Tiesa.com   |   BNS   |   2018-05-03

Londone atidaroma didžiulė oranžerija su rečiausiais pasaulio augalais

  
Londone atidaroma didžiulė oranžerija su rečiausiais pasaulio augalais
© AP-Scanpix nuotr.

Didžiausia pasaulyje Viktorijos laikų oranžerija – nuostabus paminklas to amžiaus ambicijoms ir kūrybiškumui – po ilgai užtrukusios renovacijos šeštadienį vėl atvers duris lankytojams, kurie čia galės pamatyti vienus rečiausių pasaulio augalų.

Oranžerija „Temperate House“ (Vidutinio klimato šiltnamis) Londono Kew soduose yra tokia didelė, kad joje galėtų sutilpti trys dideli reaktyviniai laineriai. Dėl 41 mln. svarų atsiėjusio renovacijos projekto ji buvo uždaryta pastaruosius penkerius metus.
Iki 2013 metų, kai oranžerija buvo uždaryta, joje buvo auginama maždaug 1 tūkst. rūšių augalų iš viso pasaulio. Dabar čia bus galima pamatyti maždaug 1,5 tūkst. rūšių augalus, suskirstytus pagal geografinius Afrikos, Amerikos, Australijos, Himalajų ir Azijos regionus.
 
„Buvo nuostabu stebėti, kaip vystosi šis projektas, kaip šlovingai pakyla pastatas ir vieni rečiausių pasaulio augalų saugiai pasiekia savo namus“, – sakė Kju sodų sodininkystės skyriaus direktorius Richardas Barley.
 
Vienas rečiausių eksponuojamų augalų yra į palmę panašus cikūnas iš Pietų Afrikos Encephalartos woodii.
 
Laukinėje gamtoje per visą istoriją buvo rastas tik vienas toks pavyzdys; gamtoje šių augalų jau seniai nebėra.
 
Kaltinės geležies ir stiklo pastatą 1860 m. suprojektavo garsus Viktorijos laikų architektas Decimus Burtonas. Oranžerija buvo atidaryta 1863-iaisiais.
 
Vykdant renovaciją reikėjo išimti ir nuvalyti, pataisyti ar pakeisti 69 tūkst. atskirų elementų, restauruoti 15 tūkst. stiklo gabalų.
Didžiulėms metalinėms kolonoms prireikė tiek dažų, kad būtų buvę galima nudažyti keturias futbolo aikštes.
 
  

Žymos: Kew sodas, oranžerija

Komentarai

Naujausi straipsniai