Parengė Eglė Makuškaitė   |   2010-07-02

Rusijos šnipų skandalas JAV

  
Rusijos šnipų skandalas JAV

Kai kam gali atrodyti, kad pastarųjų dienų įvykiai JAV – tikra šaltojo karo kopija. Rusijos šnipai, slaptos, dešimtmetį trunkančios užduotys, užšifruotos žinutės, pakeistos tapatybės skambėtų neįtikinamai, jei ne faktas, jog penki įtariamieji jau stojo prieš teismą Niujorke.

JAV pranešė suėmusi dešimt asmenų, priklausiusių Rusijos šnipų tinklui, o dar vienas asmuo yra laisvėje. Areštai buvo įvykdyti Niujorke, Naujajame Džersyje, Masačiusetse ir Virdžinijos šiaurėje, taip pat vienas asmuo buvo suimtas Kipre. Teigiama, kad slaptųjų agentų tikslas buvo įsiskverbti į svarbiausius Amerikos politikų sluoksnius ir informuoti vadovus Maskvoje. Pasigirdo nuomonių, kad „išnarpliotas“ šnipų tinklas – ne kas kita, o moderni Sovietų Sąjungos KGB (Valstybės saugumo komiteto) replika.
 
Šnipai apsimetinėjo eiliniais amerikiečiais ir bandė nepastebimai įsilieti į bendruomenės gyvenimą. Jų tapatybės buvo suklastotos, ir jie bandė nuslėpti ryšius su Rusija. Įtariamieji tariamai keisdavosi informacija su Maskva, ją užšifruodami internete dedamuose nuotraukų failuose, taip pat ryšį palaikydavo šifruotomis radiogramomis. Pranešama, kad kai kurie šnipai JAV veikė jau nuo 1990-ųjų. 
Manoma, kad pagrindinė šnipų misija buvo įsilieti į politikos sluoksnius ir Maskvai nutekinti informaciją apie tarptautinę JAV politiką. Rusija siekė sužinoti slaptas detales apie JAV veiksmus Afganistane, Irane bei kaip JAV politikos elitas reaguoja į naująją JAV ir Rusijos ginklų kontrolės sutartį.
 
Į kilusį skandalą jautriai sureagavo Didžioji Britanija ir Airija, mat kai kurie iš suimtų rusų žvalgybos narių tariamai naudojosi padirbtais šių šalių pasais. Jos pradėjo tyrimą dėl galimų klastotės atvejų.
 
Visiems įtariamiesiems pateikti kaltinimai šnipinėjimu, o devyni iš jų taip pat kaltinami pinigų plovimu. Už šnipinėjimą gresia laisvės atėmimas iki penkerių metų, o už pinigų plovimą – iki dvidešimties metų.
 
Rusija iš pradžių kaltinimus neigė. Vėliau buvo pripažinta, kad įtariamieji – Rusijos piliečiai, tačiau ir toliau neigiama, kad jie šnipinėjo bandydami pakenkti JAV. Rusijos premjeras Vladimiras Putinas Maskvoje vykusiame susitikime su buvusiu JAV prezidentu Bilu Clintonu sakė tikintis, kad pastarasis skandalas nepakiš kojos dvišalių santykių plėtrai. 
 
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai