BBC ir Tiesa.com inf.   |   2011-08-10

Rinkų griūtis smogs per mūsų visų pinigines

  
Rinkų griūtis smogs per mūsų visų pinigines Ekspertai nesutaria, ar šiomis dienomis pasaulis grimzta į naują krizę.

Pasaulio vertybinių popierių biržos raudonuoja, indeksai krinta nesustodami dar iki prekybos pradžios. Daugeliui žmonių šie raudoni skaičiai ir naujienos iš biržų nieko nesako ir skamba beveik mistiškai, tačiau žemyn besiritančios rinkos turės įtakos visiems.

;tis vertybinių popierių rinkose palies pensininkus ir besiruošiančius į pensiją, taupančius (angl. Isas), taip pat šeimas, kurios, pavyzdžiui, taupė vaikų mokslui universitetuose. Biržų indeksai žemyn visame pasaulyje pradėjo ristis po to, kai viešumoje pradėta kalbėti apie realią antros krizės bangą dėl bėdų Europos valstybėse ir finansinės krizės JAV. Taigi, ką raudoni skaičiai biržų prekybos sesijos metu reiškia mums?
Ar nerimas, kurį išgyvena biržos makleriai, man tikrai toks svetimas?
 
Netiesa. Tai liečia visus, kurie turi kokių nors investicijų. Daugybė pinigų yra investuota per pensijų fondus. Pensijų fondai tiesiogiai susiję su bankais, o tai reiškia, kad bankinis sektorius vieną dieną tiesiog nustos skolinti. Apie paskolas NT pirkti teks tiesiog pamiršti. Paskaičiuota, kad milijonai žmonių JK yra investavę savo pinigus į vertybinius popierius (taip pat ir per pensijų fondus). Žmonių santaupos (Isas) siekia 108 milijonus svarų sterlingų.
 
Ar dabar jau metas panikuoti?
 
Tikrai ne. Nepamirškite, kad ilgalaikės investicijos turi savų pliusų, kurie tokioje situacijoje ypač aktualūs. Ilgalaikėje perspektyvoje tai jų neturėtų paveikti. Analitikai teigia, kad dabar greičiausiai supanikuos tie, kurie tiesiogiai investavo į akcijas ir kiekvieną dieną seka kainų pokyčius, tačiau daugelis žmonių gauna tik metines ataskaitas ir prieš priimdami sprendimą turi pasitarti su savo makleriu.
 
Kokią žinią rinkos siunčia susiruošusiems į pensiją?
 
Apie 60 proc. pensijų fondų pinigų yra investuota į akcijas, taigi biržų indeksų kritimas tikrai paveiks daugelį žmonių. Skaudžiausiai tai atsilieps individualiems investuotojams, kurie suskubs ir pirks paketus, užtikrinančius stabilias, tačiau sąlyginai mažesnes išmokas viso pensinio amžiaus metu. Teigiama, kad jau dabar draudimo bendrovės tokių prašymų sulaukia vis daugiau.
Kaip ilgai tai tęsis?
 
Akivaizdu, kad atsakymą į šį klausimą šiandien norėtų sužinoti daugybė žmonių visame pasaulyje. Taip pat akivaizdu, kad visos šios sumaišties kaltininkės yra kelios ES valstybės ir JAV. Ekspertai kol kas nesiryžta prognozuoti, kiek truks finansiniai sunkumai. Jie pataria tik viena – smulkiems investuotojams ramiai išlaukti šį periodą. Manoma, kad trumpalaikis pagerėjimas bus jaučiamas maždaug po dviejų savaičių, tačiau raudona spalva į biržas grįš rugsėjį. Investuotojai savo portfelius turėtų išskaidyti ir nedaryti jokių kardinalių sprendimų artimiausius šešis mėnesius.
 
Ar reikia nerimauti dėl savo santaupų?
 
Prisiminkite, kad santaupos nenuvertėja taip greit, kaip kad akcijos biržose. Be to, šiuo metu indėlių perspektyvos yra daug geresnės nei buvo bankų sektoriaus krizės laikotarpiu.
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai