Loreta Juodagalvytė   |   2016-06-23

Kodėl emigrantai žiūri lietuvišką televiziją?

  
Kodėl emigrantai žiūri lietuvišką televiziją? Lietuvišką televiziją Jungtinėje Karalystėje gyvenantys lietuviai žiūri ir dėl kalbos barjero.

Nuo tada, kai buvo išrastas, televizorius greit surado kelią į žmonių širdis ir tapo kone centrine kiekvienos šeimos ašimi. Prie žydrųjų ekranų prabėga dienos, vakarai, prie jų liejasi emocijos. Televizija formavo tautinį mūsų identitetą ir padėdavo būti kultūros dalimi.

Lietuviams, persikėlusiems gyventi į Jungtinė Karalystę, natūraliai kilo klausimas: „Ką daryti? Mokėti pinigus ir žiūrėti lietuvišką televiziją ar žiūrėti anglišką? Ar anglų kalbos žinių pakaks norint suprasti naujos šalies peripetijas ir gyvenimo ypatumus?“
Dauguma „Tiesos“ kalbintų lietuvių, gyvenančių Jungtinėje Karalystėje, teigė žiūrintys lietuvišką televiziją. Tie, kurie gyvena čia jau ilgesnį laiką ir turi pastovią gyvenamąją vietą, turi įsigiję palydovinę televiziją.
 
Mobilesni tautiečiai, tie, kurie dažniau keičia gyvenamąją vietą dėl darbo arba asmeniniais tikslais, dažniau užsisako televiziją internetu. Treti, kurie teigė televizijos dažnai nežiūrintys, naudojasi galimybe juos dominančias konkrečias televizijos laidas pažiūrėti televizijos kanalų internetiniuose puslapiuose. Tačiau nebuvo nė vieno „Tiesos“ kalbinto pašnekovo, kuris būtų teigęs, jog niekada nežiūri lietuviškos televizijos.
 
Pripratimas – antrasis prigimimas
 
Lietuvių šeima iš Birminghamo ką tik nusipirko naujutėlaitį 55 colių įstrižainės televizorių. Šeimos galva 42 metų Regimantas, dirbantis statybose, džiaugėsi naujuoju pirkiniu. ,,Šis įspūdingas televizorius stovės svetainės centre, ir prie jo susirinksime visa šeima žiūrėti filmų ir krepšinio varžybų artėjančių Olimpinių žaidynių metu.“
Jam pritarė ir žmona Kristina. 39 metų moteris dirba viešbutyje ir savo gyvenimo neįsivaizduoja be televizoriaus. ,,Mes žiūrime televizorių. Gal ne tiek žiūrime, keik esame įpratę, kad jis ,,eitų“ ir namuose būtų kažkoks triukšmas. Mes taip augome, taip ir toliau gyvename“, – atviravo moteris.
 
Augant įgytas įprotis žiūrėti televizorių nedingsta ne tik užaugus, bet ir persikėlus gyventi į kitą šalį. Trisdešimtmetė Dovilė iš Croydono, šiuo metu esanti motinystės atostogose, prisipažino televizorių įsijungianti anksti ryte ir išjungianti tik vakare, arba, kaip juokaudama aiškino ji, dar tada, kai išeina iš namų. „Mano vaikai maži, jie reikalauja pastovaus mano dėmesio. Aš negaliu sau leisti prabangos prisėsti ir naršyti internete, todėl nuolat veikiantis televizorius man padeda sužinoti, neatsilikti nuo pasaulio ir atsipalaiduoti žiūrint mėgstamą serialą.“
 
Svarbus veiksnys – kalba
 
Viena svarbiausių priežasčių, kodėl Jungtinėje Karalystėje gyvenantys lietuviai taip noriai žiūri lietuvišką televiziją, yra lietuvių kalba. Gimtąja kalba pateikta informacija, pasaulio naujienos yra geriau įsisavinamos ir lengviau suprantamos.
Netoli Peterborough‘o gyvenanti 35-erių metų fabriko darbuotoja Lina kalbą įvardijo kaip vieną pagrindinių priežasčių, kodėl ji žiūri lietuvišką televiziją. ,,Nei mano, nei mano vyro anglų kalba nėra labai gera. Na, mes mokame tą kalbą pakankamai, kad išsiverstume kasdienėse situacijose, o kadangi aplink gyvena daug tautiečių, tai dažnai bendraujame lietuviškai. Anglų kalbos mums ne tiek jau daug ir reikia. O žiūrėti angliškas televizijos programas mūsų turimų kalbos žinių neužtenka“, – atvirai kalbėjo moteris.
 
Jai antrino ir sutuoktinis Arūnas: ,,Jei norime žiūrėti angliškas programas, reikia sėdėti įsitempus, gaudyti kiekvieną žodį, suprasti jų akcentą. Tai labai vargina, neišeina atsipalaiduoti. Su lietuviška televizija yra paprasčiau. Be to, mes esame lietuviai.“
 
Dar viena priežastis šiai šeimai atnaujinti lietuviškos televizijos abonentą yra senyvo amžiaus tėvai: ,,Abiejų mūsų tėvai dažnai atvyksta mūsų aplankyti ir praleidžia čia nemažai laiko. O jie – vyresnio amžiaus žmonės, nekalba angliškai, ir lietuviška televizija jiems – vienintelė, kurie ją žiūri“, – aiškino sutuoktiniai.
 
Net ir tie tautiečiai, kurie savo anglų kalbos žinias vertina labai gerai, žiūri lietuvišką televiziją. 27 metų Marius, dirbantis nekilnojamojo turto srityje Londone, teigė, jog lietuvių kalba transliuojanti televizija padeda jam atsipalaiduoti po sunkios darbo dienos. „Aš visą dieną kalbu angliškai, galvoju angliškai. Mano draugų tarpe yra žmonių iš įvairių pasaulio kampelių, todėl susitikę mes visi
bendraujame angliškai. Grįžus namo man smagu įsijungti lietuvišką televiziją ir girdėti gimtąją kalbą. Tai padeda neatitrūkti nuo Lietuvos aktualijų ir nepamiršti gimtosios kalbos“, – argumentus vardijo jaunas vyras.
 
Arčiau širdies – lietuviška kultūra
Dar viena svarbi priežastis nuolat atnaujinti lietuviškos televizijos abonementą – kultūra. Kalbintos „Tiesos“ pašnekovės teigimu, lietuviška televizija yra „arčiau širdies“ ir ji padeda emigracijoje gyvenantiems tautiečiams neprarasti ryšio su tėvyne.
 
Anot Linos, lietuviškos televizijos transliuojamos programos yra priimtinesnės, o problemos, nagrinėjamos tose laidose – aktualesnės: „Aš esu lietuvė, ir man svarbu, kas vyksta tėvynėje, kuo gyvena ten likę draugai ir giminaičiai. Mes planuojame ateityje grįžti ten gyventi, todėl mums svarbu žinoti, kokia ten padėtis, problemos“, – dėstė pašnekovė.
 
Arūnas taip teigė, jog jis tiesiog nenori keisti savo įpročių net ir gyvendamas svetur. „Prieš išvykdamas aš turėjau savo mėgstamiausią televizijos kanalą ir televizijos laidas, kurias visada žiūrėdavau. Atvykęs gyventi čia visai nenoriu keistis. Gyventi svetimoje šalyje nėra lengva, todėl lietuviška kultūra, tuo pačiu ir televizija, man padeda atsipalaiduoti“, – sakė vyriškis ir pridūrė, kad lietuviškas laidas jam patinka žiūrėti ir tuomet, kai reikia susidoroti su stresu.
 
Du mažamečius vaikus auginanti Dovilė bando išnaudoti lietuvišką televiziją savo atžalų kalbos įgūdžiams tobulinti. „Mano abu vaikai gimė Jungtinėje Karalystėje. Vyresnėlė, trejų metų dukra, eina į anglišką darželį, todėl kalba angliškai. Ir nors namie su ja kalbame lietuviškai, to neužtenka. Žiūrėdama animacinius filmukus lietuvių kalba ji nors truputį „gauna“ kalbos ir supratimo apie Lietuvą. Papildomai perku ir lietuviškai įgarsintus filmukus, kad vaikai kuo daugiau girdėtų lietuvių kalbos“, – sako jauna mama.
 
Vaikai adaptuojasi greičiau
 
Kol tėveliai dėl kalbos, pripratimo ar ilgesio žiūri lietuvišką televiziją, jų atžalos greit prisitaiko prie naujos aplinkos ir lietuviškos televizijos žiūri labai mažai.
Regimanto ir Kristinos iš Birminghamo vaikai lietuviškos televizijos beveik nežiūri. Jų sūnui neseniai
suėjo 15 metų, o dukrai greitai bus trylika.
 
„Vaikai greitai adaptavosi, išmoko anglų kalbą ir susirado draugų. Jų dabar toks amžius, kai labai svarbu pritapti tarp bendraamžių, todėl jie žiūri angliškas laidas, nes jas žiūri jų draugai. Kartais vakarais mes visi susėdame žiūrėti filmo, bet jei mes žiūrime lietuvišką televiziją, vaikams tai dažniausiai neįdomu, ir jie nueina užsiimti savais reikalais arba sėdi subedę nosis į telefono ekraną“, – atsidūsta mama.
 
Linos vaikai jaunesni. Jos mergaitės yra devynerių ir septynerių metų amžiaus. ,,Mes ribojame laiką, kurį jos praleidžia prie televizijos ekranų. Kai visa šeima žiūrime lietuvišką televiziją, stengiamės, kad laidos turinys būtų tinkamas visai šeimai. Mano bendradarbės septyniolikmetis sūnus televizijos visai nežiūri. Nei lietuviškos, nei angliškos. Viską, ko jam reikia, jis randa internete“, – savo patirtimi pasidalijo jauna moteris.
 
Lietuviška televizija – tik įsikūrus naujoje šalyje
 
Įdomu tai, kad pašnekovai prisiminė, jog tik atvykus į naują šalį lietuviška televizija tikrai nėra prioritetas. Pirmiausia svarbu yra įsikurti, „apšilti kojas“, atiduoti skolas ir šiek tiek užsidirbti. Tik susiradus pastovesnę gyvenamąją vietą televizijos klausimas tampa aktualus.
 
Regimantas prisiminė, jog prieš gerą dešimtmetį atvykus į Jungtinę Karalystę svarbiausia buvo rasti darbą ir susitvarkyti dokumentus. Tik susiradęs ilgalaikį būstą ir legalų darbą vyras nusipirko palydovinę „lėkštę“ ir galėjo mėgautis lietuviška televizija.
 
Ligoninėje dirbanti 27 metų Aistė ir jos bendraamžis draugas Mindaugas, dirbantis IT sektoriuje, teigė, jog lietuviškos televizijos nežiūri. „Nežiūrim mes ir angliškos. Apskritai nežiūrim televizijos, net televizoriaus neturim. Tik atvykę į Londoną žiūrėdavom lietuviškas laidas internetu, nes buvo adaptacijos laikotarpis. Viską, ko mums reikia, sužinome iš interneto portalų. O jeigu ypač domina kokia speciali laida ar televizijos serialas, jį žiūrime internetu – taip žymiai patogiau, nes galime žiūrėti mums geriausiu laiku.“
 
Krepšinis prie žydrųjų ekranų pritraukia visus
 
Kalbinti tautiečiai negalėjo išrinkti mėgstamiausio lietuviško kanalo ar televizijos laidos. Vieningi jie buvo tik dėl antrosios lietuvių religijos – krepšinio. Kai tarptautinėse varžybose žaidžia Lietuvos krepšinio rinktinė, prie ekrano skuba net ir tie tautiečiai, kurie teigė televizijos nežiūrintys.
 
33-ejų metų Londone gyvenančio Tado sutuoktinė yra ne lietuvė, todėl kartu jie žiūri anglišką televiziją. Bet tuo metu, kai transliuojamos krepšinio varžybos, Tado šeimoje emocijos liejasi lietuviškai: „Aš – tikras lietuvis, ir krepšinis yra mano kraujyje. Galima sakyti, kad už lietuvišką televiziją moku vien tik dėl krepšinio varžybų“, – šypsojosi jaunas vyras. Jis taip pat pridūrė, jog krepšinio varžybas labai svarbu žiūrėti lietuvių kalba. „Tik lietuviai supranta, ką mums reiškia krepšinis, ir emocijos yra visiškai kitokios, kai jos išreiškiamos lietuviškai. Prieš svarbias varžybas visada randu laiko nuvykti į lietuvių parduotuvę nusipirkti lietuviško alaus ir maisto“, – apie savo ritualą šypsodamasis pasakojo vyras.
Regimantas sakė, kad krepšinio varžybos įdomios ir jo vaikams, kurie šiaip jau lietuviška televizija nesidomi. Krepšinį žiūri ir Mindaugas, kuris kitu laiku prie žydrojo ekrano laiko neleidžia.
  

Žymos: Emigrantai, lietuviška televizija,

Komentarai

Naujausi straipsniai