Parengė Egidija Lekavičienė   |   2011-02-18

Kinija pralenkė Japoniją

  
Kinija pralenkė Japoniją Kinija džiaugėsi gamybos suklestėjimu.

Antra pagal dydį ekonomikos milžine pasaulyje po JAV tapo Kinija, pralenkusi Japoniją. Analitikų nuomone, Kinijai neprireiks nė dešimties metų ir Jungtinėms Amerikos Valstijoms pralenkti, jei dabartinis jos ekonomikos tempas nesulėtės, praneša BBC.

="text-align: left">Japonija savo antrosios vietos turėtojos statuso neteko pirmą kartą per daugiau kaip keturis dešimtmečius. Jai ypač stipriai pakenkė eksporto ir vartojimo paklausos sumažėjimas, o Kinija, atvirkščiai, džiaugėsi gamybos suklestėjimu. 2010 metų gale Japonijos ekonomikos vertė siekė 5,47 trilijonus dolerių, o Kinijos buvo net 0,33 trilijono dolerių didesnė.
 
Komentuodamas esamą situaciją Japonijos ekonomikos ministras Kaoru Yosano pabrėžė, kad jo šalis nesivaiko reitingų, bet dirba dėl šalies gyventojų gerovės. Be to, jis netgi pasidžiaugė susiklostančia situacija ir pridūrė, kad smarkiai auganti Kinijos ekonomika – gera žinia kaimyninei Japonijai, nes Kinija dabar yra pagrindinė Japonijos prekybos partnerė ir tampa vis svarbesnė tokioms kompanijoms kaip „Sony“ ar automobilių gamintojoms „Honda“ bei „Toyota“.

Jena kitų valiutų atžvilgiu toliau stiprėja, o dolerio atžvilgiu jau pasiekė 15 metų aukštumas. Baiminamasi, kad tai pakenks japoniškos produkcijos paklausai.

Kaip rodo naujausi duomenys, Japonijos ekonomika per paskutiniuosius tris 2010 metų mėnesius susitraukė 1,1 proc. Anot analitikų, nors nuo šių metų pradžios paklausa kyla, Japonijos ekonomikai staigus atsigavimas negresia.

Šiandien didžiausias Japonijos galvos skausmas – senstanti visuomenė, kuri leidžia mažiau pinigų, ir darbo jėga, kuri yra palyginti brangi ir nelanksti. Kinijos augimas remiasi ilgalaikiu gamybos kilimu ir vidaus pramonės bei infrastruktūros plėtra.

Bet kartu analitikai pabrėžia, jog reikia nepamiršti, kad vien tik ekonomikos dydžių lyginimas neparodo tikrojo šalies vaizdo. Pvz., Kinijoje BVP vienam gyventojui siekia maždaug 4,5 tūkst. dolerių, o Japonijoje – apie 40 tūkst. Dauguma žmonių Kinijoje vis dar gyvena skurde, ir vidutinis japonas yra daug turtingesnis nei vidutinis kinas.
  

Komentarai

Naujausi straipsniai