Parengė Margarita Narvydaitė, Tiesa.com   |   2010-10-16

Krizės suvienyti latviai

  
Krizės suvienyti latviai Valdis Dombrovskis.

Ekonomikos krizės išsunkti latviai daugiausia balsų atidavė dabartiniam premjerui Valdžiui Dombrovskiui ir jo blokui.

Latvijos piliečiai noriai dalyvavo rinkimuose (62,63 proc.) ir pasirinko tai, kas jau žinoma. Pirmą kartą šalies politiniame gyvenime tam pačiam premjerui bus pavesta iš naujo sudaryti vyriausybę. Per 20 nepriklausomybės metų vyriausybės jau keitėsi keliolika kartų.
 
Jauniausias premjeras
 
Premjero Valdžio Dombrovskio vadovaujamas „Vienybės“ blokas („Naujoji era“, „Society for other politics“ ir „Civic Union“) laimėjo daugiausia vietų Seime. Nuo pavasario šis fizikas, buvęs Latvijos centrinio banko vyriausiasis ekonomistas, beje, jauniausias premjeras Europoje, valdė šalį turėdamas mažumos koaliciją. Šiandien šis trijų partijų susibūrimas turi daugumą Rygos Jokūbo gatvės rūmuose – 63 balsus iš 100.
„Rezultatas patvirtino, kad einame geru keliu“, – rinkimų vakarą RFI džiaugėsi Sandra Kalnietė, buvusi užsienio reikalų ministrė, „Vienybės“ bloko narė. Nors algos sumažėjo trečdaliu, ligoninių ir mokyklų tinklai buvo pertvarkyti, o Latvijos ekonomiką išgelbėjo tik Tarptautinio valiutos fondo bei Europos Komisijos palaikymas, V. Dombrovskis yra populiarus politikas.
„Nusivylimas politikais labiau susijęs su įtarimais dėl korupcijos, kad jie dalyvauja politikoje vien dėl savo interesų, o V. Dombrovskis yra kitoks“, – taip aiškinamas premjero populiarumas.
 
Atlyžo rusakalbių atžvilgiu
 
Tačiau dabar didžiausias Latvijos politikų galvosūkis yra Santarvės blokas – rusakalbių partija, kuri laimėjo rekordišką balsų kiekį ir Seime turės 29 atstovus. Nors, latvių požiūriu, Santarvės centras ir liko etninė partija (tai ir patvirtino rinkimų rezultatai), vis dėlto ji gerokai pasistūmėjo į priekį.
Latvijoje ilgai nebuvo jokios partijų konkurencijos. „Taigi Santarvės centro atsiradimas gali būti naudingas“, – vertina politologas Ivaras Ijabsas.
V. Dombrovskis jau ištiesė ranką rusakalbiams, kad šie irgi prisiimtų atsakomybę už sunkius sprendimus atkuriant šalies ekonomiką. Nujausdama Santarvės centro pergalę, V. Dombrovskio vyriausybė pradėjo atnaujinti integracijos politikos gaires ir norėtų, kad Seimas balsuotų už jas dar iki lapkričio 2-osios. Būtent tą dieną susirinks naujas Seimas.
 
Santarvės centras, laimėjęs antrąją vietą, galėtų padėti normalizuoti integracijos procesą ir politiniame gyvenime, kuris iki šiol strigo.
Atrodo, prireikė vienos rimtos ekonomikos krizės, kad Latvija pradėtų eiti santarvės link.
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai