Tiesa.com   |   lrytas.lt   |   2015-06-04

Vaikų mirtingumo priežastys – šiurpina

  
Vaikų mirtingumo priežastys – šiurpina Kūdikiai Lietuvoje dažnai miršta dėl namuose patirto smurto ir užleistų ligų.

Vaikų mirtingumo rodikliai Lietuviai mažėja, tačiau priežastys kodėl miršta vos tik gimę kūdikiai ir ūgtelėję vaikai, pašiurpino visuomenę. Lietuvoje jau nieko nebestebina pranešimai apie namuose sužalotus kūdikius ar jau šią mažiaus ribą peržengusius ir mirtinai sužeistus vaikus. Medikai liudija ir dar vieną skaudžią tiesą: nemaža dalis vaikų Lietuvoje miršta dėl nepriežiūros, tai yra užleistų ligų.

Kaip rašė portalas lrytas.lt, bendrai vaikų mirtingumas per pastarąjį dešimtmetį Europos Sąjungoje (ES) labai sumažėjo, tačiau kalbant apie atskiras šalis, situacija smarkiai skiriasi. Jeigu lygiuotumėmės į Švediją, kur vaikų mirtingumas iki 14 metų siekia 29,27 atvejo 10 tūkst. asmenų, Lietuva būtų 23-ioje vietoje iš 27 šalių. Daugiausia vaikų Lietuvoje miršta dėl traumų ir nelaimingų atsitikimų.
Medikų teigimu, pastaruoju metu traumuotų vaikų, kuriems reikia skubios gydytojų pagalbos, o dažnai ir sudėtingų operacijų, mažėja. Tačiau manoma, kad tokia tendencija vyrauja ne todėl, kad mažėja traumų, o todėl, kad Lietuvoje mažiau vaikų.
 
Kalbėdami su žurnalistais medikai tvirtino, kad lietuviai ne tik nemoka tinkamai suteikti pirmosios pagalbos, bet ir operatyviai nepristato vaikų į ligoninę po to, kai jie patyria traumą. Pasak traumatologų, jeigu mokėtume suteikti pirmąją pagalbą, tai būtų galima išvengti net 70 proc. sunkias traumas patyrusių vaikų mirčių.
 
Dar vienas trikdantis faktorius: Lietuvoje vaikai dažniausiai traumas patiria nuo 22 val. vakaro iki 4 ryto. Kur vaikai tuo metu būna ir kas su jais iš tiktųjų nutinka? Kol kas atsakymo į šį klausimą nėra.
Kalbant apie paauglių mirtingumą, dažniausios mirčių priežastys yra įvairios traumos, antroje vietoje – savižudybės, trečioje – skendimai.
 
Visai kitokia situacija yra kalbant apie pačius mažiausius gydytojų pacientus. Vaikai iki trejų metų Lietuvoje dažniausiai miršta dėl smurto arba nepriežiūros. Nors šalyje oficialios statistikos nėra, tačiau medikų tvirtinimu, atvejų, kai vaiko gyvenimas baigiasi dėl užleistos ligos arba smurto namuose, ne retenybė, o greičiau – kasdienybė.
 
 
  

Žymos: Lietuva, Vaikai

Komentarai

Naujausi straipsniai