Tiesa.com, Alfa.lt   |   Bns.lt   |   2019-05-13

Referendumas dėl dvigubos pilietybės įvyko, bet Konstituciją pakeisti trūksta balsų

  
Referendumas dėl dvigubos pilietybės įvyko, bet Konstituciją pakeisti trūksta balsų
© Organizatoriai

Seimo inicijuotas referendumas dėl dvigubos pilietybės išplėtimo įvyko – jame balsavo daugiau kaip 50 proc. rinkimų teisę turinčių piliečių, bet Konstitucijos pataisai priimti trūksta balsų, rodo naujausi Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenys.

Suskaičiavus balsus beveik visose rinkimų apylinkėse, referendume dėl dvigubos pilietybės instituto išplėtimo balsavo per 52 proc. rinkimų teisę turinčių piliečių.
Už dvigubos pilietybės išplėtimą buvo 73 proc. dalyvavusiųjų, prieš – 26 procentai.
 
VRK duomenimis, už balsavo daugiau kaip 900 tūkst. rinkėjų.
 
Tam, kad Konstitucija būtų pakeista, pataisą privalo palaikyti ne mažiau kaip 1 mln. 236 tūkst. 203 rinkėjai, tai yra daugiau kaip pusė visų rinkimų teisę turinčių piliečių.
 
Iki 6 val. dar nebuvo gauta duomenų iš ambasadų, kur rinkėjai balsavo gana aktyviai – Jungtinės Karalystės, Norvegijos, konsulatų Čikagoje, Niujorke ir Toronte, Lemonto, Vokietijos.
 
Referendume siūlyta išplėsti pilietybės institutą taip, kad Lietuvos pasą galėtų išsaugoti žmonės, gavę „europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę“.
 
Dabar Konstitucijoje įtvirtinta, kad išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis. Ši Konstitucijos nuostata keičiama tik referendumu.
Emigravusieji po nepriklausomybės atkūrimo 1990 metų kovo 11 dieną šiuo metu, išskyrus kai kurias retas išimtis, negali turėti dvigubos pilietybės.
 
Referendumas dėl seimo narių mažinimo
 
Taip pat neįvyko ir referendumas dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo nuo 141 iki 121, nors dauguma balsavusiųjų palaikė siūlomą Konstitucijos nuostatą.
 
Pirminiais duomenimis, sekmadienį surengtame referendume dėl Konstitucijos 55 straipsnio pataisos dalyvavo apie 47 proc. rinkėjų, o referendumui įvykti reikėjo ne mažiau kaip 50 proc. aktyvumo.
 
Siūlomą nuostatą dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo palaikė dauguma – per 75 proc. – balsavusiųjų referendume.
Seimo narių skaičius būtų sumažintas, jei esant ne mažiau kaip 50 proc. aktyvumui už tai būtų pasisakę daugiau kaip pusė dalyvavusiųjų, bet ne mažiau kaip trečdalis visų rinkėjų, t. y. 824 tūkst. 135 rinkėjai.
 
Valdančiųjų „valstiečių“ inicijuotame referendume siūlyta Konstitucijoje nustatyti 121 vietos parlamentą vietoje dabartinių 141.
 
Šio siūlymo iniciatorius, „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis dėl neįvykusio referendumo kaltina konservatorius.
 
„Tai rodo, kad konservatoriai, ragindami savo rinkėjus neimti biuletenio, paprasčiausiai pasielgė tiesiog šlykščiai. Nes jie prieš penketą metų yra siūlę Seime, kad reikia mažinti Seimo narius, jie dabar visą tai yra kategoriškai pamiršę“, – sakė R. Karbauskis
 
„Situacija tokia – 80 proc. Lietuvos žmonių pasisakė, kad reikia mažinti, jie padarė taip, kad nesusidaro 50 proc. dalyvavusiu ir tokiu atveju prisiima visą politinę atsakomybė, jog sužlugdė referendumą, kuriame tauta būtų aiškiai palaikiusi sprendimą mažinti Seimo narių skaičių iki 121“, – teigė R. Karbauskis.
  

Žymos: Rinkimai, Dviguba pilietybė, Referendumas, pilietybės išsaugojimas, referendumo rezultatai,

Komentarai

Naujausi straipsniai