Paulius Valatkevičius   |   2011-09-01

Į rinktinę – nerimo ir vilties žvilgsniu

Į rinktinę – nerimo ir vilties žvilgsniu Patyręs R.Kaukėnas puikiai sužaidė ketvirtajame kėlinyje.

Visa Lietuva pasinėrė į krepšinio aistras. Trečiadienį šešiuose šalies miestuose prasidėjo Europos čempionatas (EČ). Lietuvos ekipa kovas dėl medalių ir bilieto į Londono olimpines žaidynes pradėjo Panevėžyje, kur pirmieji jos varžovai A grupėje buvo Didžiosios Britanijos krepšininkai. Mūsiškiai pirmą testą išlaikė, nugalėję 80:69.

Rungtynių pradžia sėkmingiau susiklostė britams ir jie šovė į priekį 6:0. Lietuviams pusė kėlinio nesisekė prisivyti būsimos olimpiados šeimininkų. Vis dėlto kėlinuko pabaigoje taiklūs tolimi metimai mūsiškius truktelėjo į priekį. Lietuvos ekipa galingai sužaidė ir antrąjį ketvirtį ir atitrūko 10 taškų (49:39).

Visas triūsas nuėjo perniek trečiajame ketvirtyje. Lietuviai tiesiog dalijo kamuolius varžovams, o šie padidino tempą ir staigiai panaikino pranašumą bei persvėrė rezultatą savo naudai. Kad ir kaip būtų, ketvirtasis kėlinys priklausė Lietuvos rinktinei. Britai neišlaikė rungtynių tempo ir jų gynyba buvo kiaura kaip samtis, o puolime pasipylė skuboti ir netaiklūs metimai. Galutinis rungtynių rezultatas 80:69.

Nugalėtojams Rimantas Kaukėnas pelnė 16 taškų, Šarūnas Jasikevičius - 13, K.Lavrinovičius - 12, Simas Jasaitis - 11. Varžovų ekipoje pasižymėjo L.Dengas, surinkęs 25 taškus ir atkovojęs 10 kamuolių.

Ketvirtadienį Lietuvos rinktinė kovos su Lenkijos, o penktadienį - su Turkijos krepšininkais.

Sekmadienį Kęstučio Kemzūros rinktinės laukia labai rimtas testas – Ispanijos krepšininkai, vėliau liks dvikova su portugalais, kurie į EČ pateko įveikę atrankos barjerą. Pasirengimo cikle su ispanais lietuviai pasidalijo po pergalę: pralaimėjo jiems Madride, bet įveikė Kaune. Pastarosios rungtynės buvo vienintelis kartas, kai mūsų rinktinės žaidimas nekėlė abejonių, jog jie gali kautis dėl aukščiausių vietų Europos pirmenybėse. Kiti pasirengimo ciklo mūšiai pasėjo daugiau nerimo nei suteikė vilties.

Lietuvos rinktinės žaidimas bangavo ir pasiruošimo pradžioje, ir jo pabaigoje. Ypač skaudų pralaimėjimą K. Kemzūros ekipa patyrė Liublianoje – lietuviai pralaimėjo 66:80. Rungtynių metu skirtumas buvo pasiekęs ir daugiau kaip 20 taškų. Tačiau liūdniausia – net ne rezultatas, o itin prastai sužaista pirmoji rungtynių pusė.

Būtent pirmieji du kėliniai pasirengimo cikle buvo rinktinės Achilo kulnas. Daugiausia problemų mūsų komandai padarė jos pačios klaidos, skylėta gynyba ir prasta kova dėl atšokusių kamuolių, nors aukštaūgių ekipoje buvo daugiau nei reikėjo.

Krepšininkai rungtynes pradėdavo lyg miegodami, o pabusdavo antroje susitikimų pusėje. Ši tendencija ypač išryškėjo artėjant čempionatui. Pernai rinktinės, kuriai taip pat vadovavo K. Kemzūra, žaidimo braižas buvo labai panašus. Tiesa, ne paties trenerio noru. Iki pasaulio čempionato ketvirtfinalio lietuviai žaidė labai panašiai kaip ir šiame pasirengimo cikle – paleisdavo varžovus į priekį, o tada  „įjungdavo penktąją pavarą“ ir perlauždavo rungtynes. Tik, panašu, kad praėjusių metų rinktinė turėjo daugiau parako ir jėgos. Tačiau dabartinė turi daugiau patirties, kuri gali būti labai vertinga savų sirgalių akivaizdoje. Psichologinis spaudimas ekipai – milžiniškas, todėl galima prognozuoti, kad K. Kemzūra itin dažnai žvalgysis į patyrusius rinktinės narius.

Prieš čempionatą rinktinė atsisveikino su Darjušu Lavrinovičiumi ir Mindaugu Lukauskiu. Vieną iš brolių sustabdė Achilo kojos skausmai, o M. Lukauskiui duris prieš nosį užtrenkė universalumo stoka ir pasirengimo pabaigoje stabilų žaidimą demonstravęs Simas Jasaitis.