tiesa.com   |   2016-07-07

Britiška neapykantos banga skandina lietuvius

  
Britiška neapykantos banga skandina lietuvius
© flickr.com
Britai tapo nedraugiški imigrantų atžvilgiu

Jungtinei Karalystei birželio 23 dieną vykusiame referendume nusprendus pasitraukti iš Europos Sąjungos, niekas nesusimąstė apie pasekmes. Pasaulį sudrebinęs britų sprendimas sunerimti verčia ne tik dėl regiono politinio ir ekonominio stabilumo susirūpinusius politikus. Nors dauguma Jungtinėje Karalystėje gyvenančių tautiečiai nemano, jog bus priversti palikti šalį dėl ekonominių priežasčių, nerimauti dėl savo ir savo šeimų saugumo juos verčia po ,,Brexit“ prasidėjęs neapykantos imigrantams protrūkis.


Sekmadienį paviešinta istorija apie Mančesterio mieste sumuštą dvylikametį lietuvį berniuką nepaliko abejingų. Savo istorijas sutiko papasakoti ir daugiau nukentėjusių lietuvių.
Jungtinės Karalystės Policijos viceprezidentė Sarah Thornton ketvirtadienį, birželio 30 dieną, rašė, jog pirmą savaitę po referendumo buvo gautas 331 pranešimas apie ,,neapykantos nusikaltimus“. Tuo tarpu prieš referendumą vidutiniškai per savaitę buvo pranešama apie 63 panašius incidentus.
Primename, kad, pagal Jungtinės Karalystės įstatymus, neapykantos nusikaltimas (angliškai hate crime) – tai žodinis ar fizinis asmens užpuolimas dėl jo rasės, lyties ar tautybės.
Apie tokius išpuolius skaitykite ir šios savaitės „Tiesoje“.

Dažniausiai patiria žodinį smurtą
 
Pasak S. Thornton, imigrantai dažniausiai praneša apie žodinius įžeidimus ir įžeidžiančius įrašus socialiniuose tinkluose. Kiek rečiau pasitaiko fizinio smurto atvejų.
Jos žodžius patvirtina ir lietuvių šeimos Tado ir Linos patirtis. Sutuoktiniai pasakojo, jog nemalonus incidentas įvyko sekmadienio pavakarę einant namo. ,,Gyvename nedideliame mieste Vidurio Anglijoje, kur gyvena daug imigrantų. Centrine miesto gatve su mažamečiu vaiku ėjome namo. Prie mūsų prisiartinęs pusamžis vyras pro dantis iškošė: ,,Grįžkit į savo Lenkiją.“. Aš jam angliškai atsakiau, kad esu ne lenkas. Tada vyriškis jau garsiai sušuko: ,,Grįžkite ten, iš kur f... atvykote.“
Jauna šeima apie įvykį policijai nepranešė. Pasak Tado, jam teko girdėti, kad policija nelabai reaguoja į tokius pranešimus, o pasirodo tik tada, kai atsitinka didesnės bėdos.
 
Londono meras pasmerkė neapykantą
 
Padaugėjus pranešimų apie neapykantos nusikaltimus, Londono meras Sadiqas Khanas sakė: ,,Aš noriu padrąsinti visus, kuriems teko susidurti su neapykantos nusikaltimais, nedelsiant apie tai pranešti policijai. Aš paprašiau policijos pareigūnų ypač atsakingai reaguoti į pranešimus apie tokio pobūdžio nusikaltimus.“
Londone gyvenanti lietuvė Irena neapykantos nusikaltimą patyrė darbo metu. Ji dirba aukle ir prižiūri mažamečius britų šeimos vaikus. Dienos metu, viename iš Londono parkų su vaikais laiką leidusią moterį užliejo įžeidinėjimų ir neapykantos lavina. Tiek ji, tiek britai vaikai buvo išvadinti ,,f... šunsnukiais“.
Neapykanta imigrantams pradėjo reikštis ne tik žodiniais įžeidinėjimais ar fiziniu smurtu. Imigrantai yra ignoruojami ir viešosiose įstaigose ar darbovietėse.
Į portalo tiesa.com redakciją kreipęsis Deividas K. papasakojo, ką jam teko patirti ligoninėje. Oxfordo mieste įsikūrusioje „BMW Group“ dirbantis vyras dviračiu važiuodamas į darbą susilaužė raktikaulį.
 
,,Paskambinus kelis kartus greitoji pagalba neatvažiavo, nors ir laukėme 15–20 minučių. Teko kviesti taksi automobilį kuris, beje, atvažiavo vos po keleto minučių“, – pasakojo lietuvis. Pasak Deivido, ankstų penktadienio rytą nuvykus į ligoninės priimamąjį jam buvo pasakyta, jog teks laukti pirmadienio, nes ligoninėje neva nebuvo vietų. Kol ligoninės priimamajame sužalotas vyras laukė apžiūros, jo draugai užpildė anketą ir surašė visus reikalingus duomenis.
Gavę užpildytą anketą ligoninės darbuotojai sutiko lietuvį apžiūrėti, bet įspėjo, kad gali tekti laukti net tris valandas. Belaukdamas vyriškis neteko sąmonės, ir tik tada medikai suteikė jam būtinąją medicininę pagalbą.
 
Paaiškėjus, jog Deividui lūžo raktikaulis, daktaro asistentė sakė nukreipsianti jį pas fizioterapijos specialistą daryti specialių pratimų, kad kaulas sugytų. Su lūžusiu kaulu vyras skrido gydytis į Lietuvą.
 
„Brexit“ šalininkai gavo teisę įžeidinėti?
Referendumo metu 52 proc., t. y. 17 mln. britų, balsavo už tai, kad šalis turėtų pasitraukti iš Europos Sąjungos. Imigraciją, kaip vieną iš pagrindinių argumentų palikti Europos Sąjungą, kartojo ir už ,,Brexit“ agitavę politikai. Pasak jų, iš Rytų Europos ir kitų neturtingesnių Bendrijos šalių atvykę imigrantai atima iš vietinių darbus ir gyvena vien iš pašalpų.
Pergalės ir nacionalinio pasididžiavimo jausmo apimti britai po referendumo rezultatų paskelbimo ėmė paniekinamai žiūrėti į atvykėlius ir juos užgaulioti.
Kaip pasakojo Carlisle gyvenantis ir metalo fabrike dirbęs Žydrūnas, netrukus po referendumo rezultato paskelbimo santykiai su kolegomis britais pasikeitė kardinaliai.
„Fabrike mes dirbame tik keli lietuviai. Mane pradėjo varinėti iš vietos į vietą, nepagrįstai kabinėtis, kaltinti nebūtais dalykais, anksčiau siųsti namo“, – pasakojo lietuvis ir nusistebėjo, kad su lenkais britai vadovai taip nesielgia. Tačiau iš tikrųjų neapykantos banga lenkų neaplenkė.
 
Išpuoliai prieš lenkus
 
Pirmosiomis dienomis po referendumo ypač padaugėjo išpuolių prieš lenkus – antrą didžiausią tautinę bendruomenę Jungtinėje Karalystėje. Rytų Londone esančioje lenkų parduotuvėje dirbanti Malgorzata W. „Tiesai“ papasakojo apie incidentą, nutikusį praėjus vos dienai po referendumo.
Į parduotuvę, kurioje moteris buvo viena, įbėgo jaunas anglas, išvadino ją necenzūriniais žodžiais ir liepė palikti jo šalį. Pasak moters, jaunas vaikinas akis slėpė po kepure nuo saulės ir, išsakęs viską, ką galvoja apie lenkus, išbėgo atgal. Pasak Malgorzatos W., į policiją ji nesikreipė, nes tada įvykis neatrodė vertas policijos dėmesio.
Tačiau ji patikino, jei dabar nutiktų kas nors panašaus, ji būtinai praneštų policijai, nes nuo žodinių įžeidimų lengva pereiti ir prie fizinių veiksmų.
 
Ambasada ragina netylėti
 
Reaguodama į susidariusią situaciją, Lietuvos Respublikos ambasada išplatino pranešimą, kuriame ragina tautiečius, patyrusius neapykantos nusikaltimo atvejų, netylėti ir nedelsiant kreiptis į policiją. Ambasados atstovas spaudai Gvidas Venckaitis sakė, jog ambasada palaiko nuolatinį ryšį su JK lietuvių bendruomenėmis, domisi jų gyvenimo aktualijomis: ,,Taip pat palaikome glaudžius santykius su gausiau lietuvių gyvenamų miestų ir miestelių (Borough) vietos valdžia ir policija. Pastebėjome, jog po referendumo viešoje erdvėje pasirodė pranešimų apie išpuolius prieš Europos Sąjungos piliečius Jungtinėje Karalystėje, įskaitant Jungtinėje Karalystėje gyvenančius lietuvius. Šiuo pranešimu norėjome paraginti JK lietuvius netoleruoti bet kokių fizinių ar žodinių išpuolių, o patyrus tokį išpuolį nedelsiant kreiptis į policiją.“
Nors į ambasadą Lietuvos piliečiai dėl išpuolių dar nesikreipė pagalbos, priklausomai nuo konkrečios nelaimės aplinkybių, ambasada suteiktų reikiamą informaciją ir konsulinę pagalbą. G. Venckaitis dar kartą paragino žmones netylėti: ,,Jei patiriate patyčias dėl (šiuo konkrečiu atveju) priklausymo tautinei / regioninei / kalbinei grupei, nedelsdami praneškite policijai. Taip pat, esant galimybei, informuokite ambasadą.“
Nuo padidėjusios britų neapykantos imigrantams kenčia ne tik lietuviai ar lenkai, bet ir kitų tautų, gyvenančių Jungtinėje Karalystėje, žmonės. Pranešama, kad įžeidinėjami ir iš Azijos, ir iš kitų Europos Sąjungos šalių atvykę žmonės.
 
  

Žymos: Tiesos tema

Komentarai

Naujausi straipsniai