Tiesa.com/BNS   |   2017-03-16

Nyderlandai: rinkėjai išsigando „Brexit“ scenarijaus

  
Nyderlandai: rinkėjai išsigando „Brexit“ scenarijaus
© Flickr.com
Kraštutiniai dešinieji pralaimėjo nuosaikiam premjerui Mark‘ui Rutte.
Laisvės partijos lyderis G. Wildersas per rinkimų kampaniją žadėjo uždaryti sienas musulmonams imigrantams.

Nyderlanduose trečiadienį vykusius rinkimus laimėjo nuosaikios politinės partijos. Tad Europa gali kiek lengviau atsikvėpti.

politologų, įtampa tikrai dar neatslūgo, nes kraštutinių pažiūrų dešinieji nenuleidžia rankų ir turi daug pasekėjų.
„Manau, kad Europai gali pavykti atsilaikyti prieš kraštutinių dešiniųjų bangą. Yra pagrindo teigti, kad Nyderlanduose buvo toks didelis rinkėjų aktyvumas, nes nuosaikieji rinkėjai mobilizavosi, o tai įvyko tikriausiai dėl to, kas pernai nutiko per referendumą Jungtinėje Karalystėje ir prezidento rinkimus Jungtinėse Valstijose“, – BNS ketvirtadienį sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) direktorius Ramūnas Vilpišauskas.
 
Nyderlandų rinkimų komisijos duomenimis, rinkimuose trečiadienį balsavo 82 proc. rinkėjų.
Pasak R. Vilpišausko, toks didelis rinkėjų aktyvumas rodo, kad dėl britų pasitraukimo iš Europos Sąjungos ir Donald‘o Trump‘o išrinkimo JAV prezidentu sunerimę rinkėjai ne tik aktyviau plūdo prie balsadėžių Nyderlanduose – tokia istorija gali pasikartoti ir vėliau šiemet vyksiančiuose prezidento rinkimuos Prancūzijoje ir parlamento rinkimuose Vokietijoje.
 
„Atrodo, kad tos diskusijos dėl Britanijos referendumo ir prezidento rinkimų JAV (...) veikia daugelį rinkėjų Europos šalyse“, – teigė politologas.
 
Pažadas nedirbti kartu
 
Nyderlandų ministras pirmininkas Mark‘as Rutte lengvai įveikė kraštutinių dešiniųjų atstovo antiislamiškų pažiūrų populisto Geert‘o Wilders‘o parlamento rinkimuose mestą iššūkį, paaiškėjo ketvirtadienį suskaičiavus rinkėjų balsus ir paskelbus negalutinius rezultatus.
 
Suskaičiavus daugiau kaip 54 proc. balsų paaiškėjo, kad M.Rutte Liberalų partija (VVD) gaus 32 mandatus 150 vietų parlamente, o G.Wildersas ir jo Laisvės partija (PVV) liko antri ir kartu su dar dviem partijomis gaus po 19 vietų žemuosiuose parlamento rūmuose.
VU TSPMI politologas Linas Kojala teigė, jog nepaisant liberalų pergalės, G.Wildersas sustiprins savo įtaką Nyderlandų parlamente.
 
„G. Wildersas, neslėpęs simpatijų D. Trumpui ir siūlęs referendumą dėl šalies narystės Europos Sąjungoje, liko antroje vietoje ir gavo penkiais mandatais daugiau, nei praėjusiose rinkimuose, o valdantieji VVD prarado aštuonias pozicijas“, – BNS sakė L.Kojala.
 
Daugelis ekspertų pripažįsta, jog ministro pirmininko vadovaujami liberalai šiek tiek pasistūmėjo į dešinę politinio spektro pusę, jog sumažintų Laisvės partijos įtaką, o tai įrodo pastarųjų dienų Nyderlandų vyriausybės konfliktas su Turkija.
 
Nyderlandų pareigūnai uždraudė Turkijos ministrams dalyvauti mitinguose ir agituoti šalyje gyvenančią turkų bendruomenę dalyvauti referendume dėl prezidento galių išplėtimo.
 
Laisvės partijos lyderis G. Wildersas per rinkimų kampaniją žadėjo uždaryti sienas musulmonams imigrantams, taip pat uždaryti mečetes, uždrausti pardavinėti Koraną ir išvesti šalį iš Europos Sąjungos.
Dauguma kitų partijų lyderių, įskaitant M.Rutte, pažadėjo nedirbti kartu su G. Wildersu, ir pasmerkė jo retoriką bei nesiskaitymą su kitais.
 
Prancūzijos prezidento rinkimai vyks balandžio pabaigoje, juose dalyvaus kraštutinių dešiniųjų atstovė Marine Le Pen (Marin Le Pen). Rugsėjį vyksiančiuose parlamento rinkimuose Vokietijoje dalyvaus kraštutinių dešiniųjų atstovai „AfD“.
 
 
 
  

Žymos: Politika, Nyderlandai, Rinkimai, brexit, Mark Rutte, Geert Wilders

Komentarai

Naujausi straipsniai