Tiesa.com   |   BNS   |   2018-01-30

JAV nebeskelbs naujų sankcijų Rusijai

  
JAV nebeskelbs naujų sankcijų Rusijai
© Wikimedia nuotr.
D. Trumpas nekantrauja pataisyti santykius su Kremliumi.

Užsienio šalių vyriausybės jau atsisakė milijardų dolerių vertės potencialių kontraktų su Rusijos ginkluotės kompanijomis, pirmadienį pareiškė JAV administracija ir pažymėjo, kad nėra reikalo skelbti naujas sankcijas Maskvai atgrasyti.

Tuo tarpu JAV Iždo departamentas paskelbė nekantriai lauktą rusų oligarchų, kuriuos Amerikos valdžia laiko potencialiais sankcijų taikiniais, nes jie yra glaudžiai susiję su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, sąrašą.
Sąraše yra 114 įtakingų politinių veikėjų ir 96 oligarchai, tarp jų Romanas Abramovičius, Olegas Deripaska ir Jurijus Milneris.
 
Sąraše esančių žmonių atžvilgiu jokios baudžiamosios priemonės, pavyzdžiui, JAV esančio turto įšaldymas ar draudimas gauti vizą, automatiškai nebus taikomos.
 
Tačiau šių asmenų įtraukimas į „juodąjį sąrašą“ gali paskatinti bankus ir kitas institucijas Jungtinėse Valstijose bei Europoje vengti su jais turėti bet kokių verslo reikalų.
 
Pirmadienis buvo paskutinė diena Valstybės ir Iždo departamentams įgyvendinti dvi teisės akto „Dėl atoveikio Amerikos priešininkams per sankcijas“ (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act, CAATSA) nuostatas. Šį įstatymą JAV prezidentas Donaldas Trumpas nenoromis pasirašė praėjusiais metais.
 
JAV įstatymų leidėjai nerimavo, kad prezidentui nekantraujant pataisyti santykius su Kremliumi, jis gali nesiimti griežtų veiksmų nubausti Maskvą ir rusų pareigūnus už kišimąsi į JAV rinkimus ir padėties Ukrainoje destabilizavimą.
 
D. Trumpas minėtą teisės aktą yra pavadinęs „prieštaraujančiu konstitucijai“, o valstybės sekretorius Rexas Tillersonas yra sakęs, kad jo apkritai nereikia.
Teisės aktas įpareigojo Valstybės departamentą parengti įmonių, susijusių su Rusijos gynybos ir žvalgybos agentūromis, sąrašą. Tai buvo padaryta pernai spalį, o pirmadienį turėjo būti paskelbta, kokioms JAV ar užsienio įmonėms ar vyriausybėms bus įvestos sankcijos už tai, kad palaiko ryšius su į „juodąjį sąrašą“ įtrauktais Rusijos saugumo sektoriaus fiziniais ir juridiniais asmenimis.
 
Paaiškėjo, kad sankcijos nebus skelbiamos, nes Valstybės departamentas nusprendė, kad jau pati JAV baudžiamųjų priemonių grėsmė ar vadinamosios antrinės sankcijos atgrasė nuo tokių sandorių.
 
„Nuo tada, kai buvo priimtas CAATSA, užsienio vyriausybės atsisakė suplanuotų ar paskelbtų kelių milijardų dolerių vertės pirkimo sandorių su Rusijos gynybos sektoriumi“, – sakė Valstybės departamento atstovė spaudai Heather Nauert.
 
„Turint galvoje, kiek ilgai paprastai tęsiasi stambių gynybos sektoriaus sandorių įgyvendinimas, mūsų pastangų rezultatas tik pradeda ryškėti“, – pažymėjo ji ir pridūrė, kad Kongresui buvo pateikta ataskaita su įslaptintomis detalėmis.
 
„Žvelgiant iš šios perspektyvos, jei įstatymas veikia, sankcijos atskiriems fiziniams ar juridiniams asmenims nereikalingos, nes įstatymas faktiškai tarnauja kaip atgrasymo priemonė“, – aiškino ji.
Tuo tarpu JAV Iždo departamento pirmadienį paskelbtame potencialių sankcijų taikinių sąraše figūruoja visas Rusijos verslo elitas, valstybinių kompanijų vadovai, ministrai.
 
Vadinamajame Kremliaus sąraše yra oligarchai O. Deripaska, R. Abramovičius, Vladimiras Potaninas, Michailas Fridmanas, taip pat Vagitas Alekperovas, Jelena Baturina, Romanas Avdejevas, Evgenijus Kasperskis, Suleimanas Kerimovas, Vladimiras Lisinas, Michailas Prochorovas ir dešimtys kitų verslo elito atstovų.
 
Kaip nurodoma Kongresui perduotoje ataskaitoje, į sąrašą įtraukti 96 verslo magnatai, kurių turtas viršija 1 mlrd. JAV dolerių, bei 114 valstybės pareigūnų bei valstybės įmonių vadovų.
 
Į „Kremliaus sąrašą“ įtrauktas ir premjeras D. Medvedevas ir visi jo pavaduotojai bei ministrai, tarp jų Igoris Šuvalovas, Maksimas Oreškinas, Arkadijus Dvorkovičius, Aleksejus Mileris, Igoris Sečinas, germanas Grefas, Andrejus Kostinas ir daugybė kitų.
 
Ataskaitos priede, kuris įslaptintas, gali būti asmenų, valdančių mažesnį turtą ir nepriklausančių aukščiausio rango valstybės pareigūnams.
 
 
  

Žymos: Rusija, Vladimiras Putinas, Sankcijos Rusijai, Donaldas Trumpas, Kremlius

Komentarai

Naujausi straipsniai