Tiesa.com   |   delfi.lt   |   2015-05-04

Ukrainos moterys bėga nuo iš karo grįžusių sužvėrėjusių vyrų

  
 Ukrainos moterys bėga nuo iš karo grįžusių sužvėrėjusių vyrų  Dalis į karo mėsmalę patekusių ir vėliau namo grįžusių karių pasikeitė neatpažįstamai.
Vienus mušdavo ir kankindavo, kitus – ir kastruodavo.

Ukrainos žmonės jau ilgiau nei metus stengiasi išgyventi sunkiomis karo sąlygomis. Ypač tie, kurie gyvena rytinėje šalies dalyje. Tačiau ir toliau nuo separatistinių respublikų nutolusioms šeimoms karo negandos atėmė ramų miegą ir sutrikdė įprastą gyvenimą. Prasidėjus aktyviems karo veiksmams, šalyje įvyko ne viena mobilizacijos banga.

Dalis į karo mėsmalę patekusių ir vėliau namo grįžusių karių pasikeitė neatpažįstamai. Ne vienerius metus darniai gyvenusios šeimos dabar balansuoja ne tik ties išlikimo riba, bet kartais iškyla pavojus moterų ir vaikų sveikatai bei gyvybėms. Kaip rašė portalas delfi.lt, citavęs Laisvąjį Europos radiją, iš karo grįžę vyrai pratrūko smurtu.
Pagalbos ieškančios moterys išsigandusios ir pasimetusios mamos bei žmonos, kurios iki vyro grįžimo iš karo ne vienerius metus gyveno su rūpestingu ir niekuomet rankos nepakėlusiu vyru ir tėvu. Dabar jos priverstos bėgti nuo savo sutuoktinio ir gelbėti vaikus, kurie irgi dažnai nukenčia nuo girtos tėvo rankos.
Kijeve įsikūrusio tarptautinio moterų teisių gynimo centro „La Strada“ atstovų teigimu, su jais susisiekia vis daugiau pagalbos ieškančių moterų, kurios nori apsaugoti savo vaikus nuo namuose smurtaujančio vyro. Centre dirbančių psichologų nuomonė vieninga: nemaža dalis Ukrainos karių namo grįžo prieš tai kurį laiką praleidę rusų nelaisvėje, kur su jais buvo elgiamasi itin žiauriai. Vienus mušdavo ir kankindavo, kitus – ir kastruodavo.
 
Šie nors ir išlaisvinti, nesugeba susitvarkyti su savo psichologinėmis problemomis, tačiau ir į specialistus nesikreipia. Mat Ukrainoje vyrauja nuomonė, kad psichologas nereikalingas. Geriausias patarėjas ir padėjėjas susidūrus su problemomis – tai draugas ir degtinės butelis. Taip vyrai užsisuka uždarame rate: jie geria, o išgėrę smurtauja.
 
„La Strada“ centro vadovė Alionos Zubchenko teigė, kad šiuo metu kai kuriuose Ukrainos regionuose yra atidaryti pagalbos centrai moterims, kuriuose jos gali apsigyventi kartu su savo vaikais. Tiesa, tokie centrai dažnai gali priimti vos 30 moterų su atžalomis, o regione – dešimt milijonų gyventojų. Specialistė teigė labiausiai nerimaujanti, kad smurtą patiriančių moterų ir vaikų artimiausiu metu tik daugės. Tačiau labiausiai jai neramu dėl tų moterų, kurios pagalbos neieško ir net nežino, kad tokia egzistuoja.
 
  

Žymos: Ukraina, Šeima, Karas

Komentarai

Naujausi straipsniai