Tiesa.com, Alfa.lt   |   2019-04-22

Rinkimai Ukrainoje: pranešama apie triuškinamą V. Zelenskio pergalę

  
Rinkimai Ukrainoje: pranešama apie triuškinamą V. Zelenskio pergalę
© Twitter.com

Kandidatas į Ukrainos prezidentus Volodymyras Zelenskis per sekmadienį vykusį antrąjį rinkimų ratą gavo apie 73,2 proc. balsų, o už dabartinį šalies vadovą Petro Porošenką balsavo 24,46 proc. rinkėjų, pranešė Centrinė rinkimų komisija.

Šiuos negalutinius rezultatus rinkimų komisija paskelbė suskaičiavus 85,56 proc. balsalapių.
V. Zelenskis pirmauja visose šalies srityse, išskyrus Lvovo.
 
Rinkimų komisijos duomenimis, rinkėjų aktyvumas buvo 62,07 procento.
 
Dabartinis Ukrainos prezidentas Petro Porošėnka spaudos konferencijos metu pripažino pralaimėjimą ir žadėjo paskambinęs pasveikinti V. Zelenskį su pergale. Politikas ragino šalį likti stipria ir nepasiduoti galimoms provokacijoms.
 
P. Porošenka kalbėjo nesitrauksiąs iš aktyvios politikos ir keliskart pabrėžė ketinantis ginti tai, kas buvo padaryta jo kadencijos metu, pavyzdžiui, ukrainiečių kalbos statusą, bažnyčios atskyrimą nuo Kremliaus.
 
Politikas taip pat pareiškė neabejojantis, kad rinkimai buvo sąžiningi ir demokratiški. Tai – įprastas gestas demokratinėse valstybėse, reiškiantis, kad pralaimėjęs oponentas galią ketina perduoti taikiai.
 
Tuo tarpu 41-ių televizijos serialo „Liaudies tarnas“ žvaigždė tikino, kad dabar imsis atsakomybės už 45 mln. gyventojų turinčią šalį, susiduriančią su iššūkiais ir valdytą įvairiausių politinių judėjimų.
Laimėjęs kovą vykusiame pirmajame rinkimų ture, V. Zelenskis smarkiai pirmavo dar prieš sekmadienį atsidarant rinkimų apylinkėms. Kijeve balsavęs V. Zelenskis sakė, kad jo kampanija suvienijo ukrainiečius.
 
„Mes suvienijome Ukrainą, – teigė jis, dėvėdamas kasdienį kostiumą su marškinėliais ir lydimas žmonos. – Viskas bus gerai“.
 
Praėjus vos kelioms minutėms po rinkimų apylinkių uždarymo, V. Zelenskis dėkojo jį išrinkusiems.
 
„Tiesiog noriu padėkoti visiems ir kiekvienam – savo tėvams už palaikymą ir už tai, ką jie išgyveno, savo žmonai – už stiprybę ir ištvermę, – sakė V. Zelenskis. – Visiems kariškiams ir savanoriams – už tai, kad saugo Ukrainą.“
 
Sieks perkrauti taikos rytų Ukrainoje derybas
Ukrainos prezidento rinkimus laimėjęs Volodymyras Zelenskis sekmadienį pažadėjo perkrauti taikos rytų Ukrainoje derybas. Čia nuo 2014 metų vyksta konfliktas tarp Kijevo ir Rusijos remiamų separatistų.
 
„Bet kokiu atveju veiksime Normandijos rėmuose, tęsime Minsko derybas, perkrausime jas“, – spaudos konferencijoje sakė V. Zelenskis.
 
„Manau, kad šioje vietoje turėsime personalo pokyčių“, – pridūrė jis.
 
Ragino nejuokauti
 
P. Porošenka šaipėsi iš savo priešininko patirties trūkumo ir tvirtino, kad jis nėra tinkamas būti kariaujančios šalies ginkluotųjų pajėgų vadu.
Pats P. Porošenka prezidentu tapo 2014 metais, kai po masinių protestų iš šalies buvo priverstas išvykti prorusiškas prezidentas Viktoras Janukovyčius, o kiek vėliau Rusija aneksavo Krymo pusiasalį.
 
Rėmėjai dabartinį prezidentą gyrė dėl kariuomenės atkūrimo, Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atskyrimą nuo Rusijos ir bevizes keliones po Europos šalis.
 
Tačiau daugelis mano, kad dabartinis politinis šalies elitas pamiršo revoliucijos metu dalintus pažadus.
 
Kiek anksčiau sekmadienį P. Porošenka perspėjo ukrainiečius nepatikėti jo priešininku.
 
„Tai nėra juokinga. Na, iš pradžių tai gali būti kiek juokinga, bet po to gali skaudėti“, – sakė jis balsavimo apylinkėje.
 
Rinkimai baigėsi, prasideda rinkimai
 
Rytų Europos studijų centro (RESC) direktorius Linas Kojala pastebėjo, kad P. Porošenko jau ėmė kalbėti apie rudenį laukiančius šalies parlamento, Rados, rinkimus.
 
„Pralaimėtojo pusėje jau kalbama apie tai, kaip turėtų keistis Porošenkos blokas prieš rudenį vyksiančius parlamento rinkimus. Visgi Ukraina nėra prezidentinė valstybė“, – feisbuke rašė politologas.
 
Ukrainos prezidentas turi daug galių gynybos ir užsienio politikos srityse, bet norint vykdyti reformas jam reikia užsitikrinti parlamento paramą.
 
P. Porošenkos frakcija šiuo metu turi daugiausiai vietų dabartinėje Aukščiausioje Radoje. Rinkimai į šalies parlamentą vyks spalį.
 
L. Kojala rašo, kad pagrindinė P. Porošenko kalbos mintis buvo, esą krizės metu stoti prie Ukrainos vairo norinčių nebuvo.
 
„Dabar jo ir jo komandos misija bus ginti pasiekimus - Ukrainos ortodoksų bažnyčios atskyrimą, bevizio režimo taikymą ukrainiečių kelionėms į ES, tarptautinę koaliciją Ukrainos gynybai remti, sankcijas Rusijai, energetinę nepriklausomybę ir pan. Dažniausiai kartotas kalbos žodis buvo „ginti“. Taip pat pridūrė, jog rinkimai buvo sąžiningi ir skaidrūs“, – rašė politologas
 
Negailestingi apklausų duomenys
 
Naujienų agentūra UNIAN taip pat citavo televizijos „1+1“ užsakymu viešosios nuomonės tyrimų agentūrų „Kantar TNS“ ir „Info Sapiens“ atliktos apklausos rezultatus, rodančius, kad V. Zelenskis įveikė P. Porošenką 72,7 proc. prieš 27,3 procento.
 
Atliekant šį tyrimą buvo apklausta 20 tūkst. respondentų, atidavusių balsus 600 rinkimų apylinkių visoje Ukrainos teritorijoje. Nurodoma, kad teorinė paklaida neviršija 0,7 procentinio punkto.
 
Panašius rezultatus rodo ir televizijos „112.Ukraina“ cituojama JAV viešosios nuomonės tyrimų bendrovės „Global Management Association“ ir Didžiosios Britanijos laikraščio „The Independent“ atlikta rinkėjų apklausa. Tyrėjai nustatė, kad už V. Zelenskį balsavo apytikriai 73,7 proc., o už P. Porošenką – 26,3 proc. rinkėjų.
 
Šie rezultatai buvo gauti apklausus 16 tūkst. rinkėjų, balsavusių 500 apylinkių. Apklausos paklaida – 1,7 proc. punkto, nurodė „112.Ukraina“.
 
Toks rezultatas toli gražu nėra prasčiausias pralaimėjusio prezidento pasirodymas rinkimuose. Pavyzdžiui, Viktoras Juščenka 2010 m. prezidento rinkimuose surinko 5 proc. balsų.
 
Balsavimas Ukrainoje baigėsi 20 val. vietos laiku.
 
  

Žymos: Ukraina, Prezidentas, Ukrainos prezidentas, Volodymyras Zelenskis,

Komentarai

Naujausi straipsniai