Morta   |   2015-03-04

Mortos tiesa. Šauktinių Lietuva: bailiausi vyrpalaikiai istorijoje

  
Mortos tiesa. Šauktinių Lietuva: bailiausi vyrpalaikiai istorijoje Šiuolaikiniams vyrams praverstų kariuomenės drausmė.
Būtent pagarbos, drausmės ir drąsos trūksta šiuolaikiniams jauniems lietuviams. Viešpatie, žąsiukai, juk į karą jūsų dar niekas nevaro.

Vos Prezidentė Dalia Grybauskaitė paskelbė apie planą atnaujinti šauktinių tarnybą Lietuvoje, pasipylė aimanos. Ir ne iš bet ko, o iš pačių vyrų lūpų. Persigandę „stipriosios“ lyties atstovai vienas per kitą ėmė šaukti lyg skerdžiami.

utiks su mano darbu? Nu taip, pradėsiu dabar ginti Lietuvėlę, – tegul patys politikai eina. Savo gyvybės tikrai neaukosiu dėl kažkokių nesąmonių.“ Tokie ir panašūs pasisakymai nukrėtė lyg elektra. Rimtai – gyvybės? Vyrai, ramiai, juk apie karo lauką niekas dar nekalba. Skaitydama išsakytus pasipiktinimus abejojau, ar rašo vyrai, ar kaimo bobelės rypauja. Svetimos gėdos jausmas nustelbė pyktį ant visų po mamos ar žmonos sijonais svajojančių pasislėpti bailių. Kitaip jų negaliu pavadinti, tik BAI-LIAIS.
Sakysite, lengva tau, Morta, kalbėti, kai esi moteris ir tavęs niekas neverčia mokytis išrinkti šautuvą ir bėgioti po miškų purvynus. O žinote, man teko garbė pagyventi ir pasimokyti Lietuvos karo akademijoje porą savaičių. Taip, tai ne devyni mėnesiai, bet iki šiol moku surinkti ir išrinkti AK 47, gana taikliai šaudyti ir susitvarkyti kambarį per 1,5 minutės. Tas savaites, vadui riktelėjus: „Kuopa kuopoj rikiuot!“ stovėdavau lygioje eilėje su kitais, už nuobaudas dariau atsispaudimus ir išmokau tokios drausmės bei pagarbos kitam, kokios nesugebėjo įkalti tėvai, mokytojai ir dėstytojai kartu sudėjus.
 
Būtent pagarbos, drausmės ir drąsos trūksta šiuolaikiniams jauniems lietuviams. Viešpatie, žąsiukai, juk į karą jūsų dar niekas nevaro. Tik prašo pasimokyti ir sužinoti, ką REIKĖTŲ DARYTI, jei nutiktų bėda. Kaip apginti savo žmonas, motinas ir vaikus. Dykai duoda unikalią galimybę praplėsti savo akiratį ir tapti tikru vyru, kuriuo, galbūt, dar niekada nebandėte būti. Išmanančiu, galinčiu, nebijančiu pavojų vyru.
 
Neseniai vedęs pažįstamas Londono lietuvis, išgirdęs apie šauktinių kariuomenę, žmonai driokstelėjo trumpai drūtai: reiks „pasidaryt“ antrą vaiką. (Kyšt-myžt – ir yra, o išnešios, pagimdys ir užaugins žmona, ką jau čia.) Trumpai tariant, mažiau nei metai rimtų treniruočių ir drausmės taip gąsdina, kad geriau „apsidrausti“ nauja gyvybe, kuriai reikės bent 18 metų priežiūros. Nenoriu net įsivaizduoti, kaip tokie bailiai ir atsakomybės stokojantys sutvėrimai auklėja savo sūnus.
 
Po straipsniais internete, paslaptingai pasivadinę „emigrantais“ ar „Man pypt ta Lietuva“ vyrpalaikiai rėžia abejotinus argumentus, kodėl niekada neitų tarnauti šauktiniais. Apibendrinus aišku kaip dieną: emigrantams vyrams pypt ta Lietuva, nes juk kur kas paprasčiau pasislėpti Anglijos džiunglėse, nei veiksmais įrodyti, kad turi kiaušius. Kitais žodžiais tariant, jie tingi net stengtis.
Dabartiniai vyrai man kartais atrodo neverti net savo vardo. Ištežę, aptingę, besikratantys atsakomybės ir rimtų sprendimų. Ne bandantys keisti savo ir aplinkinių gyvenimus, o plaukiantys pasroviui ir pasikliaujantys aplinkybėmis arba moterų sprendimais. O apsisukę lyg paspirti vienaakiai kačiukai kniaukia, kad šiuolaikinės moterys – valdingos karjeristės ir feministės, viską sprendžiančios ir darančios pačios. Tai ką joms daryti, kai vyrai, tarsi skudurai, išsigąsta net tokio per amžius daugelio tautų garbingu laikyto dalyko – kariuomenės?
 
Žiūrėdama į dabartinius lietuvius ilgesingai prisimenu Karo akademijos studentus. Jie visi kasmet kovoja dėl galimybės ten patekti. Grumiasi su būriu konkurentų, kol įrodo galintys ir sugebėsiantys ginti tėvynę. Keletas iš tuometinių studentų jau spėjo ilgiau nei metus pabuvoti Afganistane ir visi kaip vienas tikino, kad jiems garbė būti išrinktiems tokiai misijai. Taip, jų merginoms ir žmonoms buvo baisu ir liūdna išleisti mylimus vyrus, bet juos moterys bent jau gerbė.
 
 
  

Žymos: Dalia Grybauskaitė, Karas, Mortos tiesa

Komentarai

Naujausi straipsniai