Valdas Pryšmantas   |   2016-05-19

Atostogų išsiilgusiems žmonėms grėsmės nė motais

  
Atostogų išsiilgusiems žmonėms grėsmės nė motais
© Flickr.com nuotr.
Gali būti, kad populiariausi Europos kurortai ateinantį sezoną bus tuštesni nei įprastai.
Dalis žmonių jautriai reaguoja į pranešimus apie galimus pavojus Europos kurortuose.

Artėjant atostogų sezonui Jungtinės Karalystės ir kitų Europos šalių žvalgybininkai skelbia, kad šiemet žemyno kurortuose kaip niekad didelė teroro aktų tikimybė, ir ragina keliautojus atsižvelgti į šią informaciją planuojant poilsį.

Pastaruoju metu Europa, išskyrus kelias valstybes, pristatoma kaip bene nesaugiausia vieta atostogoms, todėl apsisprendžiant dėl poilsio vietos rekomenduojama atkreipti dėmesį ir į pastarojo meto įvykius bei perspėjimus.
Šios kalbos neprasprūdo ir pro Jungtinėje Karalystėje gyvenančių lietuvių ausis, tačiau ne visus, planuojančius poilsį, sukaustė baimė.
 
Europoje saugių vietų mažai
 
Šiemet Europoje neramu kaip niekad: daugelyje valstybių, ypač pietinėje žemyno dalyje, kilo nemažai susirėmimų dėl pabėgėlių antplūdžio. Ne vieną šalį sukrėtė teroro aktai: nekalti žmonės žuvo per išpuolius Turkijoje, pasaulį sukrėtė įvykiai Belgijos sostinėje Briuselyje, kai teroristai susprogdino bombas oro uoste ir metro stotyje.
 
Niekas dar neužmiršo ir žiaurių įvykių praėjusių metų lapkritį Prancūzijos sostinėje Paryžiuje, apie kuriuos lig šiol primena meilės miesto lankytinuose objektuose patruliuojantys iki dantų ginkluoti policininkai bei kariškiai.
Maža to, neseniai net kelių Europos valstybių žvalgybininkai pranešė apie naujus pavojus: esą į minią įsilieję teroristai vasarą gali smogti populiariausiuose Europos bei Šiaurės Afrikos kurortuose. Terorizmo grėsmės žemėlapyje šiandien dominuoja raudona spalva, reiškianti didžiausią išpuolių tikimybę; nurodomos tik kelios Senojo žemyno šalys (tarp jų – ir Lietuva), kuriose yra saugiausia.
 
Dalis britų į šią informaciją reaguoja itin jautriai, mat dar neužmiršo praėjusiais metais viename iš Tuniso kurortų įvykdyto išpuolio: pajūrio viešbutyje buvo specialiai taikytasi į turistus iš Jungtinės Karalystės ir dešimtys jų išžudyta.
 
„Ką gi, atostogoms liko tik Karibai, Australija, Pietų Afrika, JAV, Kanada, Islandija, Grenlandija, Kinija, Japonija, Antarktida arba kruizinis laivas.
 
Europa tam jau nebetinkama, Artimieji Rytai – irgi, Šiaurės Afrika, įskaitant nuostabųjį Egiptą, deja, taip pat. Net savo šalyje negalime jaustis saugiai“, – guodžiasi britai, kurdami atostogų planus.
„Tiesa“ domėjosi, ar neramumai ir šie specialiųjų tarnybų perspėjimai kaip nors paveikė Jungtinėje Karalystėje gyvenančių lietuvių atostogų planus.
Raudona spalva pažymėtos šalys, kuriose teroristinių išpuolių tikimybė artimiausiu metu yra itin didelė. Raudona spalva pažymėtos šalys, kuriose teroristinių išpuolių tikimybė artimiausiu metu yra itin didelė.
 
Baimė nesukaustė
 
Londone gyvenanti ir dirbant Austėja Ščiavinskaitė nėra akla ir kurčia naujienoms apie teroro aktus, tačiau pernelyg jų nesureikšmina, o lietuvaitės atostogų planų įspėjimai nepakeitė.
 
„Kaip ir kasmet, atostogausiu Lietuvoje, o vėliau planuoju aplankyti Italiją. Mano pasirinkimo niekaip neveikia kalbos apie terorizmo grėsmę: visur yra vienodai pavojinga. Jei jau lemta, tai koks skirtumas kur? Be to, negi visą laiką gyvensi baimėje?
 
Žinoma, spaudoje skelbiama informacija yra svarbi, bet nemanau, kad reikėtų visko bijoti“, – įsitikinusi mergina.
 
Britiškame kolektyve dirbanti Austėja tikina nepastebėjusi, kad informacijos srautas apie teroro grėsmę kaip nors paveiktų kolegas.
„Britai labai tolerantiški, kolektyve teko dirbti su žmonėmis ir iš Prancūzijos bei Belgijos – šalių, kuriose įvykdyti didžiausi teroro aktai. Vienintelė jų reakcija – užuojauta žuvusiųjų artimiesiems ir nukentėjusiesiems. Jokios panikos ar neapykantos, jokio negatyvo“, – savo mintimis dalijosi Austėja.
Londone gyvenanti Austėja tikino, kad jos atostogų planų niekaip nepaveikė pastarojo meto teroristiniai išpuoliai nei perspėjimai apie gresiančius pavojus. Asmeninio archyvo nuotr. Londone gyvenanti Austėja tikino, kad jos atostogų planų niekaip nepaveikė pastarojo meto teroristiniai išpuoliai nei perspėjimai apie gresiančius pavojus. Asmeninio archyvo nuotr.
Svarbiausia – kryptis ir kaina
 
Rytų Anglijoje gyvenanti Sigutė Panasenkienė laikosi tokios pat nuomonės: įvykiai rodo, kad teroristų planai nenuspėjami, tad nėra prasmės bandyti jų išvengti renkantis atostogas. Tiesa, ji pripažino, kad sprogimai Turkijoje metų pradžioje šiek tiek pakoregavo jos planus.
 
„Renkantis, kur atostogauti, visų pirma buvo svarbu, kad toje šalyje būtų karšta. Žinoma, svarbu buvo ir kainos. Buvome apsistoję ties Turkija net ir žinodami, kad ten plūsta pabėgėliai iš Sirijos, bet kadangi dabar jų pilna visur, mums tai atrodė nesvarbu. Tačiau po neramumų Turkijoje pakeitėme nuomonę ir nutarėme vykti į Koso salą. Sako, kad ir ten pabėgėlių pilna, bus proga savo akimis pamatyti, ar tai tiesa.
 
Baimės nejaučiame, juk nežinosi, kur kas nutiks. Argi kas nors nuspėjo atakas Briuselyje?“ – retoriškai klausė moteris.
 
Neseniai iš kelionės į Vengrijos sostinę Budapeštą sugrįžusi pašnekovė teigė pastebėjusi, kad apsauga sustiprinta.
 
„Buvo keista oro uostuose matyti ginkluotus ir su šunimis patruliuojančius pareigūnus, mano asmens kortelę kiek ilgokai patikros poste tikrino. Plika akimi matyti, kad kontrolė griežtesnė“, – sako ji.
 
Anot jos, apie terorizmo grėsmę populiariuose Europos kurortuose jai teko kalbėtis ir su kolegomis. Artėjant
 
atostogoms tai neprasprūsta pro žmonių ausis, jie tarsi ir įvertino grėsmę, stengiasi aplenkti „karštuosius“ taškus – vietas, kur įvykdyti teroristiniai išpuoliai. Tačiau poilsio vietų pasirinkimą lemia ir piniginės storis.
 
„Bendradarbiai renkasi Kanarų salyną, Ispaniją, Italiją, Kiprą, kai kas skrenda į Barbadosą, Dubajų – priklauso nuo to, kiek kas gali skirti pinigų atostogoms. Yra daug ir tokių, kurie pasiilgę Lietuvos, tad nuolat atostogauja ten: aplanko giminaičius, remontuoja ar statosi namus“, – sako S. Panasenkienė.
 
Lietuvą renkasi ir britai
 
Jau kurį laiką britų spaudoje mirga priminimai, kad artėja vasara ir metas pradėti rūpintis atostogomis, o nuo pasiūlymų gausos gali galva apsisukti.
 
Tarp galybės atostogų krypčių įmanoma rasti ir kvietimų apsilankyti Lietuvoje. Pavyzdžiui, portalo metro.co.uk kelionių apžvalgininkė Tiffany Daniels savo apžvalgoje teigė, kad Lietuvą verta aplankyti vien dėl galimybės pamatyti Trakų pilį – jos nuomone, vieną iš 12 įspūdingiausių Europoje.
 
Kiti kelionių ekspertai Lietuvą aplankyti rekomenduoja ir dėl kitų priežasčių. Štai tūkstančius sekėjų turinti keliautoja, žinoma pseudonimu Dr. J, savo tinklaraštyje neseniai nurodė, kad su Lietuva labai patogu susisiekti, kelionė neilga, o Vilniuje ir Kaune tikrai yra į ką pažiūrėti, maistas skanus, alus – pigus ir labai geras.
 
Nereikia užmiršti ir to, kad populiariame kelionių paieškos bei rekomendacijų tinklalapyje tripadviser.co.uk beveik visi keliautojai britai aplankytus Lietuvos kurortus įvertino „puikiai“ arba „labai gerai“.
 
Remiantis Lietuvos turizmo departamento duomenimis, turistai iš Jungtinės Karalystės pagal skaičių patenka tarp tų, kurie mūsų šalį lanko gana dažnai – kasmet atvyksta vidutiniškai apie 70 tūkst. (2008–2014 m. duomenys).
Dėl intensyvesnės patikros stotyse ar oro uostuose gali tekti užtrukti ilgiau, nei planuota. Flickr nuotr. Dėl intensyvesnės patikros stotyse ar oro uostuose gali tekti užtrukti ilgiau, nei planuota. Flickr nuotr.
Valdžia apie Lietuvą kalba palankiai
 
Kasmet britams rekomendacijas apie kiekvieną užsienio šalį atnaujina ir Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministerija. 2016-ųjų kovą atnaujintoje informacijoje apie Lietuvą šalis pristatoma kaip saugi vieta, kur kelionės praeina be didesnių nesklandumų. Įspėjama tik dėl smulkių nusikaltimų, kurie, anot valdininkų, Lietuvoje yra gana dažni.
 
Todėl rekomenduojama atidžiau saugoti savo daiktus viešajame transporte, baruose, naktiniuose klubuose ir kitose pasilinksminimo vietose, patariama būti atsargiems geriant gėrimus, kuriais kas nors vaišina: esą tokiu būdu gali būti bandoma turistą apsvaiginti ir apvogti. Be to, įspėjama, kad kai kur „plėšikiškos kainos“ gali būti skirtos tik turistams, siekiant iš jų pasipelnyti.
 
Patariama vengti nuošalių vietų sutemus, saugoti dviračius, kad jų nepavogtų, nepaliktų vertingų daiktų automobiliuose, o važiuojant taksi atkreipti dėmesį į tai, ar įjungtas skaitiklis.
 
 
Planuojantiems kelionę į Nidą primenama, kad klajojant kurorto apylinkėse lengva nuklysti į Rusijos teritoriją, Kaliningrado sritį, o tokiu atveju grėstų didžiuliai nemalonumai.
 
Perspėjama jokiu būdu neturėti reikalų su narkotikais – nurodoma, kad už tai Lietuvoje gresia griežtos bausmės, net įkalinimas.
 
Šiose rekomendacijose neliko tokios informacijos kaip įspėjimai apie išpuolius prieš kitos rasės ar seksualinėms mažumoms priklausančius žmones; dar visai neseniai Lietuvą savo piliečiams taip apibūdindavo ne viena Vakarų valstybė.
  

Žymos: Atostogos, Teroras, Grėsmė

Komentarai

Naujausi straipsniai