Parengė Egidija Lekavičienė   |   2010-12-16

Choleros grimasos Haityje

  
Choleros grimasos Haityje Krizė prasidėjusi po žemės drebėjimo nesibaigia.

Haityje nuo spalio siaučiančios choleros epidemijos aukų skaičius jau gerokai prašoko 2000 ribą. Epidemija apėmė visus šalies departamentus.

="text-align: left">Haičio sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, čia gruodžio 13-ąją užregistruoti 103 347 susirgimo cholera atvejai, o nuo epidemijos pradžios mirė jau 2264 žmonės.
 
JAV ligų kontrolės ir profilaktikos centro, stebinčio situaciją Haityje, pranešime sakoma, kad kai kuriais atvejais nuo pirmųjų ligos simptomų pasireiškimo iki letalinės baigties tepraeina vos keletas valandų. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) specialistai prognozuoja, kad ateinančiais metais cholera susirgusių žmonių skaičius gali pasiekti 400 tūkstančių. Jei šios prognozės pasitvirtins, šaliai tai bus ne mažesnis smūgis nei 2010 metų sausį įvykęs žemės drebėjimas, šią neturtingą šalį visai parklupdęs ant kelių.

Epidemija prasidėjo Haičio šiaurės rytuose spalio viduryje. Autoritetingas prancūzų epidemiologas Renaud Piarroux, tyręs epidemijos priežastis Prancūzijos ir Haičio vyriausybių užsakymu, savo ataskaitoje teigia, kad choleros epidemiją Haityje galėjo sukelti Jungtinių Tautų (JT) taikos palaikymo pajėgos, ir konkrečiai – taikdariai iš Nepalo. Jis rado įtikinamų įrodymų, kad ligą sukeliančios bakterijos pirmiausia pasklido vienoje upėje, tekančioje netoli JT taikdarių bazės, esančios prie Mirbalė miestelio. Užkratas pateko į vandenį iš taikdarių bazės nutekamojo vandens rezervuarų. Epidemiologo teiginiai sutapo su vietinių gyventojų įtarimais. Jokia kita hipotezė, pasak tyrėjo, nėra reali, nes šios vietovės šiemet net nebuvo paveiktos žemės drebėjimo, jos yra už dešimčių kilometrų nuo pajūrio bei evakuotųjų žmonių palapinių miestelių.

Nepalo armijos vadovybė griežtai pasmerkė šio epidemiologo požiūrį, esą paremtą vien spėjimu.

Padėtį Haityje apsunkina ir praėjusią savaitę didesniuose šalies miestuose nuvilniję neramumai. Demonstrantai netiki lapkričio 28 dieną vykusio prezidento rinkimų pirmojo etapo skaidrumu ir reikalauja anuliuoti rezultatus. Pralaimėjusių kandidatų šalininkai rengia manifestacijas, dėl kurių uždarytos mokyklos ir įstaigos, visi oro uostai, ambasados. Vyksta susirėmimai, yra žuvusių ir sužeistų. Kitas prezidento rinkimų etapas numatytas sausio viduryje.

Šaliai trūksta vaistų, kurių gavimas iš Raudonojo Kryžiaus darosi vis labiau komplikuotas. Yra versijų, kad choleros aukų skaičius iš tiesų daug didesnis, nei skelbia oficialūs duomenys. Sunku patikrinti visus mirčių atvejus, nes daugiau nei milijonas žmonių vis dar gyvena palapinėse katastrofiškomis higienos sąlygomis.

Ši skurdžiausia Vakarų pusrutulio valstybė dar neatsigavo po vieno baisiausių žemės drebėjimų, kuris nusinešė per 230 tūkst. žmonių gyvybių, apie 3 mln. žmonių buvo sužeista, daugiau nei milijonas liko be pastogės, o ekonomika patyrė per 9 mlrd. JAV dolerių nuostolių. 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai