Margarita NARVYDAITĖ   |   2010-01-28

Apmokestinta „religija“

  
Apmokestinta „religija“

Krepšinio aistruoliai gali lengviau atsikvėpti – metus trukusi kova dėl galimybės matyti Eurolygos rungtynių transliacijas per nemokamą lietuvišką kanalą davė rezultatų. Skaitmeninė televizija „Viasat“ krepšinio aistruoliams suplanavo rungtynių kartojimą per nacionalinį kanalą TV6.

-height: 150%">Prieš metus pasirodžius informacijai, kad nuo šiol stipriausios Europos krepšinio lygos rungtynes Lietuva galės matyti tik per mokamą televiziją, Lietuvos krepšinio aistruoliai pasipiktino ir ėmėsi radikaliausių veiksmų – su skundu kreipėsi net į Europos Komisiją (EK).
 
Dvi versijos
 
Visuomenei buvo pateiktos dvi versijos, kodėl Eurolygą gali matyti tik „Viasat“ abonentai. Pirmoji, kaip pažymi žurnalas „Valstybė“, yra ta, kad taip ši bendrovė bando išsiskirti ir privilioti „Teo LT“ ir kabelinių televizijų abonentus.
 
Antroji taip pat pagrįsta elementariais verslo interesais. Krepšinis, kuris vadinamas antrąja lietuvių „religija“, žiūrovams yra pramoga, tuo tarpu klubų savininkams ir rungtynes transliuojančiam kanalui tai yra verslas, kuriam reikia gana daug investicijų ir kuris gali atsipirkti tik reklamos ar rėmėjų dėka.
 
Čia minimas ir Lietuvos valdžios sprendimas uždrausti alkoholinių gėrimų (net lengvųjų, t. y. alaus) reklamą sporto varžybų transliacijų metu. „Viasat“, transliuojanti Eurolygą per savo kanalą „Viasat Sport Baltic“, kuris nėra registruotas Lietuvoje, apeina įstatymą ir gali reklamuoti ką tik nori – ne tik alų, bet ir internetinius azartinius lošimus.
 
Šioje situacijoje įžvelgiamas paradoksas: rungtynes žiūri Lietuvos gyventojai, reklama skirta jiems, o pinigai, gauti už reklamą, jau sukasi užsienyje. „Valstybė“ pastebi ir tai, kad internetiniuose azartiniuose lošimuose, kurie uždrausti Lietuvoje, dalyvaujančių lietuvių pinigai taip pat „nugula“ ne mūsų valstybėje.
 
Taip Eurolyga tapo išrinktųjų malonumu – tų, kas žiūri mokamą televiziją ar turi prieigą prie interneto. Jaunesnei kartai tai netapo didele tragedija (tiek dėl geresnių finansinių galimybių, tiek todėl, kad daugelis – įgudę interneto vartotojai), bet vyresniems krepšinio mėgėjams, ypač kaimo žmonėms, teko susitaikyti su faktu, kad taip mėgstamos stipriausios krepšinio lygos, kurioje lošia lietuvių komandos, jie nematys.
 
Kova dėl krepšinio visiems
 
Paskatinta krepšinio aistruolių, nacionalinės televizijos statusą turinti „Sport1“ kreipėsi į Eurolygą prašydama paaiškinti, ar yra galimybė įsigyti teisę transliuoti šias rungtynes.
Sulaukusi dviprasmiško atsakymo, kad tai iš esmės komercinės televizijos, turinčios išskirtinę teisę į šias transliacijas, reikalas, lietuviškos televizijos vadovybė kreipėsi į Europos Komisiją (ES).
 
Rašte buvo prašoma įpareigoti Eurolygos turnyrą vykdančią Europos krepšinio lygų sąjungą (ULEB) imtis priemonių, kad būtų užtikrintas sandorių skaidrumas ir galimybės kiekvienam transliuotojui konkuruoti dėl šių teisių, taip tenkinant vartotojų interesą.
Paaiškėjus, kad EK sprendimui didelės įtakos gali turėti įrodymai, jog šios transliacijos iš tiesų turi didelę reikšmę Lietuvos vartotojams, minėta televizija su partneriais pradėjo akciją „Laisvė krepšiniui“.
 
„Krepšinis – kiekvieno lietuvio dalis, ir jis turi būti nemokamas“, – tvirtina Lietuvos krepšinio aistruolių simbolis Tomas Balaišis-„Sėkla“, akcijos „Laisvė krepšiniui“ idėjinis lyderis. – „O tokiu būdu „Viasat“ bando priversti krepšinio aistruolius įsigyti jos platinamą programų paketą 12 mėnesių terminui beveik už 600 litų. Suprantama, daugelis Lietuvos žmonių sunkmečiu negali sau leisti tokios prabangos, o „Viasat“ bandymas kartu su Eurolygos transliacijomis įbrukti ir visiškai mums nereikalingų programų paketą yra tiesiog nepadorus.“
 
Kovoje už nemokamą galimybę matyti krepšinį susivienijo net aršiausi priešininkai – „Lietuvos ryto“ ir „Žalgirio“ sirgaliai, į EK būstinę pristatę beveik 20 tūkstančių parašų.
Tačiau iki 500 000 parašų, kurie galėtų turėti įtakos EK sprendimui, dar gerokai trūksta.
T. Balaišis-„Sėkla“ rankų nenuleidžia – paskutinis jo raštas Seimą pasiekė praėjusį penktadienį.
 
Netikėtas sprendimas
 
Antradienį, sausio 25 d., „Viasat“ netikėtai paskelbė, kad nors „komercinis turnyras Eurolyga visoje Europoje transliuojamas per dedikuotus sporto kanalus, tačiau stulbinamai šiame turnyre pasirodęs Kauno „Žalgiris“ paskatino parodyti tolesnį šios komandos žaidimą per nacionalinį kanalą TV6.“
 
Sunku atspėti, ar po metų kovos tokį kompromisinį sprendimą lėmė visuomenės spaudimas, ar kokios kitos priežastys. Juk prisimenant versiją dėl už reklamą gaunamų pajamų, „Viasat“ rodydama kartojimus susidurs su problema, kaip „atsikratyti“ Lietuvoje netoleruojamos reklamos.
 
Arba visa ši istorija turi ir trečiąją versiją, kuri, be abejo, kaip kokia yla netrukus išlįs iš maišo.
 
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai