Paulius Valatkevičius   |   2012-05-11

„Snoro“ byla Londone: dėl užsitęsusio tyrimo Lietuvoje atidedamas bylos nagrinėjimas D.Britanijoje (atnaujinta)

  
„Snoro“ byla Londone: dėl užsitęsusio tyrimo Lietuvoje atidedamas bylos nagrinėjimas D.Britanijoje (atnaujinta) R.Baranauskas po teismo buvo nekalbus.

Vestminsterio magistratų teisme penktadienį vėl atversta buvusių nacionalizuoto ir bankrutavusio banko „Snoras“ pagrindinių akcinių Raimondo Baranausko ir ruso Vladimiro Antonovo ekstradicijos į Lietuvą byla.

Penktadienį teisme R.Baranauskas ir V.Antonovas buvo formaliai sulaikyti pagal naują Europos arešto orderį, kurį išdavė Lietuva. Jame buvo patikslintos kaltinimų detalės. Vis dėlto iš teismo salės įtariamieji išėjo be antrankių, teisėjas net sušvelnino kardomąsias priemones. Abiems vyrams nebereikės registruotis policijos nuovadoje, bet jie be raštiško perpsėjimo negalės keisti gyvenamosios vietos; jie taip pat negali išvykti iš Jungtinės Karalystės; jiems taip pat nebuvo grąžintas užstatas.
Šiame posėdyje daugiausia kalbėjo kaltintojai ir jie teismą tikino, kad ekstradicijos byla Londone negali būti nagrinėjama, nes Lietuvos prokuratūra tikslina duomenis. "Lietuvoje vyksta kompleksinis tyrimas. Akivaizdu, kad jis sudėtingas, susijęs su politika, todėl mums sunku vykdyti pareigą ir pagal naujai išduotą arešto orderį, nes šiame orderį jau patikslinta iš Lietuvos iškeliavusi pinigų susekama suma į Šveicarijos bankus: nebe daugiau kaip 900 mln. litų, o daugiau kaip 700 mln. litų", - kalbėjo prokuroras.
 
Jis teismui pasiūlė Lietuvai duoti dar 8 savaites baigti tyrimui. Tačiau teisėjas suabejojo, kad to pakaks, "nes tyrimas vykdomas jau nuo pernai metų lapkričio". Vis dėlto teisėjas sutiko kitą bylos posėdį nukelti į liepos 6 dieną ir "pažiūrėti, ar Lietuva pasistūmėjo į priekį". Gynyba, kurią šį kartą sudarė bent 8 teisininkai, sutiko su posėdžio perkėlimu iš birželio 8-osios į liepos 6-ąją. Beje, tame posėdyje bus tik įvertinta situacija ir sprendžiama, ar ekstradicijos byla Vestminsterio magistratų teisme pagaliau gali būti nagrinėjama.
 
Po teismo posėdžio V.Antonovas Lietuvos žiniasklaidai taip pat pabrėžė, kad "(prokurorai-aut.past.) net negali pateikti tinkamo arešto orderio". Jis sakė: "Tai tik rodo, kad bylos nėra ir mums mesti politiniai kaltinimai. Aš kartoju, kad su mumis susidorojo dėl dienraščio 'Lietuvos rytas" kritiškos pozicijos. Europos Sąjungoje gerbiama žodžio laisvė ir laisva spauda gali kritikuoti valdžią, o kaip yra Lietuvoje", - kalbėjo V.Antonovas.
 
R.Baranauskas po posėdžio žurnalistams nepratarė nė žodžio. Šiame teismo posėdyje jam vertėjavo sūnus Edgaras.
 
Penktadienį teismo posėdyje kaltintojai pakartoto, kad šiai ekstradicijos bylai svarbi Juliano Assange'o proceso baigtis. "Wikileaks" įkūrėjas Britų Aukščiausiame teisme laukia nuosprendžio, ar jis bus išduotas Švedijai dėl seksualinių kaltinimų. Toje byloje J.Assange'o gynyba ginčija Europos arešto orderių išdavimo tvarką ir teigia, kad ji turi būti pakeista. Jeigu teismas pripažintų šiuos teiginius, kitos ekstradicijos bylos taip pat turėtų būti persvarstytos. Kada Aukščiausiasis teismas skelbs nuosprendį, nežinoma.
 
Ankstesnis teismo posėdis Vestminsterio magistratų teisme vyko kovo pabaigoje. Tada buvo nutarta laukti „Wikileaks” įkūrėjo Juliano Assange’o ekstradicijos į Švediją bylą nagrinėjančio Aukščiausiojo teismo Londone sprendimo. Šios dvi bylos yra susijusios procedūriniais veiksmais, ir prokuroras R.Baranausko ir V.Antonovo byloje pageidavo remtis garsiojo slaptų duomenų nutekintojo likimą nagrinėjančio teismo praktika.
Patys R.Baranauskas ir V.Antonovas kovo mėnesio pabaigoje vykusiame posėdyje nedalyvavo. Jiems atstovavo dviejų advokatų komandos.
 
Lietuvos Generalinė prokuratūra prašo vyriausybės iš rezervo skirti 200 tūkst. litų, kad Lietuvos prokurorai galėtų tinkamai atstovauti šalies interesams didelį atgarsį sukėlusioje nacionalizuoto „Snoro“ banko vadovų ekstradicijos byloje.
 
Abu buvę „Snoro“ banko vadovai Lietuvoje pripažinti įtariamaisiais dėl turto pasisavinimo stambiu mastu, dokumentų klastojimo, o R. Baranauskas - ir dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo, piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.
 
R. Baranausko ir V. Antonovo ekstradicijos byla Londone nagrinėjama nuo 2011 metų lapkričio pabaigos, patys įtariamieji nesutinka būti perduoti Lietuvai. Londone jie buvo suimti pagal Lietuvos išduotą Europos arešto orderį. Jie turi nuolat registruotis policijoje.
 
Tiesa, vasario mėnesį vykusiame teismo posėdyje registravimasis policijoje buvo sušvelninta tiek R.Baranauskuui, tiek V.Antonovui. Tada R.Baranausko advokatas teismą tikino, kad jo klientas kenčia nuo didelio kraujo spaudimo ir kyla rimtas pavojus jo sveikatai, todėl jis negali kiekvieną dieną vykti registruotis į Bromley policijos nuovadą. Teisėjas pasiūlė registruotis tik trečiadieniais ir šeštadieniais. Rusui V.Antonovui policijos nuovadoje registruotis reikės tik trečiadieniais. Anksčiau buvęs didžiausias "Snoro" akcininkas į policiją turėjo vykti du kartus per savaitę.
V.Antonovo ir R.Baranausko advokatai žadėjo, kad nagrinėjant bylą pasitelks 20 ekspertų parodymais. Jais bus siekiama įrodyti, kad byla yra politinė ir su banku „Snoras“ buvo susidorota.
 
R.Baranauskas turėjo 25,3 proc. „Snoro“ akcijų, o Rusijos piliečio V.Antonovo dalis sudarė 68,1 procento.
 

  

Žymos: Raimondas Baranauskas, Vladimiras Antonovas, Paulius Valatkevičius

Komentarai

Naujausi straipsniai