Tiesa.com, Alfa.lt   |   2018-12-16

Europos monarchų turtas – nuo keliolikos milijonų iki milijardų

  
Europos monarchų turtas – nuo keliolikos milijonų iki milijardų
© Flickr

Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II be abejonės laikoma žinomiausia Europos monarche, tačiau turtingiausia ją tituluoti būtų didelė klaida. Monarchės valdomas 500 mln. eurų turtas yra niekis, palyginti su kitomis Europos karališkosiomis šeimomis.Kita vertus, svarbu suprasti, kad įvertinti tikslų monarchų šeimų turtų dydį yra pakankamai sudėtinga. Dažnu atveju Europos karaliai, karalienės ir princai turtu „dalijasi“ su valstybe, tuomet, pavyzdžiui, Bakingamo rūmai tampa jau ir visuomenės nuosavybe.
  
10. Karalius Filipas, Belgija
Turto vertė: 11 mln. eurų
 
Apie Belgijos karaliaus turtą žinoma nedaug, tačiau 2013 metais pačios karališkosios šeimos atstovas lakoniškai informavo, jog valdomo turto vertė siekia apie 11 mln. eurų.
 
Belgijos karališkosios šeimos turtas priklauso valstybei arba Karališkajam patikos fondui – finansiškai nepriklausomai ir autonominei viešai institucijai. Patiko fondui priklausanti nuosavybė negali būti parduota.
 
 9. Karalius Pilypas VI, Ispanija
 
Turto vertė: 18 mln. eurų
 
Ispanijos monarchų šeimai priklauso aštuoneri karališkieji rūmai, penkerios karališkosios rezidencijos ir dešimt vienuolynų.
 
Šio turto išlaikymas 2015-aisiais Ispanijai kainavo apie 7 mln. eurų. Tai pačiais metais karalius Pilypas VI susimažino savo atlyginimą 20 proc. nuo tada jis uždirba 235200 eurų per metus..
8. Karalius Haroldas V, Norvegija
 
Turto vertė: 28 mln. eurų
 
Norvegijos karalius Haroldas V, kurio turto sąraše puikuojasi ir karališkoji jachta, yra atleistas nuo turto mokesčių.
 
Anot šalies žiniasklaidos, metinės Norvegijos karališkosios šeimos išlaikymo išlaidos siekia apie 70 mln. eurų. 2017 metais šalies valdžia karališkojo nekilnojamojo turto išlaikymui skyrė apie 30 mln eurų, o Haroldo V ir jo žmonos asmeninėms išlaidoms – apie 13 mln. eurų.
 
7. Karalienė Margarita II, Danija
Turto vertė: 38 mln. eurų
 
Danijos valdžia karalienės išlaikymui kasmet skiria tokią pačią pinigų sumą – apie 11 mln. eurų. Šis finansasvimas padengia Margaritos II oficialios veiklos išlaidas, karališkojo nekilnojamo turto išlaikymą ir privačias karališkosios šeimos išlaidas.
 
Danijos karaliene Margarita II tapo dar 1972 metais.
 
6. Karalius Karolis XVI Gustavas, Švedija
 
Turto vertė: 69 mln. eurų
Švedijos karališkajai šeimai priklauso Solideno rūmai ir vasarnamis prie Baltijos jūros.
 
2015 metais oficialių karaliaus pareigų vykdymas kainavo apie 6 mln. eurų. Karališkųjų rūmų administracijai kasmet skiriama apie 6 mln. eurų.
 
5. Karalienė Beatričė, Nyderlandai
 
Turto vertė: 180-270 mln. eurų
 
Nors karalienė Beatričė perdavė sostą dar 2013 metais, ji išliko žinomiausiu Nyderlandų monarchijos veidu.
 
Šiuo metu soste sėdinčiam karaliui Viljemui-Aleksanderiui Nyderlandų valdžia skiria metinį 45 mln. eurų biudžetą, kurio lėšomis dengiamos oficialių vizitų ir užsienio kelionių išlaidos. Pats karalius turi nemažai asmeninio turto, nekilnojamojo turto, investicijų ir „Shell Oil“ akcijų.
 
4. Karalienė Elžbieta II, Didžioji Britanija
 
Turto vertė: 490-580 mln. eurų
 
Britanijos karališkosios šeimos turtą sudaro nekilnojamasis turtas, meno objektai ir investicijos.
 
Didžiausią Elžbietos II turto dalį sudaro „The Crown Estate“ fondui priklausantys objektai, tarp kurių – Bakingemo rūmai ir karalienės brangakmeniai. „The Crown Estate“ valdo objektus Škotijoje, Velse ir Šiaurės Airijoje. „Holdingui“ priklauso ir didysis Vindsoro parkas bei „Ascot“ žirgų lenktynių trasos. Faktiškai fondo turtas priklauso valdančiam monarchui, tačiau šis neturi teisės jo parduoti.
 
Privatų Elžbietos II turtą „Forbes“ įvertino maždaug 520 mln. eurų.
 
Oficialios karališkosios šeimos pareigų išlaidos apmokamos iš „Sovereign Grant“ fondo. Iš šio fondo monarchei mokama fiksuota procentinė pelno dalis, gauta iš „The Crown Estate“. 2016-2017 metais „Sovereign Grant“ Elžbietai II išmokėjo apie 20 mln. eurų.
 
3. Princas Albertas, Monakas
 
Turto vertė: 1 mlrd. eurų
 
Skelbiama, jog princui Albertui priklauso maždaug ketvirtadalis Monako teritorijos, namai Filadelfijoje (JAV), kur gyveno jo mama, žymioji Holivudo aktorė ir princesė Grace Kelly, senovinių automobilių kolekcija, Monte Carlo kurorto „Societe des Bains de Mer“ akcijų dalis, itin brangi pašto ženklų kolekcija.
 
2015 metais Monakui karališkoji šeima kainavo apie 52 mln. eurų.
 
2. Didysis kunigaikštis Henris, Liuksemburgas
 
Turto vertė: ~ 4 mlrd. eurų
 
Liuksemburgo didžiojo kunigaikščio šeima nuo 1948 metų gauna kasmetinę maždaug 300 tūkst. eurų išmoką.
 
2017 metų Liuksemburgo biudžete kunigaikščio nekilnojamojo turto išlaikymui buvo skirta apie 11 mln eurų. Didžiojo kunigaikščio rūmų nuosavybė, administracija, kontrolė ir pajamos priklauso išskirtinai tik karūnuotam asmeniui.
 
1.Princas Hansas Adomas II, Lichtenšteinas
 
Turto vertė: ~ 5 mlrd. eurų
 
Lictenšteino princo oficialių pareigų ir asmeninėms išlaidoms padengti skiriamas reguliarus maždaug 250 tūkst. eurų „atlygis“. Ši suma, palyginus su kolegomis Europoje, atrodo sąlyginai nedidelė, tačiau Lichtenšteino princo asmeninis turtas vertinamas bemaž 5 mlrd. eurų. Hansui Adomui II priklauso privatus bankas „LGT Group“ ir Lichtenšteino princo fondas, kurio turto sąraše – solidžios investicijos, nekilnojamasis turtas užsienio šalyse, miškai ir net vynuogynai.
 
ŠALTINIS: alfa.lt
 
 
  

Žymos: Europa, turtai, monarchai

Komentarai

Naujausi straipsniai