Parengė Eglė Makuškaitė   |   2010-04-15

Ukraina atsisako branduolinių ginklų

  
Ukraina atsisako branduolinių ginklų

Šalis sutiko atsisakyti didžiulio kiekio atominių ginklų gamybai naudojamo urano. Tai paskelbta prieš prasidedant tarptautiniam branduolinio saugumo suvažiavimui, kurį sušaukė Barackas Obama.

="line-height: 150%">Ukraina pasiryžusi iki 2012-ųjų, kai vyks kitas branduolinio saugumo susitikimas, atsikratyti viso turimo smarkiai prisodrinto urano, kurio užtektų pasigaminti net keletui atominių ginklų. JAV Baltųjų Rūmų atstovas spaudai teigia, kad toks Ukrainos sprendimas yra itin svarbus įvykis branduolinio nusiginklavimo atžvilgiu. Be to, jis pažymėjo, kad JAV jau dešimtmetį bandė priversti Ukrainą pasiryžti tokiam žingsniui, tad suteiks šaliai techninių ekspertų pagalbą, taip pat finansuos branduolinių medžiagų išvežimą.
 
Manoma, kad Ukrainos sprendimas paskelbti tokį pranešimą prieš pat suvažiavimą buvo gerai apgalvotas. Baltieji Rūmai tikėjosi, kad Ukraina taps pavyzdžiu ir paskatins kitas valstybes atsisakyti turimų branduolinių ginklų.
 
Vis dėlto lūkesčiai išsipildė tik iš dalies. Prancūzija pareiškė neketinanti atsisakyti savo turimų branduolinių ginklų, nes taip kiltų grėsmė šalies saugumui. Šalies prezidentas Nicola Sarkozy pabrėžė, kad pirmosios turėtų nusiginkluoti JAV ir Rusija, o tik paskui reikalauti, kad turimų ginklų atsisakytų šalys, turinčios jų kur kas mažiau.
 
Pasaulyje šiuo metu yra apie 1600 tonų prisodrinto urano, kuris naudojamas atominių ginklų gamybai. Daugiausia jo laikoma Rusijoje.
  

Komentarai

Naujausi straipsniai