Rasa Dževeckytė, CV.lt   |   2011-03-03

Vasaris pūgų Lietuvos darbo rinkoje nesukėlė

  
Vasaris pūgų Lietuvos darbo rinkoje nesukėlė
© D.Dokšaitė
Daugiausia darbo yra sostinėje.

Nuo pat metų pradžios sujudimas darbo rinkoje įgavo pagreitį: vasarį dar daugiau įmonių pradėjo ieškoti naujų darbuotojų. Daugiausia pasiūlymų sulaukė specialistai. Ir nors kandidatų taip pat nemąžta, tačiau atsirinkti reikalingą specialistą jau tampa lengviau, nes naujų pasiūlymų ima dairytis ir darbuotojai, sunkmečiu nepraradę darbo.

="text-align: left">Darbo pasiūlymų daugėja ir darbo pasiūlos portaluose, ir spaudoje, ir pačioje darbo biržoje. Tačiau ekspertai neabejoja, kad judesiai darbo rinkoje yra kur kas spartesni, nei matome.
 
„Darbo pasiūlymus viešina ne kiekviena įmonė, kuri yra suplanavusi plėtrą, aktyvesnę prekybą ar gamybą. Dažnai darbdaviai apsiriboja lietuvišku naujų darbuotojų paieškos būdu – informacija paskleidžiama iš lūpų į lūpas arba ieškoma per pažįstamus“, – teigia Jonas Marcinkus, Kauno UAB „Personalo valdymo inovacijos“ direktorius, pabrėždamas, kad bruzdėjimas darbo rinkoje vis stiprėja, nors didelių bangų dar nėra.
 
Tai, kad perspektyvų Lietuvoje susirasti darbą ar pradėti nuosavą verslą daugėja, rodo ir Lietuvos darbo biržos (LDB) duomenys.
 
Sausį, kuris paprastai būna kiek apmiręs, darbdaviai darbo biržose įregistravo 14 400 laisvų darbo vietų – tai 17 proc. daugiau nei gruodį ir 72,6 proc. daugiau, palyginti su ankstesnių metų sausiu. Per metus dvigubai išaugo išduotų verslo liudijimų skaičius. Nedarbo lygis per mėnesį nepasikeitė.
 
Daugiausia darbo vietų siūloma didžiuosiuose miestuose – Vilniaus apskrityje registruota 23,2 proc. visų pasiūlymų įsidarbinti, Kauno apskrityje 15,8 proc., Šiaulių 12,9 proc., o Klaipėdos 12,7 proc., praneša LDB.
 
„Padaugėjus laisvų darbo vietų, padėta įsidarbinti per 15 400 darbo ieškančių žmonių, tuo tarpu praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu įsidarbino geru trečdaliu mažiau – 9700 bedarbių“, – sako Mindaugas Balašaitis, LDB vadovas.
 
Per mėnesį įregistruota 22 600 bedarbių, kai tuo tarpu pernai sausį – 32 600. Didesnis besikreipiančių į darbo biržą bedarbių skaičius, kaip teigia LDB, yra įprasta metų pradžios situacija, kai registruojasi daugiau žmonių, norinčių imtis individualios veiklos pagal verslo liudijimus.
 
Sausį per 5000 bedarbių – du kartus daugiau nei pernai – pradėjo savarankišką veiklą, įsigiję verslo liudijimus iki 6 mėn. laikotarpiui.
 
Vasario 1-ąją LDB buvo įregistravusi 311 200 bedarbių. Tai sudarė 14,4 proc. visų šalies darbingo amžiaus gyventojų, arba tiek pat, kiek ir metų pradžioje.
 
Daugiausia bedarbių vasario 1 d. buvo registruota Ignalinos (21,3 proc.), Zarasų (19, proc.), Mažeikių bei Vilniaus (po 19,4 proc.) rajonų savivaldybėse. Tarp didžiausių miestų mažiausia bedarbių buvo Šiauliuose (11,2 proc.), o daugiausia Panevėžyje (15,9 proc.).
 
„Mano galva, nedarbo lygis Lietuvoje netrukus ims mažėti, nes įmonės ketina plėsti gamybą, tad žada priimti nekvalifikuotos darbo jėgos. O būtent tokių bedarbių, neturinčių kvalifikacijos, ir yra daugiausia“, – svarsto p. Marcinkus.
 
Ne kiekvienam
 
Šiuo metu įsidarbinti daugiausia galimybių turi specialistai.
 
„Jų reikia daugeliui įmonių, nesvarbu, kokia veikla – gamybos, prekybos ar paslaugų – užsiimtų. Ekonomikai atsigaunant, didėja ir prekių bei paslaugų poreikis. O jam tenkinti reikia profesionalų, tad specialistų paklausa iš tiesų yra“, – aiškina Andrius Francas, tarptautinėms kompanijoms personalo paieškos paslaugas teikiančios bendrovės „Strategic Staffing Solutions“ direktorius.
 
O susirasti gerą specialistą – ne taip paprasta. Sunkmečiu daugelis jų neteko darbo ir buvo priversti emigruoti. Taigi gabių, mokančių užsienio kalbas darbuotojų sektorius aptuštėjo.
 
„Vis dėlto pamažu atsirinkti darbuotoją tampa paprasčiau. Nors į vieną laisvą darbo vietą pretenduoja dar šimtai, tačiau kandidatų kokybė gerėja. Vis dažniau sulaukiama CV specialistų, kurie net sunkmečiu išsaugojo darbo vietą“, – dėmesį atkreipia p. Francas.
 
Tai reiškia, kad žmonės labiau pasitiki ateitimi, drąsiau reaguoja ir nebesijaučia taip stipriai priklausomi nuo esamo darbdavio kaip sunkmečiu: dirbtinio lojalumo laikai artėja į pabaigą.
 
Skaičiuos rudenį
 
Vis dėlto kandidatų, kurie savo CV siuntinėja į kairę ir į dešinę, dar apstu.
 
„Tokius žmones vertiname kaip nemąstančius, besigriebiančius šiaudo. Net jų kandidatūras pasižymime atskirai, kad ateity žinotume, jog šiems trūksta motyvacijos užimti tam tikras pozicijas“, – perspėja p. Francas.
 
Personalo specialistai prognozuoja, kad didysis darbuotojų judėjimas iš įmonės į įmonę prasidės rudenį.
 
„Pastarųjų mėnesių teigiamas vartojimo pokytis rodo, kad ekonomika atsigauna. Jei ši tendencija išliks, rudenį darbo rinkos žemėlapis bus jau visiškai kitokių spalvų“, – mano p. Francas.
 
Jam pritaria ir p. Marcinkus.
 
„Žmonės jau dabar išdrąsėjo, nebebijo pakeisti darbo vietos. O vadovai vis garsiau kalba apie algų didinimą: įmonės, norėdamos išlaikyti efektyvų darbuotoją, turės tai daryti“, – neabejoja kauniškis.
 
Ir ne tik tai. Personalo atrankos ekspertai įsitikinę, kad rudenį prasidės naujų darbo vietų kūrimo era, nes daugelis įmonių bus padengusios nuostolius ir pereis į pelno stadiją, tad dar spartesnei plėtrai prireiks naujų darbo rankų ir protų.

  

Komentarai

Naujausi straipsniai