Tiesa.com   |   2013-06-13

Graikiją krečia šokas po šoko

  
Graikiją krečia šokas po šoko Iš išsivysčiusios valstybės statuso netekusios Graikijos atimta ir nacionalinė televizija bei radija

Graikija taps pirmąja iššsivysčiusia šalimi, praradusia šį statusą. Agentūra „MSCI“, sudaranti tokį reitingą, skelbia, jog Graikija taps besivystančia šalimi. Dabartinė šalies ekonominė situacija neatitinka kriterijų, kurie taikomi išsivysčiusioms rinkoms. „MSCI“ atkreipia dėmesį į didelę šalies skolinę naštą, ekonomikos sąstingį, sunkumus pritraukiant kapitalą.

Statusas buvo sumenkintas ir Marokui. Valstybė neteko vietos išsivysčiusių šalių sąraše ir buvo pripažinta pereinančiąja rinka. Tuo pačiu metu agentūra padidino Jungtinių Arabų Emyratų ir Kataro statusą iki išsivysčiusių. „MSCI“ Graikijos situaciją ėmėsi peržiūrinėti pernai. Tuomet agentūra pranešė, kad šalyje praktiškai neveikia finansų rinkos, o tai gali lemti įvertinimo pokyčius. „MSCI“ pastebi, jog Graikijoje paplitę barteriniai mainai, stagnacija akcijų rinkoje, apribojimai atsiskaitant negrynaisiais pinigais.
Akcijų indeksai Graikijoje smunka nuo 2007 metų. Dėl biudžeto deficito ir didelės išorės skolos, šaliai teko dukart gauti Europos Sąjungos paramą. Išsivysčiusia šalimi Graikija buvo pripažinta 2001 metais. Šiuo metu pagal „MSCI“ sąrašą į jį patenka 22 šalys. Dar 22 valstybės, įskaitant Rusiją, Kiniją, Indiją ir Braziliją, yra įtrauktos į besivystančiųjų sąrašą.
 
Graikijos vyriausybė uždarė visuomeninę televiziją ir radiją ERT. Šis sprendimas, paveiksiantis beveik 2,7 tūkst. darbo vietų, įsigaliojo iškart. „ERT yra atvejis, kai ypač trūksta skaidrumo ir kai esama neįtikėtinos ekstravagancijos. Tai bus nutraukta“, - spaudos konferencijoje sakė vyriausybės atstovas Simas Kedikoglus. „Tai valstybės perversmas", - žurnalistams teigė prie ERT atvykęs pagrindinės opozicinės partijos „Syriza“ lyderis Aleksis Cipras S.Kedikoglus nurodė, kad ERT vėliau bus vėl atidaryta, nauju formatu ir su daug mažiau darbuotojų.
 
Vos paskelbus šią naujieną prie ERT būstinės susirinko tūkstančiai graikų, demonstruojančių palaikymą darbuotojams. Beveik 500 žmonių taip pat susirinko prie organizacijos padalinio Salonikuose Graikijos šiaurėje, o naujienų redaktorių profesinė sąjunga „Poesy“ paragino privačius transliuotojus pademonstruoti solidarumą ir iš karto pradėti streiką.
  

Žymos: Euro zonos krizė, Krizė, Graikija

Komentarai

Naujausi straipsniai