Rusnė Naujokaitytė, savaitraštis ATGIMIMAS   |   2012-06-26

Graikams euras mielesnis už drachmą

  
Graikams euras mielesnis už drachmą Graikai nenori susigrąžinti drahmos, bet jie nelinkę ir mokėti savo skolų.

Po neseniai vykusių parlamento rinkimų Graikijoje nedidele persvara laimėjusi dešiniųjų partija Naujoji demokratija (ND) pakvietė visas Graikijos politines jėgas sudaryti Graikijos „gelbėjimo koaliciją”, o ES gavo galimybę šiek tiek atsipūsti.

Londono verslo savaitraštis ECONOMIST komentuoja, kad Graikijos parlamento rinkimuose baimė būti išmestiems iš euro zonos buvo stipresnė nei pyktis dėl diržų veržimosi politikos. Po nenusisekusio vyriausybės sudarymo gegužę Graikijoje jaučiama skuba. G20 susitikime Meksikoje posėdžiaujantys pasaulio lyderiai atidžiai stebi graikų bandymą iš antro karto išsirinkti valdžią. Dauguma analitikų mano, kad, norėdami išlaikyti eurą, graikai turi sudaryti stabilią vyriausybę.
Populistai liko antri
 
Lisabonos interneto portalas EXPRESSO.PT rašo, kad kairuoliškos sąjungos „Syriza“ lyderis Alexis Tsipras šešis kartus pagerino savo partijos rezultatus nuo prieš trejus metus vykusių parlamento rinkimų. Tačiau rinkimų sekmadienį nelaimėjo. Eurokratai ir A.Merkel lengviau atsipūtė. Jų šantažas ir beprecedentis kišimasis į šalies vidaus politinį gyvenimą nemažina graikų rinkimų teisėtumo. Net ir nelaimėjęs populistas A.Tsipras turės įtakos ne tik
Graikijos vidaus, bet ir visai ES politikai, o tai jai nepridės stabilumo.
 
Miuncheno kairiųjų pažiūrų dienraštis SÜDDEUTSCHE ZEITUNG mano, kad A.Tsipras turi būti patenkintas antrąja vieta, nes dabar jam nereikės persiplėšti ir mėginant likti euro zonoje, ir bandant atsikratyti Graikijos skolų. Graikų žiniasklaida jau dabar spekuliuoja nuomonėmis, kad Antonio Samaro vyriausybė ilgai neišsilaikys, nes šalies ekonominė padėtis, net ir jam laimėjus, nepagerėjo nė per nago juodymą. Kai A.Samaro vyriausybė žlugs, ten jau bus A.Tsipras – nauja alternatyva, žadanti graikams mielą populizmo sapną, kurio taip trokšta paprasti žmonės.
 
Senoji gvardija negali išsrėbti užvirtos košės
Centro dešinės pažiūrų Atėnų dienraštis I KATHIMERINI teigia, kad šiuo metu Graikijai reikia kamikadzių, o ne tradicinių politikų, drebančių dėl savo karjeros ir bandančių pataikauti karštakošiams protestuotojams. Tiesą sakant, šiandien politinėse partijose nėra daug tokių drąsių ir talentingų valstybininkų. Dabar politikai, net ir taupymui nepritariantis A.Tsipras, privalės pasitikti iššūkį. Niekas negali paneigti, kad šalyje tvyro netvarka ir niekas nebeturi teisės elgtis neatsakingai vien todėl, kad rinkėjai išsiuntė juos į opoziciją.
 
Visi plaukiame tuo pačiu laivu. Laimėjęs rinkimus A.Samaras privalo pasamdyti pačius geriausius visų sektorių ekspertus, o ne tik pasitikėti senąja politikų gvardija. Į valdžią ateisianti vyriausybė turės labai mažai vietos manevrams, nes visur reikia gesinti gaistrus, visuomenė susiskaldžiusi, o partneriams greitai trūks kantrybė.
 
Prahos konservatyviųjų pažiūrų dienraštis LIDOVE NOVINY mano, kad per pirmuosius parlamento rinkimus gegužę graikai neracionaliai nusprendė ir išlaikyti eurą, ir kartu nemokėti savo skolų, balsuodami už radikalius kairiuosius. Per pakartotinius parlamento rinkimus birželį jie jau apsigalvojo ir parėmė dešiniuosius, tačiau tai nereiškia, kad koalicija, vadovaujama ND, tikrai sugebės išvesti šalį iš suirutės. Reikia nepamiršti, kad tradicinės partijos yra atsakingos už dabartines šalies problemas ir nėra įrodymų, kad ši senoji gvardija susitvarkys su naujais iššūkiais geriau nei jaunieji radikalai. Graikai gali dar ne kartą rengti rinkimus.
 
Krizė skaldo graikų visuomenę
Kairiųjų pažiūrų Atėnų dienraštis TA NEA komentuoja, kad šie rinkimai Graikiją dalija į dvi dalis, o suskaldyta valstybė yra pasmerkta, nesvarbu, kuri stovykla imtų viršų. Piliečiai, stipriai suabejoję savo valstybės patikimumu, pašalino susikirtusius politikus iš valdžios olimpo. Žvelgiant pozityviai, graikai dabar patys aktyviai kuria savo ateitį. Tačiau tokio lygio visuomenės konfliktai niekada nesibaigia aiškia pergale, greičiau jau lieka daug pralaimėjusiųjų.
 
Flamandų kairiųjų liberalų pažiūrų dienraštis DE MORGEN rašo, kad graikų sunkmetis vyksta tvyrant visuomenės susipriešinimo atmosferai. Daug kas bijo socialinės įtampos ir prievartos protrūkio šalyje. Ši atmosfera kuria emocinį klimatą, kuriame politikai, akcijų perpardavinėtojai ir eiliniai piliečiai yra gundomi elgtis kvailai. Kad krizė būtų įveikta, būtina įveikti susipriešinimą. Aistros turi atvėsti. Tai nebus lengva, bet yra daugiau nei užtektinai bendro visuomenės intereso pradėti vaisingą dialogą. Visos didžiosios graikų partijos yra prieš pasitraukimą iš euro zonos ir sutaria, kad taupymo priemonės neturėtų sugriauti vidurinės klasės. Tačiau būtent tai ir vyksta. Vidurinės klasės žlugimas niekam nenaudingas, nes reikštų ekonomikos komą. Todėl dabartinis ES primestas taupymo planas yra klaida. Laikas A.Merkel ir kompanijai tai pripažinti.
 
Viltis sieja su ES socialistais
 
Budapešto kairiųjų pažiūrų dienraštis NÉPSZAVA komentuoja, kad Vokietijos kanclerė Europoje jau yra pravardžiuojama „Frau Ne“, nes vis nenori girdėti apie taupymo politikos atpalaidavimą. Praėjusį šeštadienį ji dar kartą pareiškė, kad kredito susitarimo sąlygos Graikijai nebus pakeistos. Šiuo metu niekas nežino, ar Graikija sugebės kada nors apmokėti 327 mlrd. eurų skolų. Tai ypač abejotina žinant, kad Graikijos BVP jau keletą metų vis mažėja, o nedarbas perkopė 22 proc. Graikija yra labiau nei bet kada susiskaldžiusi, tačiau dabar ne tik graikai turi atlikti savo namų darbus. Europa taip pat turi imtis naujos krypties. Dabartinis griežto taupymo kursas nebegali ilgai trukti.
 
Barselonos liberaliųjų pažiūrų VANGUARDIA teigia, kad, kai buvo išrinktas socialistų prezidentas Francois Hollande (Fransua Olandas) Prancūzijoje, Graikijoje įsižiebė viltis, nes jis pasisakė už taupymo programų mažinimą ir ekonomikos augimo skatinimą. Tai jo partijai šį savaitgalį padėjo laimėti ir parlamento rinkimus. Tuo pačiu metu 100 milijardų eurų paramos paketas buvo suteiktas Ispanijos bankams, lyg signalas apie rimtą antikrizinės politikos pasikeitimą Europoje. Abu veiksniai – F.Hollande’o pergalė ir pagalba Ispanijai – padėjo A.Samarui suteikti nusivylusiems graikams viltį ir prisidėjo prie jo partijos pergalės, nes žmonės pagaliau grįžo į sveiką protą.
 

  

Žymos: Euro zonos krizė, Rinkimai, Graikija

Komentarai

Naujausi straipsniai