Tiesa.com inf.   |   2012-01-12

Savaitgalį paspaus šaltukas

  
Savaitgalį paspaus šaltukas Šis savaitgalis bus pirmasis tikrai žiemiškas savaitgalis visoje Lietuvoje.

Pusantro mėnesio pavėlavusi žiema vis dėlto nusprendė ateiti. Pernai įpusėjant sausiui žiema daugeliu jau buvo įsipykusi. Prieš metus pasitaikydavo ir stipresnių nei 20 laipsnių speigų, tad sąskaitos už šildymą buvo didelės ne be priežasties, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

 
Nemenkos sniego pusnys pernai erzino vairuotojus, bandančius rasti vietą automobiliui ankštuose kiemuose, tačiau džiugino žiemos sporto entuziastus ir su juo susijusius verslininkus. Panašu, kad netrukus slidininkai vėl turės progos prasimankštinti, o sąskaitos už šildymą kels dar didesnes aistras. Šilumos suvartojimas butuose turėtų gerokai išaugti.
Mat jau nuo šio savaitgalio pradės šalti ir šįkart šaltis tikrai užsibus ilgiau nei porą dienų.
Žiemiškų orų pradžią lems bent keli veiksniai. Pirmas jų, tai šiandien kritulius ir stiprius vėjus nešantis žemo slėgio sūkurys. Praslinkęs per Lietuvą jis sustos tokioje padėtyje, kad nuo penktadienio vėjai ims suktis iš šiaurės, tuo pačiu atverdami kelią gerokai šaltesniam orui. Nesuklystume pasakę, kad šis ciklonas į Lietuvą ir atneš žiemą.
 
Kita, ne tik vietinės reikšmės priežastis, tai visos atmosferos ties Šiaurės Europa persitvarkymas iš rudeninės, į žieminę būklę. Orai vyravę iki šiol buvo būdingi pereinamajam laikotarpiui. Tiek audrų vienu metu, kaip per paskutinius kelis mėnesius, Šiaurės Europa jau nebuvo senokai mačiusi.
 
Iki šiol vyravę stiprūs vakarų ir pietvakarių vėjai Lietuvoje buvo ypač aktyvaus ciklonų formavimosi Šiaurės Atlante padarinys. Šaltis iš šiaurės mūsų tiesiog nepasiekdavo. Nepasiekdavo jis ne tik Lietuvos. Rimtesnių šalčių nebuvo ir tradiciškai speiguotoje Suomijoje, bent jau pietinėje jos dalyje, ir kitose Skandinavijos valstybėse.
 
Taigi šis savaitgalis bus pirmasis tikrai žiemiškas savaitgalis visoje Lietuvoje. Iki tol buvę žiemos pasirodymai dažniausiai apimdavo tik atskirus šalies regionus. Kitą savaitę žiemiški orai dar labiau įsigalės. Bus daug sniego, o antroje jos pusėje naktimis gali pasitaikyti ir rimtesnių speigų.
Penktadienio naktį debesuota. Lietus, vietomis pereinantis į šlapdribą, sniegą. Rytą kai kur plikledis. Vėjas pietvakarių, pereinantis į šiaurės vakarų, vakarų, gūsiai 17-22 m/s, vietomis 23-27 m/s. Žemiausia temperatūra nuo 3 laipsnių šilumos iki 2 šalčio.
Penktadienio dieną debesuota su pragiedruliais. Daug kur trumpas sniegas, šlapdriba. Vėjas šiaurės vakarų, vakarų, 9–14 m/s, vietomis gūsiai 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra 0–3 laipsniai šilumos.
 
Šeštadienį protarpiais snigs. Vietomis pūga. Vėjas šiaurės vakarų, šiaurės, 7–12 m/s, naktį kai kur gūsiai 15–20 m/s, pajūryje iki 25 m/s. Žemiausia temperatūra naktį 2–7 laipsniai šalčio, pajūryje apie 0 laipsnių, aukščiausia dieną 1–6 laipsniai šalčio, pajūryje 0–2 laipsniai šilumos.
 
Sekmadienį daug kur trumpai pasnigs. Žemiausia temperatūra naktį 3–8, aukščiausia dieną 1–6 laipsniai šalčio.
 
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai