Tiesa.com   |   CNN   |   2014-06-25

Kurdai nori atsiskirti nuo byrančio Irako

  
Kurdai nori atsiskirti nuo byrančio Irako Kurdų lyderis mano, kad Irakas kaip valstybė žlunga.

Irako kurdų lyderis Massoudas Barzanis pareiškė, kad kurdų autonomiškas regionas sieks nepriklausomybės nuo Bagdado. Tai jis pasakė duodamas interviu amerikiečių televizijai CNN.

 „Šiuo metu Irakas žlunga“, – tvirtino M. Barzanis. „Akivaizdu, kad centrinė valdžia prarado kontrolę šalyje. Byra tiek kariuomenė, tiek policija“, – islamistų pergales komentavo kurdas. Pasak jo, šiuo metu puiki proga kurdams apsispręsti dėl savo ateities. Irako kurdai ilgą laiką svajojo apie nepriklausomą valstybę, tačiau jų politikai niekada nebuvo pareiškę, jog sieks įgyvendinti šį tikslą.
Vis dėlto, panašu, kad dabartinė situacija Irake paskatino kurdus aktyviau siekti nepriklausomo Kurdistano įkūrimo idėjos. M. Barzanis patikino, kad užduos klausimą šiauriniame Irake antradienį viešinčiam JAV valstybės sekretoriui Johnui Kerry. „Paklausiu jo, kiek dar laiko kurdai turės būti tokioje padėtyje, kaip dabar?“
 
M. Barzanis tvirtina, kad susitaikymas su centrine valdžia Bagdade būtų galimas tik tuo atveju, jeigu būtų pasiektas susitarimas tarp Irako sunitų ir šiitų. Kurdų lyderis kritikuoja dabartinį Irako premjerą Nuri al-Maliki dėl dabartinės padėties šalyje. Pasak jo, premjeras siekia koncentruoti valdžią vienose rankose, ir tai sukėlė konfliktą.
 
Kurdų gyvenama šalies dalis jau du dešimtmečius turi autonomiją Irako sudėtyje. Be to, kurdų autonomija ilgą laiką palaikė gerus santykius su JAV. M. Barzanis vadina JAV draugu ir tvirtina, kad „Kurdistano sėkmė ateityje priklausys nuo amerikiečių vykdomos politikos“.
 
Šiuo metu Kurdistano lyderiai siekia apsaugoti didžiausią regiono miestą Kirkuką nuo islamistų judėjimo „Irako ir Levanto islamo valstybė“ puolimų. Kurdistano ginkluotosios pajėgos perėmė Kirkuko miesto kontrolę.
 
  

Žymos: JAV,, Irakas, Kurdai

Komentarai

Naujausi straipsniai