikotarpio priemonė imigrantams, plūstantiems iš naujų ES šalių, kontroliuoti. Kiekvienas JK norėjęs dirbti lietuvis turėjo per mėnesį užsiregistruoti WRS.
 
Sprendimą apskundė
 
„Tiesai“ susisiekus su migracijos advokatais pora buvo nuraminta, kad vilties vaikui gauti pilietybę dar yra. Advokatė Adrianna Fear atskleidė, kad tokia byla – ne vienintelė, o 2015-ųjų sausį vienai šeimai jau nusišypsojo laimė teisme įrodyti, kad toks migracijos pareigūnų sprendimas yra neteisėtas.
 
„Teismo sprendimas rėmėsi tuo, kad nuo 2009 m. gegužės 1 d. iki 2011 m. balandžio 30 d. WRS schemos veikimas pripažintas negaliojančiu. Kadangi pagal JK įstatymus vaikas gali gauti pilietybę pateikus dokumentus už paskutinius penkerius metus iki vaiko gimimo, Gintarės sūnus turėtų gauti britišką pasą remiantis tėvo gyvenimu šalyje, nes WRS formos jam pateikti iš viso nereikia“, – aiškino A. Fear.
 
Remdamasi šiuo sprendimu Gintarė apskundė migracijos pareigūnų sprendimą, tačiau vis dar laukia atsakymo. Šeima pilietybę sūnui bando gauti jau pusantrų metų.
 
Tiesa, vaikų planuojančioms susilaukti šeimoms advokatė patarė iki jų gimimo gauti JK rezidento statusą įrodančius dokumentus – tuomet pilietybės gavimo procesas vyksta daug sklandžiau.
 
„Esame be galo nusivylę tuo, kaip veikia šalies sistema. Abu jau daug metų savo gyvenimus kuriame čia, todėl taip lengvai nepasiduosime ir, jei reikės, kreipsimės į tesimą“, – pokalbį užbaigė JK pilietybę sūnui norinti gauti Gintarė.
 
Lietuvos įstatymai numato, kad sulaukęs 21-erių metų jaunas žmogus privalo nuspręsti, kurios šalies pilietis bus. Lietuvos įstatymai numato, kad sulaukęs 21-erių metų jaunas žmogus privalo nuspręsti, kurios šalies pilietis bus.
 
Daugiau informacijos apie JK rezidento kortelę rasite čia:
 
Užpildyti dokumentus JK pilietybei gauti galite čia:
 
Daugiau informacijos apie tai, kaip vaikui gauti lietuvišką pasą Jungtinėje Karalystėje, rasite čia:
  

Žymos: Dviguba pilietybė, Pasas, Barbora Grigaliūnaitė, Anglijos pilietybė

Komentarai

Naujausi straipsniai