2011-08-09

JAV ekonomika gavo smūgį į paširdžius

  
JAV ekonomika gavo smūgį į paširdžius B.Obama ramina ir aiškina, kad JAV ekonomika atsities.

Italija, Ispanija, Portugalija ir Graikija. Tai šalys, dėl kurių pastaruoju metu suko galvas pasaulio ekonomistai ir valstybių vadovai. Tačiau į šį būrį įsiliejo ir viena galingiausių valstybių – JAV. Amerikai tarptautinė reitingų agentūra „Standard & Poors“ (S&P) praėjusios savaitės pabaigoje kirto iš peties ir pirmą kartą istorijoje sumažino JAV kredito reitingus nuo AAA iki AA+ su neigiama perspektyva.Tai reiškia, kad JAV skolinsis pinigų už didesnes palūkanas, nes investuotojai mato didesnę riziką pirkdami šios šalies vertybinius popierius.
Tai sukrėtė pasaulio vertybinių popierių biržas ir nejuokais sudrebino ekonomikos stabilumo pamatus. Galingiausių valstybių ir Europos Centrinio banko sau neleido ilsėtis ir savaitgalį svarstydami, kaip išsikapstyti iš susidariusios padėties.
 
Blogoms naujienoms gero laiko nebūna, tačiau JAV kilęs chaosas dėl gresiančio šalies finansinio neveiksnumo sukėlė tikrą sumaištį visame pasaulyje. Ypač skaudžiai į tai reaguoja Europa, nes ir čia skaudulių daug. Vien ką reiškia Italijos skolos ir supratimas, kad net ir prie geriausių norų šios šalies išgelbėti greičiausiai nepavyktų. Štai paskutiniai skaičiavimai, kurie iliustruoja liūdną padėtį.
 
Italų skolos siekia 1,8 trilijono eurų (per 6,2 trln. litų), o tai sudaro 120 proc. šalies bendrojo vidaus produkto. Tuo tarpu Europos finansinio stabilumo fonde (EFSF) tėra 440 mlrd. eurų. Net jei jį pasisektų padidinti 2–3 kartus, Romai to neužtektų. Be to, didžiausia donorė Vokietija nelinkusi užsikrauti dar didesnės finansinės naštos gelbėdama dar vieną netaupią šalį.
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai