Tiesa.com   |   elegancija.eu   |   2015-01-17

„Marriot“ pirmtakas – imbierinio alaus kioskas

  
„Marriot“ pirmtakas – imbierinio alaus kioskas Tobula verslo idėja atnešė milijardus.

Johnas Willardas Marriotas (1900–1985) viešbučių verslu užsiėmė neilgai – vos šešerius metus, tačiau jo palikuonių valdoma „Marriott“ korporacija dabar turi apie keturis tūkstančius viešbučių.

J. Marriotas gimė JAV, Jutos valstijoje. Sulaukę 19-os jis tapo mormonų misionieriumi ir dvejus metus praleido Naujojoje Anglijoje. Grįždamas iš pasibaigusios misijos namo 1921 m. nusprendė aplankyti Vašingtoną, ir ten įvyko tai, kas pakeitė jo gyvenimą.
Tą vasarą JAV sostinėje tvyrojo neįtikėtini karščiai, žmonės leipo nuo karščio, bet gatvėse gaiviųjų gėrimų kioskų buvo mažai. Tą vaizdą J. Marriotas įsiminė. Vėliau jis studijavo Solt Leik Sityje, ir jo universiteto teritorijoje 1926 m. atsirado pirmasis „A&W“ kompanijos gaminamo imbierinio alaus kioskas. Įvertinęs prie jo besidriekiančias eiles J. Marriottas, prisiminęs ir gaiviųjų gėrimų trūkumą Vašingtone, įsigijo „A&W“ kompanijos leidimą prekiauti imbieriniu alumi šalies sostinėje.
 
1927 m. vasarą J. Marriottas Vašingtone atidarė savo pirmąjį devynių vietų imbierinio alaus kioską, kitą vasarą – dar du, vėliau šalia įsigijo žemės ir pastatė pirmąjį JAV Rytų pakrantėje „Drive-in“ tipo restoraną vairuotojams. Vakaruose jau išpopuliarėjusi naujovė visiems patiko. 1932 m. J. Marriotas tapo milijonieriumi.
 
Kita verslo galimybė atsirado 1937 m. Netoli Hooverio Nacionalinio oro uosto (dab. Pentagonas) įkurto restorano vadybininkas pranešė, kad daug aviakompanijų keleivių perka maistą savo skrydžiams, ir J. Marriottas pats kreipėsi į aviakompanijas su pasiūlymu jų keleiviams pardavinėti iš anksto supakuotas dėžutes su maistu. Taip gimė šiandien visiems įprasta aviacinio maitinimo sistema.
 
1942 m. J. Marriotas pradėjo steigti užkandines valstybinėse įstaigose. Iki 1953 m. jo kompanija išaugo iki 56 restoranų, aptarnaujančių 30 milijonų klientų kasmet.
 
Praėjus 30 metų po pirmojo kiosko Vašingtone atidarymo J. Marriotto restoranų ir maisto tiekimo imperija jau buvo milžiniškas konglomeratas, tačiau jo energija tebebuvo beribė. Į viešbučių verslą J.Marriottas atėjo 1957-aisiais – Arlingtone, prie Vašingtono Nacionalinio oro uosto, atidarė pirmąjį „Twin Bridge Marriott Motor Hotel“ viešbutį su 370 lovų.
 
1963 m., sušlubavus sveikatai, po 35 metus trukusio nepertraukiamo darbo (be atostogų), J. Marriottas nusprendė pasitraukti į pensiją. 1985 m. jis mirė, palikęs pasaulinį viešbučių tinklą, keletą greitojo maisto restoranų tinklų ir aviacinio maitinimo sistemą – viso jo verslo vertė siekė 3,5 milijardo dolerių.
 
  

Žymos: Verslas, Viešbutis

Komentarai

Naujausi straipsniai