Tiesa.com   |   2015-03-03

Rusai atsisveikino su nužudytu opozicijos lyderiu

  
Rusai atsisveikino su nužudytu opozicijos lyderiu Tūkstančiai žmonių plūdo į laidotuves, norėdami atsisveikinti su nužudytu B. Nemcovu.
55-erių vyras nuo žudiko kulkų krito negyvas praėjusį penktadienį, kovo 27-ąją, pačiame Maskvos centre, ant tilto, tiesiai priešais Kremliaus langais.

Maskvoje gedulo, baimės ir nevilties nuotaikos. Šimtai, tūkstančiai paprastų žmonių, žinomų ir aukštas pareigas užimančių visuomenės veikėjų ir pareigūnų šį antradienį plūdo atsisveikinti ir atiduoti paskutinį kartą pagarbą bene aršiausiam Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikui, opozicijos lyderiui Borisui Nemcovui.

55-erių vyras nuo žudiko kulkų krito negyvas praėjusį penktadienį, kovo 27-ąją, pačiame Maskvos centre, ant tilto, tiesiai priešais Kremliaus langais. Žmogžudystė įvyko praėjus kelioms valandoms po to, kai politikas išreiškė savo paramą organizuotam protestui prieš karą Ukrainoje.
Tiesa, po B. Nemcovo mirties įvyko gedulingos eitynės, kuriose skirtingais duomenimis dalyvavo nuo 50 iki 100 tūkst. žmonių.
 
B. Nemcovo palaikai buvo pašarvoti 7 val. ryto Jungtinės Karalystės laiku Andrejaus Sacharovo žmogaus teisių centre, o po pietų karstas ir palyda patraukė į Trojekurovo kapines Maskvos pietvakariniame pakraštyje, kur Kremliaus kritikas atgulė amžinojo poilsio.
 
„Tiesa“ primena, kad į B. Nemcovą nušovė vakare, apie 23 val., kai jis pavakarieniavęs viename Raudonosios aikštės restoranų kartu su savo drauge ukrainiete Anna Durickaja, patraukė pasivaikščioti. Skirtingomis versijomis B. Nemcovui į nugarą buvo paleista nuo 4 iki 7 kulkų. Jos buvo mirtinos ir opozicionierius mirė iškart.
 
Tiek Rusijos, tiek kitų šalių žiniasklaida šiuo metu mirga marga nuo įvairiausių versijų, kurias kelia tyrėjai ir Rusijos specialiųjų tyrimų agentai. Viena tokių byloja, kad B. Nemcovo žudikas laukė ant tilto laiptelių. Porai priartėjus, jis iššoko ant tilto ir paleido šūvius. Vėliau privažiavo automobilis, kuriuo žudikas paspruko. Kitos versijos šalininkai ėmė tvirtinti, kad opozicijos lyderis buvo nužudytas ne ant tilto ir tik vėliau jo kūną ant tilto išmetė sniego valymo mašina. Tiesa, šios versijos kėlėjai nepaaiškina, kaip ant tilto atsidūrė B. Nemcovo mergina. Specialiosios tarnybos taip pat iškėlė savas versijas: B. Nemcovą nužudė iš pavydo dėl jo santykių su 30 metų jaunesne A. Durickaja; B. Nemcovas nusišovė pats; opozicijos lyderį nužudė ISIS teroristai.
 
Žudikus ir užsakovus pasaulis jau prakeikė
 
Iš karto po žmogžudystės Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasmerkė žmogžudystę ir pažadėjo skaidrų nusikaltimo tyrimą. Prezidento atstovas pranešė, kad V. Putinas „ asmeniškai kontroliuos”, kaip vykdomas nusikaltimo tyrimas.
 
„Brutalią žmogžudystę” pasmerkė ir JAV prezidentas Barakas Obama. Jis Rusijos valdžią paragino atlikti „ greitą ir nešališką tyrimą.”
Ukrainos prezidentas Petro Porošenka sakė, kad B. Nemcovas buvo tarsi „tiltas tarp Rusios ir Ukrainos”. „Žudiko kulkos tą tiltą sugriovė. Įtariu, kad tai – ne atsitiktinumas,” – savo „Facebooko” paskyroje parašė Ukrainos prezidentas.
 
Opozijos lyderio nužudymą pasmerkė visa tarptautinė bendruomenė. Prie užuojautos ir pasipiktinimo žinučių lavinos socialiniuose tinkluose prisidėjo ir Lietuvos politikai. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo užuojautą išreiškė „Twitteryje”.
 
„Boriso Nemcovo žmogžudystė parodo, kad Rusija slenka gilyn į teroro prieš savo pačios žmones tamsumas”, - sakė Prezidentė.
 
Baimė dėl gyvybės
 
Viename iš paskutinių savo interviu 55-erių B. Nemcovas prisipažino bijantis, kad dėl kritikos karui su Ukraina, V. Putinas jį nužudys. Opozicijos lyderis taip pat pripažino, kad labiau nei jis pats, dėl jo mirties bijo jo garbing amžiaus mama. Jos baimės tapo realybe. Šią savaitę ji palaidojo savo sūnų, kuriam tebuvo 55-eri.
Radijo „Svoboda“ (Laisvė – liet.) reportažą rusų kalba iš atsisveikinimo ceremonijos žiūrėkite čia:
 
 

  

Žymos: Rusija, Nusikaltimai, Krymas, Borisas Nemcovas

Komentarai

Naujausi straipsniai