Tiesa.com   |   Alfa.lt   |   2019-11-09

Kanapės: medicinos stebuklas ar išpūstas burbulas?

  
Kanapės: medicinos stebuklas ar išpūstas burbulas?
© pixabay nuotrauka

Kanapės farmacijos srityje ­– vis dar naujiena. Vaistų gamintojai, tokie kaip „Tilray“, giriasi savo naujais preparatais su šia sudedamąja dalimi. Pacientai visoje Europoje į kanapes žiūri kaip į stebuklingą vaistą, gydantį visas ligas ­– nuo depresijos iki onkologinių susirgimų. Tačiau, kad pripažintų šią medžiagą efektyvia, daugeliui gydytojų trūksta konkretesnių įrodymų, praneša portalas „Politico“.

„Yra žmonių, kurie reklamuoja tai kaip Dievo siųstą medžiagą, kuri išspręs visas pasaulio problemas“, – teigė medicininių kanapių klausimu konsultuojanti Kanados gydytoja Paola Cubillos.
Jos teigimu, nors kanapės ir turi potencialo, dabartiniai duomenys vis dar neleidžia palaikyti tokio visuomenės užsidegimo.
 
Būtent dėl to tokios valstybės kaip Prancūzija elgiasi apdairiai. Šios šalies parlamentas visai neseniai patvirtino 2 metus truksiantį medicininių kanapių tyrimą, kurio metu preparatų bus duodama maždaug 3 tūkst. pacientų, kenčiančių nuo tam tikrų epilepsijos ir išsėtinės sklerozės rūšių. Šis planas buvo priimtas po daugybės metų griežto medicininių kanapių reguliavimo, galiojusio beveik visose ES valstybėse.
 
Medicininių kanapių efektyvumo įrodymų trūkumas, ypač masiškai augant pacientų norui gauti šių preparatų, daugeliui valstybių kelia milžinišką dilemą, prieš priimant reikiamus sprendimus.
 
Jungtinė Karalystė, kuri, daugelio džiaugsmui, praėjusiais metais legalizavo medicinines kanapes, kartu išleido ir griežtas taisykles gydytojams, leidžiančias skirti pacientams kanapių tik tada, kai visos kitos gydymo priemonės nepasiteisino. Portugalija legalizavo medicininių kanapių auginimą, tačiau leidžia vartoti tik vienos rūšies preparatą su kanapėmis.
Liepą Europos vaistų agentūra uždegė žalią šviesą tik vienam iš kanapių gaminamam vaistui – „Epidiolex“, skirtam kovoti su dviejų tipų traukuliais. Tačiau Jungtinės Karalystės nacionalinis sveikatos ir rūpybos kokybės institutas vos po mėnesio paskelbė, kad šio sprendimo negali palaikyti dėl per menko vaisto poveikio įrodymo.
 
Pasak P. Cubillos, „palaukime ir pamatysime“ politika, kurią vykdo Prancūzija, yra kur kas protingesnis žingsnis nei Kanados „vaistas visiems“ metodas. Kanadoje gydytojas, kuris jaučiasi patogiai išrašydamas kanapių, iš esmės gali jų išrašyti bet kam dėl bet kokios priežasties.
 
Buvusi Jungtinės Karalystės vyriausioji medikų atstovė Sally Davies taip pat paskatino palaukti daugiau duomenų, tarp jų – surinktų iš klinikinių testų. „Kaip mes galime padėti pacientams, neturėdami tų duomenų?“ – praėjusiais metais iškėlė klausimą medikė.
 
Tačiau medicininių kanapių šalininkams, tokiems kaip farmacijos įmonės „Tilray“ kanapių ekspertas Philippe‘as Lucasas, užtenka įrodymų, kad vaistai iš šios medžiagos yra saugūs ir efektyvūs, o pacientų liudijimai neturėtų būti ignoruojami.
„Mokslas dar tik pradeda dirbti. Ir jis bando prisivyti tai, apie ką pacientai daugelį metų ir taip šneka“, – teigė P. Lucasas.

Įrodymų beieškant
 
Gydytojai, kalbėdami apie medicinines kanapes, labai dažnai mini vieną žodį – „placebas“.
 
„Northwestern“ universiteto vėžinio skausmo programos vadovė Judith Paice prisiminė vieną atvejį, kai pacientas naudojo minėtus vaistus su kanabinoliu (CBD) – nepsichoaktyvia chemine medžiaga, randama marihuanoje. Jis bandė prisiekti, kad medžiaga tikrai padeda. Tada gydytoja paprašė jo tą vaistą atsinešti.
 
Pasižiūrėjusi į produktą ji įsitikino, kad jame iš tiesų yra CBD, tačiau jo sudėtyje buvo 5 proc. mentolio, kuris sukeldavo šaltį. Labai tikėtina, kad tai ir suteikė įsivaizduojamą palengvėjimo pojūtį.
 
Klinikiniai testai, ypač rengiami atsitiktine tvarka, suteiktų daugiau aiškumo dėl vaistų poveikio organizmui, tačiau šiuo metu jų vis dar nėra pakankamai. Viena to priežasčių – medicininių kanapių legalizavimo banga pasaulyje vis dar palyginti naujas reiškinys. JAV, viena iš labiausiai pažengusių šioje tyrimų srityje, daugumoje valstijų kanapes legalizavo tik prieš 3 metus. Federaliniu lygmeniu ši medžiaga vis dar draudžiama.
Taigi, kol nėra daugiau informacijos, gydytojų teigimu, valstybės turėtų būti atsargesnės, įvesdamos kokias nors medicininės marihuanos programas. Patys gydytojai yra linkę pripažinti šios medžiagos vartojimą kaip paskutinę priemonę, dažniausiai tiems, kuriems nebepadeda tradiciniai vaistai.
 
Problema kyla dėl to, kad patys pacientai nori naudoti šią medžiagą ir kitais tikslais. 2019 m. „Tilray“ apklausė daugiau nei 2 tūkst. kanadiečių, kokiems simptomams malšinti pacientai naudoja medicininę marihuaną. Dažniausias atsakymas buvo lėtinis skausmas, kitos įvardytos priežastys buvo nemiga, stresas ir depresija. Ir dauguma pacientų yra įsitikinę, kad ši priemonė puikiai veikia.

Ilgas ir vingiuotas klinikinių testų kelias
 
Gydytojai nori klinikinių testų, tačiau puikiai žino, kad duomenų rinkimas reikalauja laiko. Ir pinigų.
 
Kai kurioms kanapių kompanijoms žymiai paprasčiau tiesiog gaminti CBD aliejų ir pardavinėti jį kaip papildus. Ir uždirbti milžiniškus pinigus, nesivarginant šios medžiagos išbandyti.
 
Miuncheno technikos universiteto psichosomatinės medicinos profesorius Winfriedas Hauseris teigia, kad su kolegomis labai dažnai susiduria su medicininių kanapių apžvalgomis, kurios iš esmės yra jau atliktų tyrimų perpasakojimas.
 
Tokio tipo tyrimai dažniausiai susideda iš plataus spektro tyrimų, kurie labai dažnai parodydavo skirtingus rezultatus – priklausomai nuo to, ką tų tyrimų autoriai pasirinko apžvelgti. Pavyzdžiui, W. Hauseris per pastaruosius 4 metus pateikė 4 skirtingus tyrimus, kuriuos atliekant buvo analizuojamas medicininių kanapių poveikis malšinant lėtinį skausmą. Visuose 4 tyrimuose buvo prieita prie skirtingų išvadų.
 
Prastesniuose tyrimuose, pasak mokslininko, tyrėjai „galimai pervertina teigiamą kanapių preparatų poveikį“.
 
Panašios nuomonės laikosi ir P. Lucasas. Pasak jo, reikia daugiau ir geresnių tyrimų, tačiau šioje sferoje medicininių kanapių kompanijos neturėtų būti paliktos vienos – joms reikalinga valstybių pagalba ir investicijos. Viena iš to priežasčių – verslo finansuojamais tyrimais ne visada galima pasitikėti. Kita priežastis – tirti tikrai yra ką. Eksperto nuomone, per 10–15 metų surinkta informacija tėra „ledkalnio viršūnė“
 
Gera žinia ta, kad valstybės vis labiau įsitraukia į šį procesą. Portalo „The Guardian“ teigimu, šią savaitę Jungtinės Karalystės Karališkojo koledžo psichiatrai parems dvejus metus vyksiantį ir 20 tūkst. pacientų apimsiantį medicininių kanapių poveikio vertinimą. Tai bus didžiausias tokio tipo tyrimas visoje Europoje.
 
Kas dabar?
 
Kanapių entuziastai sutinka, kad reikia atlikti daugiau tyrimų, tačiau jie atmeta atsargų gydytojų požiūrį. P. Lucasas pabrėžia, kad kanapės tradicinėje medicinoje yra naudojamos jau ne vieną šimtmetį, o lyginant su „dažniau vartojamais“ opioidiniais vaistais nuo skausmo jie yra ir saugesni.
 
„Mums būtina modernizuoti šių ligų gydymą lygiagrečiai su opioidais“, – teigė ekspertas.
 
Kito kanapių šalininko, Jungtinės Karalystės neurologo Mike‘o Barneso, nuomone, jau yra pakankamai duomenų, kad būtų galima judėti į priekį ir naudoti medicinines kanapes esminių simptomų ir ligų gydymui, pavyzdžiui, šitaip gydyti vaikus, sergančius epilepsija.
 
Jo teigimu, iš tiesų placebo efektas suveikia visų vaistų atveju, tačiau sakyti, kad kanapės pirmiausia veikia kaip placebas, yra „nesąmonė“.
 
M. Barnesas pabrėžė, kad gydytojai turėtų naudoti medicinines kanapes ir „mokytis, ypač vertinant kai kurių pacientų būklę, jiems kenčiant nuo nepakeliamo skausmo ar daugybinių traukulių“.
 
Tačiau W. Hauseris mano, kad prireiks dar daugybės metų nustatyti, kaip tiksliai kanapės gali būti naudojamos medicinoje, turint omenyje šimtus joje esančių cheminių medžiagų.
 
Dar viena pusė mano, kad belaukiant patikimų mokslinių tyrimų reikėtų pasvarstyti apie individualizuotą gydymą medicininėmis kanapėmis, kiekvieną kartą nustatant kanabinolio koncentraciją kiekvienam pacientui atskirai.
 
„Sakyti, kad pacientas sureagavo į kanapes, yra per platu“, – mano Tel Avivo medicinos centro Vaistų nuo skausmo instituto vadovas Silviu Brillas. Jis teigia, kad tam tikri pacientai sureaguodavo į tam tikras kanapes, nes kai kurios jų rūšys gali numalšinti skausmą, o kitos – įveikti nemigą.
 
S. Brillas ir kiti gydytojai, kaip P. Cubillos, mano, kad geriausia ir realistiškiausia yra sukurti kanapių registrus, kuriuose būtų renkami duomenys apie medicininių kanapių poveikį realiu laiku ir sąlygomis.
 
Tačiau W. Hauseris teigia, kad judėti pirmyn be tinkamo kanapių poveikio vertinimo nėra gerai – pasak jo, būtent tokiu keliu gydytojai nuėjo prieš porą dešimtmečių, kai laisvai skyrė pacientaims opioidinius vaistus, nesuprasdami galimų rizikų.
 
„Iš istorijos pamokų nereikėtų tyčiotis, – teigia mokslininkas. – Mes nenorime išvysti kanapių epidemijos, kuri tiesiog pakeistų opioidinę.“
  

Komentarai

Naujausi straipsniai